Toczenie zębatek

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

mrozanski
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 807
Rejestracja: 06 lis 2006, 19:05
Lokalizacja: wlkp.

#11

Post napisał: mrozanski » 21 paź 2009, 10:49

metoda którą podał kolega BYDGOST bedzie dobra ale na frezarce i tylko do miekkich materiałów. w stali raczej cieżko poniewaz po 1 frez zrobiony z wytaczadła (tj. jedno piórowy) bedzie bardzo szybko sie zuzywał, ostatni ząb bedzie inny niz pierwszy. mozna go zastapic oryginalnym frezem modułowym jak na filmie ale sa dość drogie. po 2 watpie zeby taka tokareczka wytrzymała takie obciazenia. mysle ze nawet w aluminium bedzie miała ciezko- nie wytrzyma naped jak wspomniano wczesniej i drgania beda bardzo duże a takiej podzielnicy nie ma jak sensowni i sztywno zamocować na takiej małej tokareczce



Tagi:


wt
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 426
Rejestracja: 20 gru 2008, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

zębatki

#12

Post napisał: wt » 21 paź 2009, 23:17

Zwykła podzielnica jest za duża do tokarki stołowej. Tu wystarcza trzpień z kołem podziałowym i zapadką, czasami ze ślimakiem zamiast zapadki. NIe ma obawy o szybkie zużycie się noża, z dobrej stali się go robi, a materiał ma być podatny do obróbki. Można zrobić nóż jako frez jednościnowy jednozębny podatny na ostrzenie. Tokarki, nawet małe jeśli mają napęd na koła zębate to są koła metalowe, albo jest przekładnia pasowa. Koła plastikowe napędzają śrubę pociągową, gdzie opory są małe i koła wytrzymają. Nie ma obawy o brak mocy. Amator zwykle nie robi zębów o module dużo większym jak 1, chyba że ktoś myśli frezami m 10, to może zabraknąć mocy i miejsca.


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

#13

Post napisał: Adam Domański » 31 paź 2009, 18:09

Tu gość robi ciekawe rzeczy m.in. zębatki http://www.metallmodellbau.de/

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#14

Post napisał: BYDGOST » 01 lis 2009, 00:57

metoda którą podał kolega BYDGOST bedzie dobra ale na frezarce i tylko do miekkich materiałów
Mi nie chodziło o to, że tak należy robić tylko, że tak można robić o ile się w ogóle da. Zamieściłem to zdjęcie także dlatego, że o to chodziło pytającemu.
Podobne rozwiązanie znalazłem w książce 700 THINGS FOR BOYS TO DO.
Zamieszczam fragment tej książki.
Załączniki
Gear Cutting Attachment for Small Lathes.doc
(32 KiB) Pobrany 1284 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”