Przeróbka sterowania w tokarce Gildemeister na Macha 3

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#101

Post napisał: dziabi3 » 12 mar 2011, 14:02

Piotrjub


i tu się kolego mylisz

jog z zwykłego enkodera działa bardzo dobrze

i jak to ty mówisz nie staje w miejscu w jakim mach chce


porostu trzeba posiedzieć troszkę nad machem i rozgryźć parę spraw a przede wszystkim jaki zamysł miał art soft

u mnie jog z enkoderka działa świetnie tylko trzeba wiedzieć jak poustawiać macha



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#102

Post napisał: Piotrjub » 12 mar 2011, 19:28

jak możesz zrób filmik jak np. nastawiasz przestawienia 10 kroków w rozdzielczości 0,001mm do przodu i tyle samo do tyłu, dalej 10 kroków dla rozdzielczości 0,01mm do przodu i do tyłu
i dalej to samo dla rozdzielczości 0,1mm - ta rozdzielczość interesuje mnie najbardziej - mówisz że np jeśli mamy wartość 123,678mm i damy 10 kroków do przodu to otrzymamy 124,678mm i jak damy z powrotem 10 kroków to ponownie otrzymamy 123,678mm. Wątpię ale może się mylę. Jak jest, jak zaczynasz szybko kręcić JOG-iem na rozdzielczości 0,1 parę obrotów i nagle przestajesz kręcić maszyną powinna przestać się poruszać, odpowiednio powinny działać dla danej osi przyspieszenia i hamowania aby to robiła płynnie - czy tak robi ? jeśli tak to jest super.

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#103

Post napisał: k-m-r1 » 12 mar 2011, 21:28

dziabi3 pisze:orostu trzeba posiedzieć troszkę nad machem i rozgryźć parę spraw a przede wszystkim jaki zamysł miał art soft

u mnie jog z enkoderka działa świetnie tylko trzeba wiedzieć jak poustawiać macha
mam propozycję skoro kolega jest tak obcykany to proszę o opis jak ustawiać enkoder JOG-a taki mały przewodnik opis zależności i najlepiej coś by to potwierdzić
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#104

Post napisał: dziabi3 » 13 mar 2011, 18:12

wiec powiem co wiem

posiadam enkoder lika 40 h1000 czyli 1000 impulsów na obrót

teraz wpisuje w counts/units <chyba tak to sie pisze> w zakładce mpg port pin

dla mojego enkodera to wartość 40 a velocity prędkość kręcenia enkoderem to u mnie 350


i tu praktycznie mam skonfigurowany enkoder . bardzo fajnie sie kalibruje go z oryginalnej kalibracji macha 3


ale wracając do tematu po takim ustawieniu nasze kołeczku będzie na pewno słuchało się Kidy będziemy używać opcji Velocity Only czyli dla szybkich dojazdów lub ręcznej obróbki gdzie wymiar nieważny

i na pewno jak określimy prędkość max enkodera <w por i piny velocity> co pisałem wcześniej to tak jak będziemy kręcić kółkiem tak będzie na jeździła oś


ale jeśli chcemy ustawiać naszym mpg zrobionym z enkodera Multi step czyli zadawanie ząbek po ząbku tyle ile ustawimy w cykle jog step to musimy określić mpg feedrate ja ustawiam maks tyle co oś

< w tej sytuacji 1 obrót enkodera jest podzielony na 100 ząbków i każdy ząbek ma wartość tyle ile jest ustawione w cykle jog step obecnie nie mam kółeczka bo nie zrobiłem go mam tylko pręcik miedziany :lol: >


i tak samo nie pojedzie nam oś więcej niż nakręcimy kołkiem oczywiście wiadomo jeśli zaczniemy kręcić jak szaleni to mach nie będzie nam ząbkował posuwem osi bo sie za ząbkuje i przekształca większe ilości stepów w jeden długi podjazd


Obrazek

i jeszcze jedno jak ustawimy w cykle jog step 1 mm to tarczka mpg po jednym pełnym obrocie enkodera zrobi 100mm i tu się kosmosu nie spodziewajmy bo jak zaczniemy napieprzać kołkiem jak szaleni to maszyna chyba musiała by mieć posuw z 300metrów na minute żeby nadążyć od tego jest velocity only

to wszystko działa tylko proszę posiedzieć i popróbować



proszę filmik tylko proszę się nie śmiać bo od krokówek rezonuje mi blaszana podstawka na olej pod tokarką którą muszę wyrzucić i postawić tokarkę na podstawie z prawdziwego zdarzenia

Bardziej do mpg przydałby się enkoder z mniejszą ilością impulsów na obrót


powiem tak i nie chce tu nikogo obrazić a jeśli kogoś obrazę to przepraszam ale po co przerabiać macha jeśli się dobrze nie pozna funkcji macha

mach sam w sobie jest jaki jest ale rozwala mnie jak ktoś mówi że coś nie działa jak działa
tylko trzeba posiedzieć kilka nocy i poczytać nawet co piszą na stronie art softu


Jakby panowie mieli pytanka to wyjaśnię dodatkowo bo nie miałem zbytnio czasu a chciałem odpowiedzieć

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#105

Post napisał: k-m-r1 » 19 mar 2011, 14:38

0,1 mm czy 0,001 mm
problem to szarpanie maszyną
swoją drogą jestem ciekaw co z pokeysem 56E
jak poczytałem to wszyscy zachwalają komunikacje po Ethernecie
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#106

Post napisał: dziabi3 » 19 mar 2011, 22:34

mógłby kolega opisać kiedy w jakiej sytuacji szarpie maszyna


na jakich ustawieniach joga w jakim trybie

prosiłbym najlepiej o filmik bo u mnie żadnego szarpania maszyną niema


chyba wiem o co koledze chodzi ale na razie nie powiem poczekam na rozwiniecie tematu


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 14
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#107

Post napisał: paulg » 20 mar 2011, 00:28

dziabi3 pisze:chyba wiem
dziabi3 pisze:nie powiem
Hmmmm
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#108

Post napisał: dziabi3 » 20 mar 2011, 15:36

chodzi o to czy kolega co pisał ze mu szarpie maszyną odpowiednio używa funkcji mpg

bo jesli użyje funkcji tylko prędkość to maszyna nie będzie szarpała a jak przejdzie w wiele kroków i zacznie naparzać kołeczkiem to mach by sie za ząbkował posuwem i przekształca wiele impulsów w dłuższe dystanse
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 14
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#109

Post napisał: paulg » 20 mar 2011, 17:39

dziabi3 pisze:chodzi o to czy kolega co pisał ze mu szarpie maszyną odpowiednio używa funkcji mpg
Cały problem polega na tym iż Mach nie ma rampy przyspieszania i hamowania przy pracy z MPG - czyli przy krokówkach kolega zapewne nic nie zauważy - ale przy pracach na serwach , gdzie przyspieszenia są ustawione znacznie większe , szarpanie jest nie do zaakceptowania.
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#110

Post napisał: jarekk » 20 mar 2011, 20:15

paulg pisze:Cały problem polega na tym iż Mach nie ma rampy przyspieszania i hamowania przy pracy
To się zgadza. Piszę właśnie własny "motion plugin" dla niskobudżetowego sterowania DIY dla Macha na dsPICu. Generalnie Mach wysyła paczki o długości kilkunastu milisekund krótkich ruchów o stałej prędkości. Tu nie pomoże sam Ethernet - po prostu sterownik musi używać własnej kontroli trakcji na podstawie danych ścieżki z Mach'a.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”