Jak zrobić z stl`a bryłę?


Autor tematu
STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Jak zrobić z stl`a bryłę?

#1

Post napisał: STELMI » 25 sty 2012, 12:58

Witam,
mam zeskanowany detal i chcę z niego zrobić bryłę, obecnie mam zapisane w stl. W jaki sposób można coś z tym zrobić, zeby utworzyć bryłę 3D? Czy poprosić o jakiś inny rodzaj pliku a jeżeli tak to o jaki?



Tagi:

Awatar użytkownika

CAD Perfekt
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 25 sty 2012, 15:01
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#2

Post napisał: CAD Perfekt » 25 sty 2012, 15:50

Witaj
Musisz posiadać do tego SolidWorks w wersji premium. W premium jest możliwość włączyć w dodatkach narzędzie o nazwie scan to 3D dzięki któremu będziesz mógł z zeskanowanej chmury punktów utworzyć model 3D tutaj masz przyklad
Paweł Kosmatka
Dedykowane Szkolenia SolidWorks
Skanowanie 3D
>>>szkoleniesolidworks.pl<<<
>>>solidworksforum.pl<<<
CSWP CSWST


polak
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 48
Rejestracja: 30 maja 2007, 09:39
Lokalizacja: szczecin

#3

Post napisał: polak » 26 sty 2012, 14:12

jak nie masz wersji premium to możesz zrobić to na piechotę ale przy bardziej złożonych modelach to będzie "masakra"
wrzucić stla do solida i pociąć go profilami i z profili zrobić bryłę (a dokładniej to wyciągnąć po profilach i ścieżkach i złożyć w bryłe)


Romuald35
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 85
Rejestracja: 23 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: Romuald35 » 28 sty 2012, 09:53

Poproś o inny rodzaj pliku np. iges
Dla firm, które zajmują się skanowaniem to nie problem, powinny mieć dobre programy do konwersji. Stl są bardzo kiepskim formatem do wprowadzania zmian.
Nie ma co tracić czasu na ich modyfikacje bez dodatkowych programów, czy modułów.


polak
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 48
Rejestracja: 30 maja 2007, 09:39
Lokalizacja: szczecin

#5

Post napisał: polak » 28 sty 2012, 21:59

Z tym, że pewnie nie o samą konwersji chodzi a o cały postprocesing czyli obróbkę chmury do jakiejś normalnej postaci, zależy też co było skanowane, jak jakaś rzeźba czy inna "sztuka" to ok konwersja wystarczy, ale jak ma to być jakiś detal do wykonania to już nie tak prosto, bo trzeba wyrzucić wszystkie odchyłki i "niedoskonałości" czyli rysy wgniecenia itp które złapał skaner. Stl to zwykle czysta chmura zamknięta wielokątami, więc dopiero początek "zabawy" z obróbką skanu. Firmy skanujące za to dodatkowo liczą ale fakt, mają do tego narzędzia i wyjdzie im to szybciej. ale jak prosty detal to może zrobienie tego samemu będzie bardziej opłacalne.


Autor tematu
STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#6

Post napisał: STELMI » 28 sty 2012, 22:46

polak pisze:ale jak prosty detal to może zrobienie tego samemu będzie bardziej opłacalne.
gdyby była możliwość zrobienia samemu to bym na pewno zrobił, zapewne jak większość tu na forum wolę robić wszystko samemu.
Problem jest w zmierzeniu klosza (bo chodzi o klosz do motocykla). Nie ma żadnych prostych ścian, był robiony z 40-50 lat temu i to jest w tym wszystkim najbardziej dobijające. Kiedyś ktoś go zrobił, a kurde dzisiaj ja nie mogę :roll: Kiedyś mieliśmy frezarko-kopiarkę, wystarczyłoby zrobić odlew z żywicy, pomalować grafitem w sprayu i pofrezować, ale niestety nie jest tak łatwo tym razem...


polak
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 48
Rejestracja: 30 maja 2007, 09:39
Lokalizacja: szczecin

#7

Post napisał: polak » 28 sty 2012, 23:27

To będzie z tym duży problem i dużo pracy, pewnie ze skanowania duże niedoskonałości oryginału wyszły przy skanowaniu, tu żadne programy pomocowe nie pomogą. Trzeba to pewnie ręcznie uprościć do normalnej bryły. Choć lepiej pasuje określenie wymodelować na podstawie stl.


trzynus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2012, 23:26
Lokalizacja: Opole/Kraków

#8

Post napisał: trzynus » 14 lut 2012, 00:53

Jeżeli ma Pan jeszcze z tym problem to mogę pomóc jak będę mógł. Sam walczę z identycznym problemem... Pozdrawiam
Królu złoty...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”