linux cnc i dxf

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
gorcio
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 12 gru 2012, 13:48
Lokalizacja: Jędrzejów

linux cnc i dxf

#1

Post napisał: gorcio » 12 gru 2012, 14:01

witam wszystkich serdecznie. jestem poczatkujacym fanem cnc dlatego prosze was o pomoc. razem z kumplem robimy wycinarke plazmowa oparta na linux cnc. chcemy produkowac niewielkie kotly i inne urzadzenia.
mam duze doswiadczenie z autocadem zarowno 2d jak i 3d, dlatego tez chcialbym podeprzec nasza prace o dxf. jakiego programu uzyc aby pliki dxf eksportowac do linux cnc i "palic" blachy?



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: tuxcnc » 12 gru 2012, 19:39

Tak ogólnie, to dxf2gcode jest dobrym wyborem.
To jest program interpretowany, czyli napisany w języku zrozumiałym dla człowieka i wszelkie wprowadzone zmiany działają natychmiast.
Piszę o tym, bo wypalarka plazmowa jest dość specyficzną maszyną i potrzebuje obsługi palnika, czego standardowy G-kod nie przewiduje.
Dlatego też użycie standardowych narzędzi da tyle, że maszyna będzie jeździć, ale ciąć już niekoniecznie.
Gdzieś na forum była rozmowa o użyciu dxf2gcode do plazmy, nawet jakieś zmiany do wprowadzenia były podane, trzeba by poszukać.

.


Autor tematu
gorcio
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 12 gru 2012, 13:48
Lokalizacja: Jędrzejów

#3

Post napisał: gorcio » 03 sty 2013, 11:25

a czy jest w tym programie jakis system tworzenia wejsc(wpalen) w detal i jakis sytem nestingu?

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#4

Post napisał: MlKl » 03 sty 2013, 12:04

To nie jest cam, tylko program do zamiany dxf na G-code. Słowem - musisz zrobić nesting i zaplanować wpalenia na etapie tworzenia dxf-a.


Autor tematu
gorcio
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 12 gru 2012, 13:48
Lokalizacja: Jędrzejów

#5

Post napisał: gorcio » 03 sty 2013, 13:22

to z tym to raczej nie bede mial problemu. 4 lata programuje bystrala 4400 takze troszke doswiadczenia w tym mam chociaz troche innaczej to wyglada


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#6

Post napisał: kamar » 03 sty 2013, 13:48

tuxcnc pisze: Piszę o tym, bo wypalarka plazmowa jest dość specyficzną maszyną i potrzebuje obsługi palnika, czego standardowy G-kod nie przewiduje.
.
No nie do końca tak jest. Całkiem wygodnie się generuje normalnie pod frezarkę tylko na jedno przeście z narzędziem wielkości średniej szerokości przepałki. Palnik obsłużysz kodami M3; M5.
Po napisaniu drobnego suba zamiast M3 mozna zrobić próbkowanie ( szukanie blachy) i obsługę THC.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#7

Post napisał: MlKl » 05 sty 2013, 22:45

Instalacja dxf2gcode jest banalnie prosta:

pobieramy paczkę dla Linuxa stąd:

http://code.google.com/p/dxf2gcode/downloads/list

Rozpakowujemy ją do katalogu ~/linuxcnc/nc_files/dxf2gcode ( ten ostatni trzeba utworzyć), nadajemy prawa wykonywalności plikowi dxf2gcode_b02.py i to wszystko.

Resztę robimy spod LinuxCNC - wciągamy ten plik do Axis,odpala nam się okienko dxf2gcode. Wybieramy plik .dxf, ustawiamy parametry, i eksportujemy do .ngc.

Zmiana w pliku konfiguracyjnym dxf2gcode

Kod: Zaznacz cały

[General] 
write_to_stdout = 0
na

Kod: Zaznacz cały

[General] 
write_to_stdout = 1
Powoduje automatyczne wczytanie do axisa wyniku działania dx2gcode

Żeby Axis sam rozpoznawał, że wczytywany plik .dxf należy otwierać w dxf2gcode należy w pliku .ini naszej maszyny dodać linijki:

Kod: Zaznacz cały

PROGRAM_EXTENSION =.dxf  2D ACad/QCad Drawing
dxf = dxf2gcode.py
PROGRAM_FILTER = python 

w dziale [FILTER], powinno to wyglądać tak:

Kod: Zaznacz cały

[FILTER] 
PROGRAM_EXTENSION = .png,.gif,.jpg Grayscale Depth Image
PROGRAM_EXTENSION = .py Python Script
png = image-to-gcode
gif = image-to-gcode
jpg = image-to-gcode
py  = python
PROGRAM_EXTENSION =.dxf  2D ACad/QCad Drawing
dxf = dxf2gcode.py
PROGRAM_FILTER = python 

Należy jeszcze poprawić ścieżki w pliku configuracyjnym dxf2gcode, i wyedytować plik wykonywalny programu, żeby miał właściwe kodowanie znaków, właściwą linijkę określającą to kodowanie, i żeby zapisany był w systemie UNIX (właściwe znaki końca linii), autor programu pracuje na Window$, i nawet wersję instalacyjną pod Linuxa wrzucił na serwer z windowsowym kodowaniem. [/code]
Ostatnio zmieniony 06 sty 2013, 18:16 przez MlKl, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#8

Post napisał: tuxcnc » 05 sty 2013, 23:13

MlKl pisze:Rozpakowujemy ją do katalogu ~/linuxcnc/nc_files/dxf2gcode ( ten ostatni trzeba utworzyć), nadajemy prawa wykonywalności plikowi dxf2gcode_b02.py i to wszystko.

Resztę robimy spod LinuxCNC - wciągamy ten plik do Axis,odpala nam się okienko dxf2gcode. Wybieramy plik .dxf, ustawiamy parametry, i eksportujemy do .ngc.
Możemy też rozpakować gdziekolwiek i używać jako samodzielnego programu.
To jest skrypt w pythonie, jezyku zrozumiałym dla człowieka, przy odrobinie wiedzy można sobie go dopasować do potrzeb.

.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#9

Post napisał: MlKl » 05 sty 2013, 23:24

Ino po rozpakowaniu toto się buntuje przy próbie uruchomienia... a przez Axis działa bez żadnych kombinacji.

Dla mnie to zupełnie nieprzydatne - generuje kod na frezarkę. Sprawdziłem, jak ściągnąć i uruchomić. Wiesz więcej - wytłumacz. Pythona na tym forum znają może dwie-trzy osoby.

Obrazek

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#10

Post napisał: tuxcnc » 06 sty 2013, 00:04

MlKl pisze:Ino po rozpakowaniu toto się buntuje przy próbie uruchomienia... a przez Axis działa bez żadnych kombinacji.

Dla mnie to zupełnie nieprzydatne - generuje kod na frezarkę.
Nie wiem co masz namieszane i nie będę się domyślał, u mnie działa jako samodzielny program, wywoływany ikoną z głównego menu.
Poza tym mi robi g-kody do styroplotera, to i do tokarki może, tylko Tobie się nie chce go poznać.

Nie wiem czy zauważyłeś, ale właśnie robię opis instalacji LinuxCNC na Ubuntu-mini-remix.
Na razie tamto jest ważniejsze.

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”