zasobnik narzedziowy

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

zasobnik narzedziowy

#1

Post napisał: wood carver » 14 sty 2007, 10:24

Witam!!!

Mam pytanie odnoścnie narzędzi w machu....mianowicie...w machu są ustawienia parametrów narzedzi, ale czy da rady wprowadzic nietyupowe parametry...gdybym chciał np. założyc piłę tarczową na zamiast wrzeciona??? ( no nijak sie to ma do średnicy narzedzia...w przypadku frezu palcowego możemy mówic o średnicy, a tutaj...tutaj są określone dwie różne średnice dla piły tarczowej....w osi powiedzmy x ( umownie ta oś) średnica jest duża...w osi y-piła jest bardzo wąska...

co z takim fantem zrobić???
ma ktoś pomysł, a może sprawa jest prosta, a o czymś nie wiem?



Tagi:


PETERS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 249
Rejestracja: 21 lut 2005, 12:12
Lokalizacja: CNC

#2

Post napisał: PETERS » 14 sty 2007, 12:06

Coprawda sa frezy do cięcia materiału, właśnie takie jak piła tarczowa. Wprowadzić parametry to raczj nie problem - średnicę masz i wysokość też masz. Można by to wpisać jako frez palcowy... o małej średnicy i dużej wysokości.... ale problem jest w czym innym - taki frez w przeciwieństwie do freza palcowego, oprócz zagłębiania się w materiał może poruszać się TYLKO w jednym kierunku. Inaczej... złamiesz ten frez.

Awatar użytkownika

Autor tematu
wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#3

Post napisał: wood carver » 14 sty 2007, 12:30

ale to nie o do chodzi...z ustawieniem posuwu tylko w w jedną strone nie mam problemu ( i nie chodzi mi tutaj już o macha)....to byłaby specyficzna obrórbka "zgrubna"....trudno mi to wytłumaczyc, bo musiałbys wiedziec czym sie zajmuje....
tylko zobacz, jak wprowadze srednice i wysokośc, to o ile z wysokoscia będzie ok, to przy średnicy ( wyobraźmy sobie, że przygotowuje w jakims programie g-code i załóżmy, że według własnych ustawień, narzedzie poruszałoby się liniowo obrabiając materiał,powiedzmy ...20cm w jedną strone, przesunięcie o 5mm i 20 w drugą, itd...

i teraz jak wprowadze średnice narzędzia, to przygotowując plik, mach nie będzie wstanie przesunąc narzedzia o te 5 mm, tylko o wielkoś wpisanej średnicy, lub przesunie o 5mm odpowiednio przesuwając w osi Z ....i w tym jest lipa

[ Dodano: 2007-01-14, 12:47 ]
wood carver pisze:ale to nie o do chodzi...z ustawieniem posuwu tylko w w jedną strone nie mam problemu ( i nie chodzi mi tutaj już o macha)....to byłaby specyficzna obrórbka "zgrubna"....trudno mi to wytłumaczyc, bo musiałbys wiedziec czym sie zajmuje....
tylko zobacz, jak wprowadze srednice i wysokośc, to o ile z wysokoscia będzie ok, to przy średnicy ( wyobraźmy sobie, że przygotowuje w jakims programie g-code i załóżmy, że według własnych ustawień, narzedzie poruszałoby się liniowo obrabiając materiał,powiedzmy ...20cm w jedną strone, przesunięcie o 5mm i 20 w drugą, itd...

i teraz jak wprowadze średnice narzędzia, to przygotowując plik, mach nie będzie wstanie przesunąc narzedzia o te 5 mm, tylko o wielkoś wpisanej średnicy, lub przesunie o 5mm odpowiednio przesuwając w osi Z ....i w tym jest lipa
acha..jeszcze jedno..w machu w zasobniku na narzedzia są kolejo parametry:
1.diameter...jasne
2.diameter high..jasne..
3.diameter wear..nie jasne??????
4. high wear...nijasne?????????


PETERS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 249
Rejestracja: 21 lut 2005, 12:12
Lokalizacja: CNC

#4

Post napisał: PETERS » 14 sty 2007, 18:41

A no tak - rozumiem. frez np. palcowy jest okrągły (średnica jest taka sama jak "długość").. a tu masz średnice-wysokość...i jeszcze by się długość narzędzia przydała. W sumie do przecinannia materiału to niema żadnego znmaczenia... chyba, że tak jak piszesz - chcesz to wykożystać w jakiś specyficzny sposób.

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#5

Post napisał: skoti » 14 sty 2007, 22:30

wood carver, kilka razy przeczytałem to co napisałeś i jakoś nie umiem zajarzyć o co Ci chodzi . Jak ta tarcza ma być założona ? Na jakimś trzpieniu normalnie w wrzecionie ? Jeśli tak to nie widze żadnego problemu średnica frezu to średnica piły a długość frezu to dol piły . A jeśli tak jak na zdjęciu to wtedy jako długość freza wpisujesz najniższy punkt tarczy a jako średnice frezu grubość piły . Podczas przygotowywania g-kodu używasz freza o takim fi jak grubość tarczy i powinno być git :) Oczywiście mając na uwadze ograniczenia związane z użyciem takiego narzędzia czyli ruchy w materiale tylko w jednej osi itp. Jeżeli powierzchnie do obróbki maja być bardziej skomplikowane i uwzględniać promień piły możesz użyć w CAM frez kulisty o średnicy piły . Wymagać to będzie trochę wyobraźni przy tworzeniu programu ale zawsze cos :) Jeszcze przychodzi mi do głowy ze powinieneś sie rozejrzeć w Programach CAM do obróbki drewna tam pewnie będą odpowiednie funkcje umożliwiające obróbkę takim narzędziem .
wood carver pisze:20cm w jedną strone, przesunięcie o 5mm i 20 w drugą, itd...
Z tym to ja nie byłbym takim optymista :neutral: Nie wiem w jakim materiale chcesz pracować ale generalnie nie widziałem żeby ktokolwiek cial pilka drewno w obu kierunkach (wyrywanie sjoi) , poza tym pila jeśli nie tnie w pełnym materiale ma tendencje do odginania. Ale to juz wyjdzie w praniu :wink:
Nie wiem czy moje rozważania teoretyczne do czegoś sie Ci przydają ale niekiedy mam wenę twórcza i musze sie wyszaleć :cool:

Obrazek ze strony http://www.sahos.cz/nabyt_centra_pl.htm
Załączniki
faster_osac.jpg
faster_osac.jpg (60.13 KiB) Przejrzano 2670 razy

Awatar użytkownika

Autor tematu
wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#6

Post napisał: wood carver » 31 sty 2007, 23:17

hm...miałem zamiar zamontowac flex zamiast wrzeciona...służyłby mi do obróbki zgrubnej...co do wyryuwania słoi..owszem...ale potem chodziłby frez palcowy...
problem jest w tym, że aby ten flex na koncu był obrotowy, potrzebuje zamontowac tam czwarty silnik, kolejną oś...niestety nie znam programów camowskich, któe umożliwiały by mi wygenerowanie toolpatch w 4 osiach!!!! automatycznie...ustawianie kompensacji w kilkudziesięcio tysięcznym co do lini kodzie jest raczej niemozliwe...pozostaje mi poruszanie narzędzia- np. owy flex liniowo...x przesunięcie o Y...znów x...itd....rozumiesz..
jestem troche zmęczony...nie wiem czy brzmi to logicznie..mam nadzieje...jutro sprawdze

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”