Kimla -najnowszy system sterowania CNC

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 9

Kimla -najnowszy system sterowania CNC

#1

Post napisał: www.kimla.pl » 29 maja 2011, 12:21

Szanowni Koledzy,

Chciałbym przedstawić działanie najnowszej wersji systemu sterowania CNC firmy Kimla.

Podstawowym założeniem było uzyskiwanie jak największej wydajności przy zachowaniu wysokiej jakości obróbki.

Osiągnięto zamierzany cel poprzez zastosowanie adaptacujnej funkcji wygładzania ruchu dzięki której frezarka porusza się wyjątkowo płynnie niezależnie od ilości bloków programu składających się na ścieżkę.


Prezentowany film pokazuje pracę przemysłowego plotera frezującego Kimla BPF2030 w wersji High Speed. Maksymalna prędkość robocza 1m/s przyspieszenie do 1g.

http://kimla.pl/mov-94-Obrobka-polietyl ... -0-3m-s-/1


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Kimla -najnowszy system sterowania CNC

#2

Post napisał: pitsa » 29 maja 2011, 16:35

Ciekawe zdjęcie z tym rządkiem lecących wiórów. Myślałem, że film będzie w zwolnieniu zrobiony szybką kamerą, a tu jak zwykle prędkość rzeczywista. :-)

Fartuszek uniesiony na potrzeby filmu?

Co to za podkładka pod materiałem?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 9

#3

Post napisał: www.kimla.pl » 29 maja 2011, 17:30

Kosz odciągowy uniesiony żeby coś było widać. Wszystko w czasie rzeczywistym.
Pod materiałem MDF 3mm stół próżniowy z pompą 250m3/h

Fotki robione z fleszem więc wszystko fajnie zastyga, ale efekt jest przedni. Szczególnie przy prędkości 0.3m/s!
W tej obróbce bardzo ważną role odgrywa frez. Jest to specjalny frez do tworzyw z polerowanym rowkiem wiórowym.
Więcej o tych frezach tu:

http://kimla.pl/sklep/category.php?id_category=19&p=2


Obrazek

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#4

Post napisał: pitsa » 29 maja 2011, 18:13

Nie tylko frez dopasowany (to on nadaje wiórom kierunek wyrzutu z wyciętego rowka) ale i widowiskowy materiał co w połączeniu z precyzyjną maszyną dają duża powtarzalność kształtów wiórów. Na filmie przy cięciu boków zjeżdżalni nawet widać jak wióry tworzą skręcającą się wstęgę (0:16). Rewelacja!

Z tymi małymi krążkami żółtego materiału cięcie oczywiście jest zrobione z pozostawieniem na dole cienkiej warstwy łączącej, bo niemożliwe aby takie drobiazgi, jak te elementy między krążkami, stół dał radę przytrzymać. Na zrzucie ekranu to widać (1:59).

Podczas pracy zmieniane było też narzędzie? Wydaje mi się, że falbanka widoczna na drugim zdjęciu była robiona frezem o mniejszej średnicy.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 9

#5

Post napisał: www.kimla.pl » 29 maja 2011, 20:29

Do końca oczywiście docięte są tylko większe detale, małe kółka nie utrzymały by się na stole próżniowym, mają za małą powierzchnię.
Wymiana frezów była konieczna ponieważ niektóre otwory były mniejsze niż 8mm i należało użyć freza fi 6, natomiast do tak efektownej obróbki użyty został frez fi 8. Próby na frezie fi 10 pozwoliły na osiągnięcie prędkości 0.4m/s przy polietylenie 20mm! -niestety tego nie zfilmowałem, ale przy najbliższej okazji nie omieszkam.
Z tego najciekawsze jest to, że wrzeciono 12kW było obciążone już na 70%.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#6

Post napisał: pitsa » 31 maja 2011, 21:43

Frez pędzi, wióry ślicznie kręcą koziołki, czego jeszcze można sobie życzyć od maszyny z nowoczesnym systemem sterowania?

Dziś dzięki pomocy firmy Rad-Met - (klientami tej firmy są na przykład producenci śrub trapezowych) która udostępniła mi spory zbiór katalogów z frezami (zawierające narzędzia wykonujące za jednym zamachem wiele czynności jak np. fazowanie krawędzi przy gwintowaniu), wpadłem na pomysł, że można nie tylko ciąć ale i fazować krawędzie! Sposoby są dwa:

1. szybszy - odpowiednie narzędzie, które wytnie i zrobi fazowanie krawędzi za jednym przejściem,

2. wolniejszy - dwa przejścia: fazowanie potem cięcie lub odwrotnie.

Maszyna może zmieniać narzędzia więc teoretycznie dostępna jest opcja 1 i 2.

Nie jestem znawcą maszyn CNC i obróbki skrawaniem, ale lubię uczyć się przez zagłębianie różnych tematów. Ten wątek ciekawi mnie z punktu widzenia zaspokajania potrzeb klientów i doskonalenia maszyn. Stąd mam pytanie:

Czy nowe oprogramowanie daje możliwość obróbki tą samą ścieżką ale kolejnym narzędziem, w taki sposób aby wykonać fazowanie krawędzi?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 9

#7

Post napisał: www.kimla.pl » 31 maja 2011, 22:45

Oczywiście,
Takie rozwiązanie to standard w systemach firmy Kimla od wielu lat.
Na bazie tego samego rysunku można wykonać różne obróbki różnymi narzędziami i to nie koniecznie po tym samym profilu.

Przykład wiercenia, wycinania, nacinania i fazowania obu stron płyty przedstawia film:

http://kimla.pl/mov-48-Nesting-plyty-wiorowej-/3

Natomiast w nowym systemie między innymi został rozbudowany generator ścieżek narzędzia o nowe strategie obróbkowe w tym frezowanie otworów z pogłębieniami, parametryczne frezowanie gwintów, wycinanie helikalne, wybieranie kieszeni z zagłębianiem po rampie, itd. Istnieje również możliwość korygowania krzywizny powierzchni materiału na podstawie mapy zeskanowanych wysokości.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#8

Post napisał: pitsa » 31 maja 2011, 23:14

No i wyszło, że się nie znam. ;-)

Zasugerowałem się tym, że w sklepie nie zauważyłem freza, który jednocześnie mógłby ciąć jak i fazować krawędź - coś podobnego jak wiertło do konfirmantów.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 9

#9

Post napisał: www.kimla.pl » 31 maja 2011, 23:30

Nie ma się co przejmować, ja też czasami otwieram oczy jak mi klienci pokazują swoje wynalazki (frezy). Jest tego już tak dużo, że trudno się czasami połapać. :)

Ale tu: http://kimla.pl/sklep/product.php?id_product=250 jest taki frez do fazowania lub np. do nacinania Dibondu.


AndrzejJS
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 508
Rejestracja: 24 lip 2008, 03:06
Lokalizacja: Europa

#10

Post napisał: AndrzejJS » 01 cze 2011, 00:16

Witam, o ile dobrze zrozumialem to koledze pitsa idzie o taki frez ktory przecina material
calkowicie i jednoczesnie fazuje jego krawedz. Taki frez bedzie dzialal ale trzeba by bylo
pracowac nim nieco wolniej, bylby o wiele drozszy (trudne szlifowanie) i mialby ograniczone
zastosowanie bo nadawalby sie tylko do okreslonej grubosci materialu i okreslonej
szerokosci fazowania.
Kiedys widzialem produkcje detali ze sklejki o grubosci 10 mm i robiono to frezem ktorego
czesc robocza wygladala jak stara, drewniana szpulka do nici to znaczy srodkowa czesc
cylindryczna a gorna i dolna -stozkowe. Detale byly wycinane tym frezem i jednoczesnie
fazowane nim z obu stron. Material lezal na stole prozniowym z MDFu i dolna czesc freza
zrobila sobie kanalek w stole ale wszystko dzialalo swietnie

Ten frez do dibondu moze sluzyc do robienia rowka w ksztalcie litery
V z plaskim dnem albo do fazowania krawedzi.

Pozdrawiam, AndrzejJS

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”