Wybór tokarki - projekt

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Zielona Ola
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 14 sty 2016, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Wybór tokarki - projekt

#1

Post napisał: Zielona Ola » 14 sty 2016, 13:58

Hej, studentka potrzebuje pomocy! :oops:
Robię obróbkę dla tarczy(pokrywy) reduktora 2-stopniowego, 6 śrub gwintowanych.
Jaką tokarkę mi doradzicie? :lol:
Proszę o konkretny typ



Tagi:


MateuszBar
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 14 sty 2016, 14:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: MateuszBar » 14 sty 2016, 14:22

Możesz wrzucić rysunek techniczny? Rozumem, że to jakiś projekt szkolny więc łatwiej będzie ci pomóc widząc rysunek


Autor tematu
Zielona Ola
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 14 sty 2016, 13:51
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: Zielona Ola » 14 sty 2016, 20:20

To jest projekt szkolny z technologii obróbki. Chodzi mi konkretnie o model i co za tym idzie jak dobrać te wszystkie parametry skrawania, skąd mam wiedzieć że ta a nie inna obrabiarka spełnia moje wymogi :neutral:
Załączniki
tarcza2.jpg
tarcza2.jpg (40.92 KiB) Przejrzano 1327 razy


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#4

Post napisał: ak47 » 15 sty 2016, 11:58

Taki detal wykona każda tokarka która ma napędzane narzędzia. (skoro gwinty mają być wykonane również na tokarce).
Przykład takiej maszyny to DOOSAN LYNX 220 LM
Muszą być narzędzia napędzane ponieważ trzeba wiercić nie w osi materiału no i gwintować również nie w osi materiału.

Trzeba będzie robić to na dwa zamocowania, ewentualnie poszukać tokarki z przeciwległym wrzecionem.
Co do parametrów skrawania to Poradnik tokarza Dudika na to odpowie.
Te jednak i tak tokarz pewnie ustawi po swojemu bo to on wie ile na raz maszyna przybierze bez zadyszki.

Żeby w ogóle wiedzieć jaka obrabiarka się nadaje do konkretnej pracy musisz wiedzieć co jaka maszyna potrafi tak żeby jedną maszyną z jednego zamocowania zrobić cały element (albo przynajmniej jak najwięcej operacji).

Twój element dałoby się też robić na frezarce a nawet i drążarce wgłębnej ale czemu lepiej na tokarce ? na to odpowiedz sobie już sama.


Autor tematu
Zielona Ola
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 14 sty 2016, 13:51
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: Zielona Ola » 15 sty 2016, 23:50

Dziękuję za odpowiedź.
A czy jak umocuje mój półfabrykat w tokarce i będę miała już tą tokarke z przeciwległym wrzecionem i z głowicą rewolwerową to tokarka jest w stanie toczyć mi powierzchnie czołowe, R5, wiercić,gwintować otwory za jednym "zamachem", czy trzeba będzie zmieniać pozycje półfabrykatu? Moje pytania mogą być bardzo głupie ale niestety nie mam pojęcia jak wygląda taka praca. Korzystam z książki P. Felda i jest dużo przydatnych informacji na temat samej obróbki bez szczegółów jak to wygląda w tokarce czy frezarce a niestety to mam za zadnie opisac :cry:


ZiG
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 232
Rejestracja: 05 mar 2009, 22:39
Lokalizacja: Szczecin

#6

Post napisał: ZiG » 16 sty 2016, 04:28

Tak, odpowiednia tokarka będzie mogła robić to wszystko za jednym zamachem. Pooglądaj sobie filmy z tego typu obróbki i będziesz o wiele bogatsza w wiedzę. Jeden specjalnie dla Ciebie znalazłem:




Tutaj jest znacznie bardziej skomplikowana część, więc ta maszyna i z twoją by sobie bez problemu poradziła.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#7

Post napisał: RomanJ4 » 16 sty 2016, 12:22

Zielona Ola pisze:Korzystam z książki P. Felda i jest dużo przydatnych informacji na temat samej obróbki bez szczegółów jak to wygląda w tokarce czy frezarce a niestety to mam za zadnie opisac :cry:
ZiG pisze:Pooglądaj sobie filmy z tego typu obróbki i będziesz o wiele bogatsza w wiedzę.
To chyba najlepszy pomysł, w necie jest mnóstwo stron z filmami pokazującymi obróbkę CNC (zazwyczaj anglojęzycznych), nie będzie oczywiście filmów z obróbki Twojego elementu, ale poznasz przez to różne możliwości takich maszyn..
Powodzenia!
pozdrawiam,
Roman


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#8

Post napisał: ak47 » 16 sty 2016, 12:42

Tak mi się przypomniało. Co prawda kolega kamar jeszcze nie zrobił przeciwległego wrzeciona ale wytoczył detal dość podobny do twojego z tym że w dwóch zamocowaniach.



patrykb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 169
Rejestracja: 07 maja 2012, 10:23
Lokalizacja: łódź

#9

Post napisał: patrykb » 16 sty 2016, 22:45

Zielona Ola pisze:...z głowicą rewolwerową...
Jak już to jest projekt na studia to warto zapamiętać, że to głowica narzędziowa jest w tokarkach numerycznych zamiast rewolwerowej. Niby szczegół ale niektórzy prowadzący potrafią dość mocno się przyczepić do takiego szczegółu. Wiadomo o co chodzi ale różnica jest taka, że rewolwer obraca się tylko w jednym kierunku. W głowicach narzędziowych możliwy obrót jest w obu kierunkach co skraca czas na zmianę narzędzia.


Vray
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 23 sty 2016, 14:39
Lokalizacja: Jarocin

#10

Post napisał: Vray » 23 sty 2016, 15:23

Jak wspomnieli poprzednicy, dwa mocowania, bądź przechwyt.
Jeżeli chodzi o tokarki, to jest cała paleta do wyboru.

Ja chociażby pracuję na CTX500, gdzie bez problemu jest to do wykonania za pomocą dwóch mocowań.

Jeśli chodzi o jeden zamach, to może być dla przykładu: NZX1500 / NZX2500 DMG MORI.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”