NRD-dowska tokarka (nakładka tokarska) ZDB 250/1

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#11

Post napisał: clipper7 » 22 mar 2011, 15:09

antekboodzik pisze:Z silnikiem krokowym wymagającym sterowania mogę mieć problem
Krokowy na pewno się nie nadaje ! :lol:
antekboodzik pisze:tylko za szerokie wrzeciono, trzeba będzie pewnie odkręcić
Chodzi o uchwyt wiertarski ?
antekboodzik pisze:Widziałem taką nasadkę udarową, wydała mi się nieprzydatna, będę musiał poszukać znowu.
Przystawka udarowa ma wewnatrz mechanizm udarowy( wieniec z nacięciami), nie bardzo się nadaje. Daj na początek zwykłą wiertarkę i zobacz, czy to Ci odpowiada.
antekboodzik pisze:Jest zabierak
Tak, to wygląda na zabierak do małych średnic.
antekboodzik pisze: Czy dobrze widzę, że ona ma napęd "ręczny"?
Tak, a niby czemu nie? Zwróć uwagę na pasek napędowy, to dopiero jest wypas.


Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Tagi:


Autor tematu
antekboodzik
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 17
Posty: 23
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:57
Lokalizacja: koszalin

#12

Post napisał: antekboodzik » 22 mar 2011, 18:02

clipper7 pisze:antekboodzik napisał/a:
Z silnikiem krokowym wymagającym sterowania mogę mieć problem

Krokowy na pewno się nie nadaje ! :lol:
A jaki się nadaje?
clipper7 pisze:antekboodzik napisał/a:
Czy dobrze widzę, że ona ma napęd "ręczny"?

Tak, a niby czemu nie? Zwróć uwagę na pasek napędowy, to dopiero jest wypas.
A skąd dorwać taki sprzęcior?

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#13

Post napisał: clipper7 » 22 mar 2011, 18:49

antekboodzik pisze:A jaki się nadaje?
Powtarzam, ten sprzęt był przeznaczony do użycia wiertarki w roli silnika. I, na początek, tak bym go używał. Jak nie masz wiertarki, kup jakąś za 30 zł w markecie, najlepiej bez udaru (będzie miała mniejszy luz osiowy). Wybierz egzemplarz z małym luzem promieniowym. I tyle. Jak zasmakujesz w toczeniu w drewnie, to i tak kupisz "normalną" tokarkę do drewna. Pamiętaj tylko o ochronie słuchu, wcale nie żartuję. Toczenie trwa dużo dłużej niż wiercenie paru otworów. Ładowanie do tej przystawki innego napędu uważam za przesadę.
A skąd dorwać taki sprzęcior?
Niestety, to są specjalne tokarki zegarmistrzowskie, nie są tanie ani prymitywne. Są specjalnie przeznaczone do toczenia b. małych elementów. Czasami zdarzają się polskie na Allegro, dobrym źródłem jest niemiecki eBay. To jest sprzęt dla specjalistów.
Jest inna ciekawa rzecz na tych filmikach. Szacunek budzi wyposażenie pracowni i fakt, że są chętni młodzi ludzie do nauki tego zawodu. U nas to upadło. Podobnie jest w niemieckich fabrykach. Ile razy tam jestem, widzę normalnie funkcjonujące szkoły zakładowe, pracownie do nauki zawodu i młodzież uczącą się pod okiem starych mistrzów na pięknych, klasycznych maszynach. Nie ma popychania się, chamskich żartów, rzucania papierowymi kulkami itp. O stanie pracowni i maszyn po zakończeniu zajęć nie wspomnę.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
antekboodzik
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 17
Posty: 23
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:57
Lokalizacja: koszalin

#14

Post napisał: antekboodzik » 22 mar 2011, 18:56

Ba, ale jaka? Bez udaru to widywałem tylko akuwkętarki, względnie jakieś zupełnie małe sieciowe, bez kołnierza i nie tanie...

A co do głośności to właśnie o to mi chodzi, raz się tak paskudnie załatwiłem wiercąc sobie nad głową, że przez kilka dni miaem wrażenie, że założyłem dzwon na głowę i ktoś w ten dzwon przywalił z całej siły.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#15

Post napisał: Mariuszczs » 22 mar 2011, 21:33

jak chcesz tego używac to kup normalny silnik indukcyjny max 500W i już
możesz też poszukac na złomie jakiegoś od Frani - będzie z epoki tokarki :)
ja mam małą tokarkę do drewna i fajnie się nia niej toczy - obroty ma chyba 1400/min
twarde drewno - kupowałem kije do szczotet i szpadli, sosna się nie nadaje za bardzo. Jakieś rączki do grila robiłem oraz figurki do szachów cwiczyłem


Autor tematu
antekboodzik
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 17
Posty: 23
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:57
Lokalizacja: koszalin

#16

Post napisał: antekboodzik » 03 lis 2012, 21:49

Pozwolę sobie odgrzać temat, gdyż skutecznie uruchomiłem tokarkę (wiertarką), a o kilka aspektów toczenia pytałem się w tym temacie:
https://www.cnc.info.pl/topics56/noze-o ... t40598.htm

Rzeczywiście, wiertarka do najcichszych nie należy, poza tym jakoś mi nie pasuje, ma subtelność worka z cementem i w ogóle przedstawia się jako brutalna siła... Chcąc zastąpić ją czymś fikuśniejszym, znalazłem sobie silnik i wrzecionko :)

Wrzecionko jest super, średnica 43mm, kręci się ładnie i równo, choć z wyraźnym oporem. Nieco gruby ma gwint, ale jakoś sobie z tym poradzę. Silniczek również pasuje idealnie do uchwytu, podobno pochodzi z akuwkrętarki i jest przeznaczony do zasilania napięciem 12V... Jak go podłączyłem do regulowanego zasilacza rzekomo 1-30V 1W to ledwo pierdnie, ale podpięty do baterii innej wiertarki akumulatorowej (18V) zapiernicza, że hej :) Ciekawe, pewnie ma 4000 obr/min. Moja wiertarka ma 1500, ale logiczne wydaje mi się, że do małych elementów powinny być większe obroty. Niestety, zasilanie baterią odpada, bo ta szybko pada.

I teraz mam kilka pytań:
- może sprawić sobie np silnik od maszyny do szycia i poprzez pas napędzać to wrzeciono?
- jak się zabrać za ewentualne wykorzystanie tego silniczka? Czym go zasilać? Można użyć ładowaczki od innej akuwkrętarki (bodajże 22V 1,6A, ale mogę się mylić)?
- może podsuniecie mi jakieś ideę, jak wykombinować nieco bardziej wyrafinowane zasilanie, np z regulacją obrotów?
Da radę coś z tego poskładać?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie :)

Obrazek

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#17

Post napisał: MlKl » 03 lis 2012, 22:40

Ten silniczek ma ze 30 tysięcy obrotów, napędza wrzeciono wkrętarki przez podwójną przekładnię planetarną o końcowym przełożeniu ok 1 do 40.


Autor tematu
antekboodzik
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 17
Posty: 23
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:57
Lokalizacja: koszalin

#18

Post napisał: antekboodzik » 03 lis 2012, 23:32

:shock: 30k obrotów? A chodzi tak cichutko...


Autor tematu
antekboodzik
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 17
Posty: 23
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:57
Lokalizacja: koszalin

#19

Post napisał: antekboodzik » 06 lis 2012, 23:06

Witam ponownie,
zostaję przy wiertarce :) Napotkałem jednak inny problem - zabrawszy się za toczenie z drewna śliwkowego, ten kieł obrotowy zawsze prędzej czy później "rozpęka" obrabiany kawałek. Domyślam się, że najlepiej było by czymś go zastąpić - macie jakiś pomysł, czym?

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#20

Post napisał: BYDGOST » 07 lis 2012, 16:48

Może to być uchwyt taki jak w tym temacie:
https://www.cnc.info.pl/topics56/uchwyt ... wyt+drewna
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”