Pomoc w doborze tokarki narzedziowej CNC

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 5371
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#41

Post napisał: jasiu... » 03 lut 2013, 10:33

Sposób, w jaki maszyna radzi sobie z kątami i promieniem z rysunku jest absolutnie nie do przyjęcia.

Czy to podcięcie, naprawdę jest wcinaniem się po liniach prostych, a promień po okręgach?

Wybacz, ale jeśli to ma być tokarkowy CAM, to mógłbyś przemyśleć, jak zrobić, żeby obróbka odbywała się tak, jak to w Camach bywa. Nie potrafię znaleźć, gdzie u ciebie jest założenie naddatków. Ot potrzebuję naddatek 1 mm w X i 0.1 mm w Z. Wówczas promień będzie tak naprawdę wycinkiem owalu. Czemu - ano bo gdybym w obu osiach pozostawił 1 mm, to wówczas przy przejściu wykańczającym przy wychodzeniu z łuku (zakładam, że nóż idzie od środka na zewnątrz) grubość wióra przekroczyłaby grubość płytki i by odepchło. A w X chcę 1 mm, bo inaczej będzie się nóż przy wykańczającym przejściu ślizgał. Teraz rozumiesz, gdzie tkwi błąd takiego "toczenia" jakie ty proponujesz dla łuków?

Nie kwestionuję twojego programu, a jedynie wyłapując niektóre jego elementy chcę ci pokazać, gdzie ja widzę błędy. W końcu to chyba pomoże ci program poprawić, może od początku napisać niektóre procedury?

Program sterujący nie może być doklejonym do maszyny CAM-em, bazującym na kodach G2 i G3. On musi wysyłać króciutkie sygnały bezpośrednio do sterowania silników. Tylko elementarne przejścia w X i Z, z bezpośrednią kontrolą, bo tylko wówczas masz kontrolę nad maszyną.



Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 16273
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#42

Post napisał: kamar » 03 lut 2013, 11:05

Troche to sie nie rozumiemy. Stworzyłem at hoc na symulatorze przyklady obróbki a Ty doszukujesz sie błędów. To nie jest CAM doklejony, to są najnormalniejsze w świecie g-kody. Tyle ze wartości współrzędnych wprowadzasz w tabelce.
Np. cała procedura na gwinty zewnętrzne i wewnętrzne wygląda tak

Kod: Zaznacz cały

( Time-stamp: <2012-12-07 09:40> ) 
( ------------------------------ ) 

(info: Gwint ) 

o<gwint> sub 


#<x_pocz> = #1 (=30 średnica początkowa X) 
#<z_pocz> = #2 (=0  początek gwintu Z) 
#<skok> = #3 (=2 skok gwintu [P]) 
#<dlugosc> = #4 (=-50 długość gwintu [Z]) 
#<rodzaj> = #5 (=0 <> wewnętrzny ) 
#<gl_pocz> = #6 (=0.1 Dobieranie [J]) 
#<gl_koncowa> = #7 (=1.2 Głębokość gwintu [K]) 
#<woda> = #8 (=1 <> chłodzenie) 
#<dosuw> = #9 (=0 <> dobieranie boczne ) 

g18 g61 g7

(#<wjazd>=[#<gl_koncowa> *2]) 
#<wjazd> = #<gl_koncowa> 

m3 s300
o100 if [#<woda> eq 1] 
m8
o100 endif



o110 if [#<dosuw> eq 1] 
#<dosuw>=30
o110 endif

o101 if [#<rodzaj> eq 1] 
#<pierwszy> = 0.1
g0 x[#<x_pocz> - 1] 
g0 z#<z_pocz> 
g0 x#<x_pocz> 
o101 endif

o102 if [#<rodzaj> eq 0] 
#<pierwszy> = -0.1
g0 z#<z_pocz> 
g0 x#<x_pocz> 
o102 endif

G76 P#<skok> Z#<dlugosc> I#<pierwszy> J#<gl_pocz> K#<wjazd> r1 Q#<dosuw> 
g18

o<gwint> endsub

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#43

Post napisał: WZÓR » 03 lut 2013, 11:36

MlKl pisze:.... Ale tu akurat dyskutujemy o tym, jak zaprogramować maszynę, nie mając nawet pojęcia o G-code, jedynie na podstawie rysunku, wypełniając kratki w formularzu. ...
Fajnie to zrobił Haas ..... , poczytaj o ;

1. System Programowania Intuicyjnego (IPS) str.96
2. Importer plików DXF str.99

:arrow: http://www.haascnc.com/doclib/manual/tr ... the_an.pdf

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 16273
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#44

Post napisał: kamar » 03 lut 2013, 12:01

Dzieki Mariusz, bedzie co poczytać i coś podpatrzeć. Tak na szybko to najbardziej mi chyba brak u mnie aplikacji do wysyłania meila albo dzonienia na komórkę z powiadomieniem o błędzie :)
A tak poważnie to IPS wygląda na ngcgui a import dxf fajny. A tak na marginesie to opcjonalna przyjemnosć z IPS i DXF ile kosztuje ?
Ogólnie możliwosci super ale nie do narzedziowni.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2013, 12:18 przez kamar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#45

Post napisał: MlKl » 03 lut 2013, 12:15

Obrazek

jasiu... - dojazd do podcięcia odbywa się po prostej, w materiale jedzie po łuku. Jeżeli idzie o obróbkę, procedurki pisane są dla łuków z użyciem G2 i G3, i nie ma innej możliwości. G-code nie potrafi zaprogramować owalu. Oczywiście - można to poskładać z wielu małych łuczków, ino po co? W codziennej praktyce bardzo rzadko zachodzi potrzeba wykonania idealnego łuku czy kuli. Część problemu załatwia kompensacja ścieżki narzędzia. Jeżeli idzie tylko o możliwość ręcznego ustawienia różnych przybrań dla X i Z przy zachowaniu stałego promienia - nie ma żadnego problemu z dopisaniem takiej funkcjonalności.

Akurat ja byłem autorem pierwszego suba na toczenie kuli pod LinuxCNC, i użyłem do tego kodów G2 - G3, bo tak się wydawało najprościej i najlogiczniej. Dziabi już mi zwracał uwagę, że powinienem toczyć warstwami z promienia, i tylko zrobić jedno przejście wykańczające po łuku. Ty zapodajesz, żeby zostawić nierównomierną warstwę do zdjęcia w tym końcowym przebiegu. Ma to swój sens, i wcześniej czy później właśnie tak skonstruowaną procedurę napiszę. Ale tego jako programista bez doświadczenia i wykształcenia w obróbce skrawaniem sam bym się szybko nie domyślił.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#46

Post napisał: WZÓR » 03 lut 2013, 14:38

kamar pisze:... Tak na szybko to najbardziej mi chyba brak u mnie aplikacji do wysyłania meila albo dzonienia na komórkę z powiadomieniem o błędzie :)...
Haas też to przewidział :mrgreen:

:arrow: http://zapodaj.net/95ea122feeeb9.jpg.html
kamar pisze:... A tak poważnie to IPS wygląda na ngcgui a import dxf fajny. A tak na marginesie to opcjonalna przyjemnosć z IPS i DXF ile kosztuje ?...
.... z tego co wiem to 1 495.00 &#8364; (cena netto).

Mariusz.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2013, 16:37 przez WZÓR, łącznie zmieniany 1 raz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


sylkarp
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 03 lut 2013, 14:15
Lokalizacja: Opole

#47

Post napisał: sylkarp » 03 lut 2013, 14:52

Witam wszystkich.
Kilka lat temu pracowałem na HAAS-ie jako guzikowy w duecie z Tornado 360.
(obecnie poza zawodem, ale może jutro spróbuje na okres próbny na czymś takim http://www.index-werke.de/ic/englisch/2082_ENU_HTML.htm jeszcze się waham, bo ...) ale praca już nagrana. :-)

ZDECYDOWANIE ODRADZIŁBYM KUPNO HAASA, MASZYNA BARDZO AWARYJNA PO KILKU "DZWONACH",
PRZEZ PODPITYCH OPERATORÓW, NADAWAŁA SIĘ TYLKO DO TOCZENIA KÓŁEK NA PASKI KLINOWE Z 4 OTWORAMI WYKONANYMI PRZEZ WIERTŁO W UCHWYCIE LIVE TOOL.

TYLKO SERWIS NA NIEJ ZARABIAŁ

:roll:

HYBA BYŁ TO HAAS T20
Sylwek


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 5371
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#48

Post napisał: jasiu... » 03 lut 2013, 19:56

Miki, to może uda się przesunąć przy G2 albo G3 środek, tak żeby naddatki w obu osiach mogły być różne. Trochę by to poprawiło funkcjonowanie programu, choć dla mnie powinno się dążyć właśnie do wierszowania przez cały kontur, a później wykonania przejścia wykańczającego. Oczywiście z uwagi na różnicę parametrów (prędkość skrawania przy wykańczaniu jest z reguły wyższa a posuw niższy) korzystne byłoby rozdzielenie obróbki zgrubnej i wykańczającej.

Czemu - a bo materiał ma naprężenia. I tak się najczęściej składa, że te naprężenia są związane z odległością od "skóry" - powierzchni zewnętrznej. Pochodzą one z obróbki plastycznej (walcowanie prętów, kucie) oraz cieplnej. Jeśli będziesz toczył po kawałku, to jest szansa, że naprężenia przedmiot zniekształcą. Poza tym tak jest wydajniej i dlatego wszyscy tak robią (poprzeglądaj CAMy czy nawet ten system Weilera). Nawet stare (i polskie) programy tak robiły - choćby przedpotopowy Progo (Profil) z firmy Gambit doskonale sobie z tym radził. Nie wiem, czemu na rysunku jest symulowane inaczej.

Jeszcze jedno - podcięcia robi się inaczej. Zobacz normę DIN 509. Czemu - ano chodzi o zjawisko karbu. To akurat zmienić ci trudno nie będzie.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#49

Post napisał: MlKl » 03 lut 2013, 20:12

Wszystko się da, trzeba to tylko napisać :) Cały problem w tym, że piszący nie jest praktykiem, kończył szkołę rolniczą :)

System pisania makr do LinuxCNC pod nazwą NGCGUI wypatrzył kamar niecały rok temu, i te procedurki, których używamy powstały właśnie wtedy. A ja tokarką bawię się niewiele dłużej.

A największy problem mam właśnie z wydobyciem od fachowców właśnie takich kawałków wiedzy, jak ty właśnie zapodałeś.

Na początku jako amatora cieszyło mnie samo to, że tokarka robi to, co jej każę. Ale w miarę nabywania doświadczenia i wiedzy, głównie od kolegów z tego forum, procedurki stają coraz bardziej profesjonalne.

Do wierszowania kul i stożków już sie przymierzam, przy okazji wmontuję ostatni przebieg z możliwością regulowania grubości ostatniej warstwy.

A podcięcia robiłem według tej strony: http://www.pkm.edu.pl/index.php/compone ... 8-06000227


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 16273
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#50

Post napisał: kamar » 03 lut 2013, 20:52

jasiu... pisze: Nie wiem, czemu na rysunku jest symulowane inaczej.
.
W brew twierdzeniom Mikiego, ngcgui nie jest i nigdy nie będzie CAM-em. Za to doskonale nadaję sie do prostych robót ma maszynie zamiast pisania z palca i znajomości g-kodów.
Kody na detale to się robi wygodnie w fotelu, wstawia na dropa i są dostepne na wszyskich czternastu maszynach. :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”