Okrąg na wałku

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych
Awatar użytkownika

Autor tematu
easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#11

Post napisał: easy2002 » 12 paź 2009, 17:18

boguslaw pisze:1 ruch w osi Y wykonuje narzedzie
2. ruch w osi X jest wykonywany przez os C
A jakby chciał kolega tu wykorzystać współrzędne polarne przy układzie z osią C A lub B
:?:


... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281

Tagi:


boguslaw
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 65
Rejestracja: 21 lip 2009, 14:48
Lokalizacja: szkocja

okreg opisany na cylindrze

#12

Post napisał: boguslaw » 13 paź 2009, 13:34

easy2002 pisze:
boguslaw pisze:1 ruch w osi Y wykonuje narzedzie
2. ruch w osi X jest wykonywany przez os C
A jakby chciał kolega tu wykorzystać współrzędne polarne przy układzie z osią C A lub B
:?:
Wysylam program wykonawczy okregu na cylindrze.
Program oparty jest na polar koordynatach.

Boguslaw Skwierawski

[ Dodano: 2009-10-13, 17:19 ]
dolaczam foto praktycznego wykorzystania polar koordynatow przy wykonaniu krzywych umieszczonych na cylindrze.
Boguslaw Skwierawski
Załączniki

[Rozszerzenie h zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

OKRAG NA WALCU.TXT
(744 Bajtów) Pobrany 438 razy

Awatar użytkownika

Autor tematu
easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#13

Post napisał: easy2002 » 13 paź 2009, 19:54

Witam
Mógłby kolega opisać a nawet najlepiej zamieści to zdjęcie gotowego detalu
Gdyż ja na symulatorze tego nie wiedzę . moim zdaniem to nie tak IPA przecież to przyrost w kącie a gdzie oś obrotowa np. A B lub C ??
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


boguslaw
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 65
Rejestracja: 21 lip 2009, 14:48
Lokalizacja: szkocja

wykorzystanie polar koordynatow

#14

Post napisał: boguslaw » 14 paź 2009, 14:18

Pytales sie o zdjecia z praktycznego uzycia polar koordynatow przy obrobce 3D
Ponizej podaje link do mojej odpowiedzi

https://www.cnc.info.pl/topics82/zagadk ... htm#123944


wackon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 78
Rejestracja: 29 lip 2008, 01:45
Lokalizacja: Pszów

#15

Post napisał: wackon » 18 paź 2009, 02:23

witam
tak sobie gdybam ,jeśli mogę?

jeżeli dobrze widzę to koło powstało z rzutu prostopadłego do osi wałka, gdzie dno jest
skonstruowane na promieniu mniejszym od R wałka, to znaczy ,iż ściana jest tylko w dwu punktach prostopadła do dna, czyli nie można tego wykonać narzędziem obrotowym

jeśli jednak przyjmiemy ,że możemy użyć frez kulowy to ja zmusiłbym maszynkę do liczenia
najpierw ze wzoru X^2+Y^2=R^2 (X jest równoległe do osi wałka) gdzie Y=Y+żądany skok ,a R jest promieniem koła ,wyciągnąłbym X ,potem z analogicznego wzoru dla tego tego samego Y wyliczyłbym Z, gdzie R jest promieniem na którym jest opisane dno
pozostaje zapętlenie ,ale to proste
a jeśli geometria ma być zachowana to może elektrodrążarka wgłębna?
wackon

Awatar użytkownika

Autor tematu
easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#16

Post napisał: easy2002 » 18 paź 2009, 11:30

wackon pisze:można tego wykonać narzędziem obrotowym
Miałem na myśli osie obrotowe A B lub C miały to być osie obrotowe detalu
Kolegi rozwiązanie jest podobne do mojego :mrgreen:
Może jeszcze inne pomysły
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


boguslaw
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 65
Rejestracja: 21 lip 2009, 14:48
Lokalizacja: szkocja

okrag na walku

#17

Post napisał: boguslaw » 19 paź 2009, 13:07

Witam
Wszystkie wartosci okregu na walku sa rowne.
glebokosc dna okregu jest wszedzie rowna "nawinieta na walek"
Wartosci incrementalne srednicy okregu ida w parze z promieniem walca, na ktorym okrag jest nawiniety. Dotyczy to rownej miary glebokosci dna, ktora w kazdym "calu" jest rowna.
Reasumujac: klasyczny cirkular pocket jest nawiniety na walec.
Boguslaw



quote="wackon"]witam
tak sobie gdybam ,jeśli mogę?

jeżeli dobrze widzę to koło powstało z rzutu prostopadłego do osi wałka, gdzie dno jest
skonstruowane na promieniu mniejszym od R wałka, to znaczy ,iż ściana jest tylko w dwu punktach prostopadła do dna, czyli nie można tego wykonać narzędziem obrotowym

jeśli jednak przyjmiemy ,że możemy użyć frez kulowy to ja zmusiłbym maszynkę do liczenia
najpierw ze wzoru X^2+Y^2=R^2 (X jest równoległe do osi wałka) gdzie Y=Y+żądany skok ,a R jest promieniem koła ,wyciągnąłbym X ,potem z analogicznego wzoru dla tego tego samego Y wyliczyłbym Z, gdzie R jest promieniem na którym jest opisane dno
pozostaje zapętlenie ,ale to proste
a jeśli geometria ma być zachowana to może elektrodrążarka wgłębna?
wackon[/quote]


wackon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 78
Rejestracja: 29 lip 2008, 01:45
Lokalizacja: Pszów

#18

Post napisał: wackon » 19 paź 2009, 17:25

ponownie witam

przepraszam , ale mam kłopot z wyrażaniem swoich myśli

chodzi mi o krawędź ,styk dna okręgu ze ścianą ,problem jest w tym ,że kąt prosty występuje tylko w dwu punktach, a pozostały styk przebiega między "pionową" ścianą ,a wypukłym dnem ,przez to nie zmieści się tam narzędzie obrotowe tj. frez i użycie dodatkowych osi niczego nie zmieni
jedynym wyjątkiem byłby frez kątowy o kącie ostrym ,wtedy rzeczywiście przy pomocy dodatkowych osi możliwe być może wykonanie zadanej geometrii
mnie jednak wyobraźni nie starcza jak musiałyby one współpracować ,a co za tym idzie nie mogę wymyślić algorytmu do rozwiązania tego problemu

[ Dodano: 2009-10-19, 17:32 ]
c.d.
to powyżej dotyczy geometrii wykonanej z rzutu o dnie skonstruowanym na promieniu ,a nie z nawinięcia
tak przynajmniej zrozumiałem pierwszy szkic
jeżeli nawinięcie, to rzeczywiście jest to do wykonania narzędziem obrotowym przy pomocy dodatkowej (ych) osi
wackon

mam nadzieję ,że zbytnio nie namieszałem


boguslaw
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 65
Rejestracja: 21 lip 2009, 14:48
Lokalizacja: szkocja

okrag na walcu

#19

Post napisał: boguslaw » 20 paź 2009, 13:22

Witam

Krawedz w dolnych punktach istotnie bedzie nie prostopadla do stycznej prostokatnej.
Rowek posiada te sama glebokosc na calej srednicy okregu. Przy zalozeniu wykonania ksztaltu frezem sferycznym kat krawedzi z definicji bedzie promieniem narzedzia.
Program wykonawczy, ktory opracowalem zakladal brak obrotu osi C. Aby uzyskac prostopadlosci, o ktorych wspominasz nalezaloby napisac nowy program z ruchem osi C.
Boguslaw Skwierawski


wackon pisze:ponownie witam

przepraszam , ale mam kłopot z wyrażaniem swoich myśli

chodzi mi o krawędź ,styk dna okręgu ze ścianą ,problem jest w tym ,że kąt prosty występuje tylko w dwu punktach, a pozostały styk przebiega między "pionową" ścianą ,a wypukłym dnem ,przez to nie zmieści się tam narzędzie obrotowe tj. frez i użycie dodatkowych osi niczego nie zmieni
jedynym wyjątkiem byłby frez kątowy o kącie ostrym ,wtedy rzeczywiście przy pomocy dodatkowych osi możliwe być może wykonanie zadanej geometrii
mnie jednak wyobraźni nie starcza jak musiałyby one współpracować ,a co za tym idzie nie mogę wymyślić algorytmu do rozwiązania tego problemu

[ Dodano: 2009-10-19, 17:32 ]
c.d.
to powyżej dotyczy geometrii wykonanej z rzutu o dnie skonstruowanym na promieniu ,a nie z nawinięcia
tak przynajmniej zrozumiałem pierwszy szkic
jeżeli nawinięcie, to rzeczywiście jest to do wykonania narzędziem obrotowym przy pomocy dodatkowej (ych) osi
wackon

mam nadzieję ,że zbytnio nie namieszałem

Awatar użytkownika

Autor tematu
easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#20

Post napisał: easy2002 » 01 lis 2009, 12:46

Reasumujac: klasyczny cirkular pocket jest nawiniety na walec.
Tak ma kolega rację
i w HH można wziąć cykl od frezowania kanałka po łuku i zastosować cykl od nawijania na cylinder i sprawa załatwiona
Ale ja mówię o kodzie ISO i to bez użycia cykli
A co myślicie Koledzy o tej śrubie zapętlonej ....
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”