Początki z CAM, proste rzeczy.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Krako
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 815
Rejestracja: 27 lut 2012, 05:14
Lokalizacja: Kraków

Początki z CAM, proste rzeczy.

#1

Post napisał: Krako » 13 gru 2012, 03:07

Witam.
Poszukuje łatwego w obsłudze cam'a.
Nie będę frezował jakiś mega złożonych rzeczy.
Pierwszą rzeczą która chciałbym wyfrezować jest to Otwieracz do butelek w kształcie "fasolki"
Następną koło łańcuchowe.

I tutaj nachodzi pytanie jaki cam?
Słyszałem że Cam Bam dobry.
Przydała by się też opcja odwracania materiału.

Naściągałem dużo Cam'ów, oczywiście w celu edukacyjnym oraz pomocy w wyborze oprogramowania.


Mam również pytanie, czy jeśli mam ze zębatki zebrać materiał z dwóch stron to muszę 2 g-cody ?



Tagi:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#2

Post napisał: Majster70 » 13 gru 2012, 10:36

Krako pisze:Mam również pytanie, czy jeśli mam ze zębatki zebrać materiał z dwóch stron to muszę 2 g-cody ?
Ogólnie, jeżeli zębatka dodatkowo jest symetryczna względem którejś z płaszczyzn to nie. Np przy symetrii względem płaszczyzny prostopadłej do osi X, frezujesz z prostokątnej przygotówki, baza (0 maszynowe) otwór w środku płyty (należy do tego celu użyć otworu osi zębatki), kierunek łapiesz z przefrezowanego boku wzdłuż osi X. Wtedy możesz użyć tego samego programu. Jeżeli zębatka nie ma takiej symetrii, np ramiona zębatki nie są symetryczne, użyj przy identycznym bazowaniu odbicia lustrzanego współrzędnych X.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Krako
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 815
Rejestracja: 27 lut 2012, 05:14
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: Krako » 13 gru 2012, 13:22

No dobrze a jak bym chciał zrobić tak.
1. Frezuje otwór montażowy.
2. Frezuje otwory odelżające
3 Frezuje zeby do okoła.
4. Zbieram materiał ze zebów.
5 Obracam.
6. powtarzam 4.

Obrazek


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#4

Post napisał: Majster70 » 13 gru 2012, 14:57

Krako pisze:No dobrze a jak bym chciał zrobić tak.
1. Frezuje otwór montażowy.
2. Frezuje otwory odelżające
3 Frezuje zeby do okoła.
4. Zbieram materiał ze zebów.
5 Obracam.
6. powtarzam 4.
Zakładam, że chcesz to robić jednostkowo, przy jakiejkolwiek serii warto się zastanowić nad cięciem chociaż zgrubnie laserem lub wodą - nie znam grubości.
Musisz uwzględnić mocowanie, i czy nie chcesz na przygotówkę użyć krążka uciętego z wałka, który to krążek wcześniej splanowałeś obustronnie na zadaną wysokość i wywierciłeś i wytoczyłeś sobie centralny otwór na gotowo. Ale załóżmy, że nie masz masz tokarki, piły itd, również na laserzy/waterjecie nic nie będziesz wycinał nawet wstępnie z arkusza, do dyspozycji masz tylko kawał mniej więcej prostokątnej, grubszej o np 2mm blachy. Czyli przykładowo: zębatka ma 14mm, twoja przygotówka 16mm. Zakładam, że nie potrzebna jest specjalna dokładność, blacha jest w miarę równa, pomijam planowanie, inaczej musiałbyś przemocować łapy, podkłądać podkłądki itd. 1 strona pokrywa się z powierzchnią czołową zębatki. Zakładam, że dolne 2 wybrania są symetryczne względem płaszczyzny prostopadłej do osi X przechodzącą przez środek zębatki.
1.Mocujesz detal do stołu z myślą o obróbce konturów, najlepiej użyć 4 łap w rogach, uwaga 2 łapy w dolnych rogach (-Y) trochę odsunięte do góry (+Y) żeby nie przeszkadzały frezowi użytemu w p.2 Detal musisz tak ustawić, żeby otwór do ustawiania np Φ8 "wpadał" ci w rowek teowy stołu. W praktyce zrób to trochę odwrotnie, współrzędne Y0 ustaw pośrodku rowka teowego. Przy cienkich płytach jak ta musisz łapy przykręcać z czuciem, szczególnie po przewróceniu na 2 stronę, bo powichrujesz płytę przy mocowaniu.
2. Frezujesz dolny bok wzdłuż osi przygotówki na możliwie pełną głębokość (np jeżeli płyta ma 16mm grubości frezuj na 15,8mm, tak żeby nie zfrezować sobie stołu :wink:) - będzie ci to potrzebne do ustawienia kierunku po odwróceniu zębatki na 2 stronę, żeby nie była "obrócona". Dolne łapy jak będą trochę "odsunięte" (patrz p1) nie będą ci w tym przeszkadzały.
3. Frezujesz centralny otwór zgrubnie potem na gotowo na trochę więcej jak połowa głębokości.
4. Frezujesz przelotowy otworek ustawczy np Φ8mm (ustawiony nad rowkiem teowym)
5. Frezujesz zgrubnie i na gotowo wybrania w zębatce na trochę więcej niż 1/2 głębokości.
6. Frezujesz płaszczyznę czoła zębów zgrubnie/na gotowo, uwaga na łapy.
7. Frezujesz zęby zgrubnie/na gotowo - możesz od razu troszkę poniżej np 0,2mm poniżej pełnej głębokości zębów. Uwaga na wyjazd freza z materiału i sposób zagłębiania, wjazd - w tym przypadku frez musi zagłębiać się po konturze zębów, odjazd pionowy lub również po konturze.
8. Po ogradowaniu itd odwracasz zębatkę wokół osi Y, mocujesz łapami patrz p1.
9. Ustawiasz kierunek - równoległość zfrezowanego "dolnego" boku do osi X.
10. Ustawiasz układ maszyniowy(0, bazujesz się) do osi przelotowego otworu Φ8
11. Planujesz o 2mm obszar nad zębatką - tak żeby nie wjechać w łapy :wink:
powtarzasz p3, p5,p6, uwzględniając, że detal jest 2mm niżej, możesz użyć tych samych programów.

Jak miałbyś jakąkolwiek serię nieważne czy wcześniej używałbyś lasera, tokarki itd, celowym byłoby użycie jakiegoś przyrządu, odpadłoby ci całe ustawianie. Do elementów powtarzających się - wybrania, ew. nawet ząbki można użyć prostszego programiku, potem obrócić go zadany kąt i powtórzyć itd. W przypadku Cama to nieistotne przy tak prostych detalach.

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#5

Post napisał: marchru » 13 gru 2012, 16:43

za dużo pier....

Planuj całość na gotowo.
Łap łapami poza obrysem.
Frezuj co się da czyli wszystko poza zewnętrznymi wycięciami.
Następnie odwracasz sztukę i po zamocowaniu przez środek łapami lub okrągłą płytą odcinasz małym frezem kontur + trochę frezowania tego obniżenia.
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#6

Post napisał: Majster70 » 14 gru 2012, 07:21

marchru pisze:za dużo pier....
z opisaniem wszystkiego krok po kroku :wink: Faktycznie, z rozpisaniem "Frezuj co się da..." na poszczególne operacje zeszło mi się prawdopodobnie dłużej niż bym to frezował na obrabiarce, ale z pytań Krako wywnioskowałem, że jest dość świeży w tym biznesie...
marchru pisze:...lub okrągłą płytą...
Nigdy nie mocuję detalu tylko na 1 śrubie bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia przed obrotem. Generalnie nie powinno się mocować detalu tylko 1 łapą.

Rada dla Krako, coś tam wpadło mi w oko o spotkaniu ludzi z CNC przy piwie w Krakowie, umów się, nawiąż znajomości. Potem postaw komuś piwo, niech ci pokaże jak zrobić taką zębatkę, bo opis jest niewdzięcznym zadaniem, zobaczyć coś na własne oczy, zadać pytanie i od ręki rozwiązać wątpliwości - bezcenne - no i w sumie dużo prostsze. No i pytania potem na forum byś zadawał konkretniejsze, bo na przykład tych wybrań rzeczywiście nie opłaca się frezować z 2 stron używając tych samych programów, tylko z 1 strony można zrobić wybrania, po przewróceniu na 2-gą stronę zarys zębatki. Ponadto, jeżeli nie zależy ci na tym, żeby wieniec zębów był losowo obrócony względem wybrań w środku (a pewnie nie jest to istotne) to odpada ci ustawianie kierunku.

Awatar użytkownika

witox4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 146
Rejestracja: 26 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#7

Post napisał: witox4 » 05 sty 2013, 00:54

Witam!

Samo osobiście po przedzieraniu się od glupich lazycamów do drogich i skomplikowanych programów cam zainteresowałem się programem CAMBAM. Cena genialna bo 100GBP. Program bez cudów. Ale robi to co potrzebuję w drewnie:

Profiluje kształty, wycina kieszonki


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: Raven » 05 sty 2013, 12:41

Profile i kieszonki za 100 funtów?

:lol:

To ja wolę darmowego HeeksCNC...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”