TUS-25 vs TSB-20

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
T-Rex
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 lut 2011, 23:35
Lokalizacja: Łódź

TUS-25 vs TSB-20

#1

Post napisał: T-Rex » 20 lut 2011, 23:57

Witam szanowne grono Kolegów.
Chciałbym się przywitać.
Jestem majsterkowiczem, który lubi mieć narzędzia pod ręką. Żeby skończyć remontować, przerabiać lub konstruować jakąś maszynę, brakuje mi elementów, które mógłbym wykonać na tokarce. Mam miejsce w warsztacie na małą tokarkę. Śledzę forum od tygodnia i na początku skłaniałem się ku TSA-16. Ale poczytałem o łożyskach ślizgowych i padło na TSB-20. Czym się to różni od TSA-20 jeszcze nie wiem. Ale pojawiła się możliwość kupna tokarki TUS-25. Czy ona czymś się różni od TSA-20? Chodzi mi o funkcje, nie o parametry, bo widzę, że jest chyba odrobinę większa od TSB.
Na forum piszecie, żeby wystrzegać się się TUC. Czy to dotyczy też TUS? Chciałbym kupić coś, do czego bez problemu dokupię części i osprzęt.
Oprócz swoich zapędów majsterkowicza, mam też możliwość od czasu do czasu przyjąć robotę typu:
- nawinięcie sprężyn z drutu fi 4 (wysokość sprężyny 150mm) - sprężyna ozdobna
- wytoczenie tulejek ze zwykłej stali
- zrobienie fazki 45 stopni na krążku fi 110 i grubości 10
- przetoczenie tarcz i bębnów od auta
To takie przykłady, żeby przybliżyć Kolegom, do czego mógłbym użyć maszynę.
Pozdrawiam serdecznie Rafał



Tagi:


konkwista88
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 79
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:25
Lokalizacja: PL

#2

Post napisał: konkwista88 » 21 lut 2011, 19:10

Jeśli masz zamiar nawijać sprężyny to zdecydowanie tus 25. To już profesjonalna maszyna, z tego co pamiętam też ma wrzeciono na panewkach, od tsb jest sporo większa i cięższa ok 900kg. Więc do transportu nie wystarczy paru chłopa a to też ma znaczenie przy zakupie tsb to tylko tokarka stołowa. Tus ma pompę do chłodziwa, zmiana obrotów dźwigniami, moc i wygoda :lol:


gaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 315
Rejestracja: 30 paź 2007, 16:25
Lokalizacja: łódzkie

#3

Post napisał: gaski » 21 lut 2011, 19:51

TUS 25 = tokarka uproszczona szkolna, średnica nad łoże, 250 mm
wrzeciono na łożyskach tocznych uproszczona skrzynka posuwów = cztery przełożenia
długość w kłach około 650 mm
moc silnika około 1 kw (dwubiegowy)
posow poprzeczny ręczny



ale do tarcz hamulcowych to chyba za mała


Filip.s
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2008, 00:42
Lokalizacja: sochaczew

#4

Post napisał: Filip.s » 21 lut 2011, 22:25

Witam, Kolego Gaski, masz może konkretne dane na temat silnika w TUS-25, wiem że napewno silnik 2 biegowy 1500/3000 obrotów, ja swoją TUS-25 kupiłem z silnikiem 2 biegowym o mocy chyba 3kW 1500obr i 4kW 3000 obrotów, i teraz nie wiem czy to oryginalny silnik czy może jakaś przeróbka?

Pozdrawiam!
Filip


konkwista88
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 79
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:25
Lokalizacja: PL

#5

Post napisał: konkwista88 » 21 lut 2011, 23:00

Oryginalnie ma coś koło 0.9 Kw na 2 około 2 Kw


Autor tematu
T-Rex
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 lut 2011, 23:35
Lokalizacja: Łódź

#6

Post napisał: T-Rex » 22 lut 2011, 23:30

Dzięki za odzew.
TUS-25 był wystawiony za niecałe 2000zł z kompletem narzędzi tnących i pomiarowych w liczbie ok 100szt. Zanim zareagowałem, poszła...
No cóż nie pierwsza i nie ostatnia :) Ja się cały czas uczę, w większości dzięki temu forum. Pośpiech to zły doradca.
Jeśli ona tyle waży, to miałbym problem ze zdjęciem przed warsztatem. Mam tam gruntowy podjazd no i co by powiedziała moja wylewka?
No ale widzę, że w porównaniu z TSB, to jest to już tokarka w jakimś stopniu zmechanizowana.
Choć nie sądzę, że często będę robił gwinty. Tyle, że jak się tego z góry nie zakłada, to potem się to mści.
Co do sprężyn, tarcz, bębnów itp. to podałem przykład rzeczy, które kiedyś mi wypadły i mógłbym to sam zrobić. Na youtube znalazłem film z nawijaniem sprężyny. Prosta sprawa, ale są potrzebne wolne obroty i tu pewnie by pomogła elektroniczna regulacja obrotów.
Na razie pozostaje mi szukać typów małych tokarek i obserwować oferty w necie.
Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!
EDIT: Panowie myślicie, że z takiej tokareczki coś jeszcze będzie? KLIK
Wygląda na zapruszona rdzą, ale może to jest kolor od smaru?


Filip.s
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2008, 00:42
Lokalizacja: sochaczew

#7

Post napisał: Filip.s » 23 lut 2011, 00:15

No ciekawe jaka ta rdza jest, jak powierzchowna to bez problemu uda się ją zczyścić, jeśli są wżery to już gorzej. Jeśli Ci się nie śpieszy z zakupem to mogę się zapytać o TUS-25, jest goła bez osprzętu w miarę stanie myślę że z 1200zł by kosztowała, ktoś ją kupił na wysprzedaży majątku ruchomego ale od 1,5 roku nie zabrał z magazynu i może coś by się udało załatwić. Za jakiś tydzień coś powinienem wiedzieć. Podjazd gruntowy to nie problem, ja swoją na wiosnę transportowałem na rurach 3 cale jakieś 30m i poszło bez problemu.

Pozdrawiam
Filip

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: clipper7 » 23 lut 2011, 08:28

T-Rex pisze: Mam tam gruntowy podjazd no i co by powiedziała moja wylewka?
To nie problem, trzeba się tylko odp. przygotować. Mnie zdarza się transportować 3 tony po terakocie, piachu itp. i jest OK. Ciężar trzeba rozłożyć na odp. powierzchnię. Stosujemy blachy Al, płyty OSB, pilśniowe itp. Liczy się też liczba kół/rolek.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
T-Rex
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 lut 2011, 23:35
Lokalizacja: Łódź

#9

Post napisał: T-Rex » 26 lut 2011, 22:03

Filip.s pisze: Jeśli Ci się nie śpieszy z zakupem to mogę się zapytać o TUS-25, jest goła bez osprzętu w miarę stanie myślę że z 1200zł by kosztowała, ktoś ją kupił na wysprzedaży majątku ruchomego ale od 1,5 roku nie zabrał z magazynu i może coś by się udało załatwić. Za jakiś tydzień coś powinienem wiedzieć.Filip
Oczywiście, że mi się nie spieszy. Pośpiech jest złym doradcą :) Wolę poczytać i przestudiować temat, niż wpakować się w kanał. Martwi mnie tylko, że trzeba by kompletować tą tokarkę. Nie znam się na razie na tym. Z drugiej strony na aukcjach widuję części do TUS-25, więc nie jest źle.
Teraz ktoś też wystawił jedną bez silnika. Ale cena jest spora w porównaniu z tą co zniknęła w jeden dzień.

Czy mógłby ktoś z Was wyjaśnić mi jeszcze jaka jest różnica między TSB-16, a 20? Są obydwie w tej samej cenie. Z tym, że 16 rzadko się pojawia.

Pozdrawiam Rafał


Filip.s
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2008, 00:42
Lokalizacja: sochaczew

#10

Post napisał: Filip.s » 28 lut 2011, 22:35

Tokarka którą może załatwię nie posiada uchwytu i tarczy zabierakowej, reszta jest kompletna i sprawna, już niedługo mam nadzieje że coś wiecej będe wiedział.

Pozdrawiam!
Filip

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”