[mach3][sterownik zelrp] test silnikow nie dziala

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
farmazon3000
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 21 mar 2010, 23:03
Lokalizacja: wroclaw

[mach3][sterownik zelrp] test silnikow nie dziala

#1

Post napisał: farmazon3000 » 26 lis 2013, 09:59

podłączyłem do mach3 silniki, krańcówki i ESTOP zgodnie z tym:
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/pliki/ ... glowna.pdf

w zakładce "Diagnostyka Alt-7” po naciśnięciu krańcówek światełka w mach3 mrugają, ESTOP też działa

ale test silników "Motor tuning and setup" nie działa - nie ma reakcji, chociaż silniki "trzymają" (nie da się kręcić ręcznie osiami).

Jaka może być przyczyna?



Tagi:


tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#2

Post napisał: tomcat65 » 26 lis 2013, 11:07

'motor tuning'nie jest testem. Ustawiasz tam parametry, zapisujesz i wychodzisz z ustawień. Wtedy powinno działać.


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#3

Post napisał: krzysiekgrab » 26 lis 2013, 11:38

W motortuningu możemy sterować wybraną osią. przed wejściem to tuningu, reset musi być na zielono. w oknie tunigu wybieramy oś której parametry ustawiamy, a przy pomocy klawiatury - klawisze góra/dół - sterujemy osią z zadanymi parametrami. po zapisaniu musimy ponownie wybrać oś, aby móc nią sterować.
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;


Autor tematu
farmazon3000
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 21 mar 2010, 23:03
Lokalizacja: wroclaw

#4

Post napisał: farmazon3000 » 26 lis 2013, 12:21

robie to tak jak mowicie (kasowanie ESTOP dziala) i w motor tuning silniki ani drgną


tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#5

Post napisał: tomcat65 » 26 lis 2013, 13:27

Przetrzepałbym raz jeszcze i dokładnie wszystkie ustawienia - porty i piny, aktywne wejścia/wyjścia. Ale też i elektrykę.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#6

Post napisał: Zbych07 » 26 lis 2013, 14:25

Masz dokumentację zelrp ?
Sprawdziłeś czy funkcje sterujące jakie przypisano poszczególnym pinom w zelrp, dokładnie pokrywają się z
funkcjami przypisanymi pinom w płycie głównej z której dokumentacji korzystałeś przy konfiguracji macha ?

Pytam, bo ostatnio sam zaliczyłem taką wpadkę - też ustawiłem macha wg. wskazanej przez Ciebie dokumentacji i efekt był identyczny :cry:
Okazało się, że moja płyta główna ma zupełnie inaczej przypisane funkcje do pinów - po uwzględnieniu tych różnic wszystko jest O.K.


Autor tematu
farmazon3000
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 21 mar 2010, 23:03
Lokalizacja: wroclaw

#7

Post napisał: farmazon3000 » 26 lis 2013, 16:30

Zbych07 pisze:Masz dokumentację zelrp ?
Sprawdziłeś czy funkcje sterujące jakie przypisano poszczególnym pinom w zelrp, dokładnie pokrywają się z
funkcjami przypisanymi pinom w płycie głównej z której dokumentacji korzystałeś przy konfiguracji macha ?

Pytam, bo ostatnio sam zaliczyłem taką wpadkę - też ustawiłem macha wg. wskazanej przez Ciebie dokumentacji i efekt był identyczny :cry:
Okazało się, że moja płyta główna ma zupełnie inaczej przypisane funkcje do pinów - po uwzględnieniu tych różnic wszystko jest O.K.
tzn co miales zle, pamietasz moze? bo ja nie ustawialem DOKLADNIE tak jak w tej instrukcji tylko piny ustawialem tak jak w dokumentacji zelrp (mam w wersji papierowej bo kupilem ostatnio ten sterownik prosto od producenta)

podejrzewam raczej port LPT ze nie dziala tak jak powinien, jak sprawdzic jego ustawienia w biosie, albo w XP-ku? (mam starego laptopa dell z fabrycznym portem lpt) problem jest jednak taki ze wejscia (krancowki) dzialaja


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#8

Post napisał: Zbych07 » 26 lis 2013, 17:31

farmazon3000 pisze: bo ja nie ustawialem DOKLADNIE tak jak w tej instrukcji tylko piny ustawialem tak jak w dokumentacji zelrp (mam w wersji papierowej bo kupilem ostatnio ten sterownik prosto od producenta)

podejrzewam raczej port LPT ze nie dziala tak jak powinien, jak sprawdzic jego ustawienia w biosie, albo w XP-ku? (mam starego laptopa dell z fabrycznym portem lpt) problem jest jednak taki ze wejscia (krancowki) dzialaja

Jeśli ustawiłeś tak jak w dokumentacji zelrp to powinno być dobrze.
Mój błąd polegał na tym, że ja ustawiłem tak jak w pdf do którego podałeś link i była kicha.
Po analizie schematu mojej płyty ( analizowałem co obsługują poszczególne piny ) okazało się że poszczególne funkcje ( np. Xstep, Xdir itd.) muszę w ustawieniach macha przypisać zupełnie innym pinom ( zgodnym z moją płytą ). Szczegółów już nie pamiętam.


Czytałem wtedy rożne posty na forum i wynikało z nich, że równie istotne dla prawidłowego działania są ustawienia portu LPT w biosie komputera. Sprawdziłem i ustawiłem zgodnie z sugestiami forumowiczów.

Trzeba wejść do biosu.
Tuż po starcie kompa na dole ekranu zwykle pojawia się podpowiedź w stylu:

Press <F2> to Enter Bios

Czyli po wciśnięciu klawisza F2 dostajemy się do Menu biosu.
W Menu biosu zwykle mamy: Main, Advancet, Security, Boot
Informacja której szukamy jest w takiej sytuacji w Advancet / Pripheral setup
Po wejściu do Peripheral Setup musiałem zmienić dwa parametry. Ustawiłem je tak:

OnBoard Parallel Port : 378
Parallel Port Mode : EPP


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#9

Post napisał: krzysiekgrab » 27 lis 2013, 20:36

Praca portu musi być dwukierunkowe.nie wiem czy na tej płycie są przekazniki,jeżeli.tak to niech kolega sprawdzi czy można je wysterować.bo wejścia chyba działają,jeżeli dobrze pamiętam
&#8222;Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać&#8221;

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”