Czym konwertujecie .dxf do g-code ??

Dyskusje dotyczące programowania G-Code
Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#11

Post napisał: ottop » 15 lip 2005, 10:31

Zależy to od zwrotu osi Z, zazwyczaj jest to wartość ujemna.



Tagi:


Autor tematu
jakubs13
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 6
Posty: 70
Rejestracja: 01 maja 2005, 15:01
Lokalizacja: Polska

#12

Post napisał: jakubs13 » 15 lip 2005, 11:48

Bardzo ważnym dla poprawnej pracy Macha z plikami generowanymi przez konwerter jest ustawienie w opcjach, że wartości I,J,K mają być traktowane jako absolutne.
Czy mozesz podać mi jak dostać się do okna zmiany tego ustawienia ??
Kuba

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#13

Post napisał: ottop » 15 lip 2005, 12:44

Nie pamiętam teraz dokładnie ale jest to w menu Configure/ Logic lub State.


habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#14

Post napisał: habit_m_ » 08 cze 2011, 20:43

Mam pytanie do osób które konwertują odpowiednio przygotowane rysunki z autocada z warstwami do gcode w machu.

Chcę nadać danej warstwie np. głębokość 20 mm, ale nie chcę aby barła ją na raz. Czy istnieje parametr aby nastąpiły do tej głębokości np. 2 przejścia po 10 mm, czy poprostu trzeba narysować w rusunku drugą warstwę i kolejno pierwszą dać na 10 mm, drugą na 20?

maciek


bateryjka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 220
Rejestracja: 03 wrz 2008, 18:14
Lokalizacja: Opolskie

#15

Post napisał: bateryjka » 08 cze 2011, 21:43

Szukaj - nie gryzie
Takie tematy już były wielokrotnie.


habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#16

Post napisał: habit_m_ » 09 cze 2011, 21:30

Szkoda że pod tym linkiem co się kolega udzielił nie ma odpowiedzi na moje pytanie. A mi chodzi o konkretną odpowiedź więc zadałem konkretne pytanie. Szukać umiem.

maciek


Skysailor
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 18 cze 2007, 21:38
Lokalizacja: Rzeszów

#17

Post napisał: Skysailor » 28 lut 2012, 11:00

Witam!

Temat bardzo stary, ale w związku z tym, że zapytanie o taki konwerter ciągle wyrzuca tę stronę jako jeden z pierwszych wyników, pozwolę sobie odpowiedzieć.
Koledzy chwalą się tu różnymi systemami, twierdząc, że bez CAM-a się nie da. Panowie, bez przesady! Nikt nie oczekuje, że jakiś program po kliknięciu w OK wygeneruje gotową ścieżkę narzędzia z płaskiego rysunku, ale nie oznacza to, że taki konwerter byłby bezużyteczny.

http://www.dakeng.com/ace.html

Pod tym linkiem jest ACE Converter - darmowy, opensource-owy program, który służy właśnie do konwersji .dxf do g-codu. Jasne, że od geometrii w g-codzie do gotowego programu na obrabiarkę jeszcze parę kroków, ale nie każdego stać na EdgeCAM-a za kilkadziesiąt tysięcy i nie każdy, jak większość z Was, tak bez oporów jeździ na piratach.
Jeżeli kolega ma do wyfrezowania dość skomplikowany kształt, jak wspomniany przez niego profil skrzydła, to przecież nie będzie wklepywał z palca współrzędnych 200 czy więcej punktów, ani nie będzie się uczył obsługi poważnego, pirackiego CAM-a.
Mając dzięki takiemu konwerterowi wygenerowaną geometrię w g-codzie, może sobie dopracować już tylko detale, jak dojścia, odejścia, offsety, głębokości przejść, przejścia wykańczające czy usunięcia materiału, jeżeli są potrzebne. Lwią część roboty w postaci współrzędnych setek punktów ma już wykonaną.
Poza wszystkim - uważam, że używanie programów typu EdgeCAM, Esprit, modułów CAM-owskich zintegrowanych w systemach CAD/CAM, jak CATIA, NX itp. do najprostszych rzeczy, jak planowanie, wiercenie, czy wycinanie płaskich kształtów, to pewna forma analfabetyzmu w dziedzinie programowania CNC.

Zatrważające jest to, że na grzeczne pytanie padło kilkanaście odpowiedzi, które nie miały na celu pomóc, a pochwalić się jakie się zna systemy i z jakimiż to wielkimi problemami się spotykaliśmy. Możesz pomóc - pomóż. Nie możesz - nie przeszkadzaj.
HAAS SuperMiniMill, TL-1,

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#18

Post napisał: zacharius » 28 lut 2012, 11:18

ja używam CamBama do 3 osiówki jak ta lala. 40 uruchomień z full opcja za free a koszt programu tez nie jest z kosmosu bo cos ze 150$, na dodatek prosty przejrzysty i intuicyjnie + filmiki z youtuba można go obczaić w parę godzin.
ma możliwość ustawienia zabierania materiału w przejściach, opcja peckingu (dzięcioła) przy wierceniu i takie tam inne udogodnienia.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”