Wlasnie popelnilem program do CNC

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

vegelus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 125
Rejestracja: 19 sty 2005, 10:38
Lokalizacja: Olsztyn

#11

Post napisał: vegelus » 08 mar 2006, 20:10

Jeżeli chcesz mogę podesłać ci to co ja zrobiłem do sterowania ploterem i wizualizacja w delphi.
Programik mój odczytywał trzy standardy zapisu HPGL, rysował obrazek na ekranie oznaczając inna linią przejścia frezu w materiale a inną w górze. Można było powiększać, zmniejszać, przesówać obraz. Programik wysyłał bezpośrednio na lpt sekwęcje bitów do frezarki rysując na rkranie postęp. Zabrakło kalibracji ilości ktoków do długości lini oraz uwzględniania wielkości frezu. Obrona pracy magisterskiej była szybciej niż skończenie programu. Ale w nazwie był to sterownik do plotera :)



Tagi:


Autor tematu
woznk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 31 sty 2006, 17:33
Lokalizacja: Otwock

#12

Post napisał: woznk » 08 mar 2006, 20:42

Byloby fajowo :D . Moze udaloby sie go polaczyc z tym co ja juz zrobilem (chac ostanio to niewiele - znowu zmienila sie koncepcja sterownika, no i troche praca zawodowa..), bylby to zdecydowany postep, a moja wizualizacje w tej chwili to... ;)


vegelus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 125
Rejestracja: 19 sty 2005, 10:38
Lokalizacja: Olsztyn

#13

Post napisał: vegelus » 08 mar 2006, 22:56

Program pisany jest strukturalnie (a może obiektowo :oops: ) i jest jedna funkcja która wysyła sygnały na lpt. Myślę, że bardzo łatwo można to przerobić gdyż w moim programiku wykożystuję 8 lini do sterowania dwoma silnikami na np. stepdir. Najwięcej zabawy jest w przetważaniu wektorów na odpowiednie impulsy :)

Planuję się z nim pobawić jak już zrobię jakąś frezarkę. Może nawet G-KOD się obsłuży choć to bardziej program do plotera niż frezarki.
Załączniki
cnc2.rar
Zamieszczam programik z przykładowym pliczkiem, który zrobił furrorę ;)
(157.1 KiB) Pobrany 353 razy


Autor tematu
woznk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 31 sty 2006, 17:33
Lokalizacja: Otwock

#14

Post napisał: woznk » 09 mar 2006, 19:00

Udalo sie! moj prgram tez narysowal 'kaczke', a z powodu 'innego' formatu pliku...musialem na nim recznie popracowac.
Moja wizualizacja byla...ladna 'inaczej' :wink: - bez skalowania i mozliwosci przesowania rysunku :) .
Zrobliem kawalek do setupu - ustawienie ilosci krokow, skok sruby itp.
Jak sie bedzie nadawalo do pokazania to wystawie :)


vegelus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 125
Rejestracja: 19 sty 2005, 10:38
Lokalizacja: Olsztyn

#15

Post napisał: vegelus » 09 mar 2006, 19:14

jak masz sterownik z ledami to możesz podpiąc i popatrzeć jak ładnie mruga ;)


Autor tematu
woznk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 31 sty 2006, 17:33
Lokalizacja: Otwock

#16

Post napisał: woznk » 31 mar 2006, 20:36

Witam,

prace nad programem posowaja sie wolno do przodu, jak doczytacie do konca bedziecie wiedzieli dlaczego mimo oglaszania kolejnych terminow wszystko sie przesowalo.

Mam wielka prosbe, jezeli ktos chcialby wplacic 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji porzytku publicznego to prosze zrobcie to na rachunek:
35 2030 0045 1110 00000009 6960
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oddzial w Warszawie
Świętojersta 12a
00-236 Warszawa

tytulem:
'wplata na rzecz organizacji pozytku publicznego - leczenie i rehabilitacja - Krzysztof Woznicki'

bylbym Wam wszystkim bardzo wdzieczny

Pozdrawiam,
woznk

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”