Bazy materialowe i czujnik dlugosci narzedzia

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
kilop
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 39
Rejestracja: 06 sie 2006, 20:14
Lokalizacja: Łódź

Bazy materialowe i czujnik dlugosci narzedzia

#1

Post napisał: kilop » 20 lut 2012, 16:16

Witam

od wczoraj mecze sie z nastepujacym rozwiazaniem.
Poniewaz moje pole robocze to x 550 mm y 390 mm a ostatnio wycinam male elementy z tym ze dwustronnie i do nich uzywam podkladke/uchwytow na nie przystosowanych i nie chce co wycinania zmieniac tych uchwytow znow ustaiac ZERO itp .

Doczytalem ze mozna uzywac bazy materialowej kody od g54 do g59

i teraz tak mam wsumie trzy elementy i ustawilem zapamietalem sobie dla kazdego odpowiedni punkt


i teraz tak dla g54 dalem sobie srodek stolu mojego i tam wycinam dosc duze elementy itp
dla g55 dalem podstawke pod elementy dlugie i waskie ( wielkosc podstawki 340mmx35mm g55 dlatego elelentu jest w jego centrum ) i analogicznie g56 dla nastepnej podstawki.

I jest niby ok, wpisuje w MDI g55 daje idz do zero no idzie i analogicznie do kazdej innej zapamietanej pozycji itp . no ale problem powstaje wtedy gdy zaloze element na ten uchwyt i chce dokladnie ustawic narzedzie przy pomocy czujnika wykonanego z plytki i krokodylka dolanczanego do freza. jak daje zeruj os Z to mi wyskakuje

Error on line: 6 - Internal error <code>


kod zerowania to :

PlateThickness = GetUserDRO(1151) 'Z-plate thickness DRO

If GetOemLed (825)=0 Then 'Check to see if the probe is already grounded or faulty
DoOEMButton (1010) 'zero the Z axis so the probe move will start from here
Code "G4 P5" ' this delay gives me time to get from computer to hold probe in place
Code "G31Z-30 F100" 'probing move, can set the feed rate here as well as how far to move
While IsMoving() 'wait while it happens
Wend
ZProbePos = GetVar(2002) 'get the axact point the probe was hit
Code "G0 Z" &ZProbePos 'go back to that point, always a very small amount of overrun
While IsMoving ()
Wend
Call SetDro (2, PlateThickness) 'set the Z axis DRO to whatever is set as plate thickness
Code "G4 P0.25" 'Pause for Dro to update.
Code "G0 Z25.4" 'put the Z retract height you want here
Code "(Oś Z jest wyzerowana)" 'puts this message in the status bar - Z axis is now zeroed
Else
Code "(Z-Plate is grounded, Sprawdź połączenie i spróbój ponownie)" 'this goes in the status bar if aplicable
Exit Sub
End If



i teraz troszke zglupialem moze jest ktos kto moze mi wytlumaczyc dlaczego tak sie dzieje skoro jest de fakto po wpisaniu g55 ustawione nowe zero robocze dla maszyny i nie moge uzywac teraz czujnika i znow wracam do recznego ustawiania zero na osi Z :( a to przecież nie o to chodzi.



Tagi:

Awatar użytkownika

Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Kowal » 20 lut 2012, 19:42

Witam
zacznijmy od tego :
Czy kolega sam napisał ten skrypt czy pobrał gdzieś gotowy?
A jeśli był gotowy to czy kolega coś w nim zmieniał?
Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych


Autor tematu
kilop
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 39
Rejestracja: 06 sie 2006, 20:14
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: kilop » 20 lut 2012, 20:48

to jest gotowy skrypt jedyne co zmienilem to zmniejszylem predkosc zjazdu na osi Z

na F100 i tak to sobie dzialao od wielu miesiecy


i jak pisalem wczesniej jesli wystartuje macha i powiedzmy dam go zero do tego zera ktore zapisalem na maszynie czujnik dziala i wiso bangla itp pojade gdzies tam dam mu nowe zero dziala ale jak dam G55 i chce uzycpozniej czujnika wtedy jest dokladnie taki komunikat jak napisalem wczesniej :(

skrypty w/g tego opisu

http://www.cnczone.com/forums/mach_wiza ... post436238

[ Dodano: 2012-02-22, 21:20 ]
NIe wiem jak to sie stalo ale problem zniknal po restarcie kompa tj jak go odpalilem dzien pozniej

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”