Piec Indukcyjny

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie

Autor tematu
mag32
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 391
Rejestracja: 31 paź 2004, 13:34
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Piec Indukcyjny

#1

Post napisał: mag32 » 09 kwie 2008, 07:55

Poszukuje informacji o obliczeniach dla pieców indukcyjnych - zgrzewarki indukcyjne wysokich częstotliwości.

[ Dodano: 2008-07-09, 07:58 ]
danyk.wz.cz
Strona warta polecenia.

Na podstawie między innymi informacji znalezionych na niej, oraz kilku majli do autora konstruuje własny piecyk, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Ciekawą konstrukcje znalazłem również TU

a inne linki poleca jej autor.
Pierwszy
Drugi

Oczywiście w miarę możliwości i czasu poinformuję forumowiczów o rezultatach własnych prac nad tą jakże ciekawa konstrukcją.


Mierz co mierzalne,
a niemierzalne uczyń także mierzalnym"
(Galileo Galilei)

Tagi:


Padej1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 01 kwie 2016, 20:42
Lokalizacja: Ciechanów

#2

Post napisał: Padej1 » 01 kwie 2016, 21:23

ObrazekObrazek

Witam. Czy ktoś potrafi opisać ten projekt? co z czego? jakieś obliczenia itd. jestem zielony z elektroniki a bardzo mi to potrzebne. :???: :?:



Autor tematu
mag32
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 391
Rejestracja: 31 paź 2004, 13:34
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

#4

Post napisał: mag32 » 02 kwie 2016, 16:16

Wygląda na to, że jest to piec indukcyjny.
Lewa część schematu to układy logicznych bramek NOT do sterowania tranzystorów Q1, Q2, Q5, Q6 które załączając się naprzemiennie w takcie zegara podłączonego pod bramkę IC2F pin 13 - sygnał dwu stanowy, wytwarzają prąd przemienny zasilający cewkę uzwojenia pierwotnego transformatora zasilającego układ typu H tranzystorów N MOSFET Q7 do Q10.

Tranzystory te sterowane napięciami z uzwojeń wtórnych wspomnianego transformatora załączają się naprzemiennie tj. Q7 i Q10 oraz Q8 i Q9. Są to tranzystory mocy które wytwarzają prąd rezonansowy dla układu opisanego jako work coil za pośrednictwem transformatora 20T/2T.

Prądy w uzwojeniu rezonansowym 8T wraz z kondensatorem C4 nagrzewają indukcyjnie materiał znajdujący się wewnątrz lub w pobliżu uzwojenia 8T (work coil)

PS Jeśli nie jesteś elektronikiem, to po co Ci to?


Padej1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 01 kwie 2016, 20:42
Lokalizacja: Ciechanów

#5

Post napisał: Padej1 » 02 kwie 2016, 20:28

Piszę pracę inzynierską o piecach. Ostatni rozdział to projekt pieca indukcyjnego bo tak doradził mi promotor a ja jestem na kierunku mechanika i budowa maszyn. :???: nie wiem jak sobie z tym poradzić. Potrzebne mi ok.10 stron na ten temat :cry: jestem załamany

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#6

Post napisał: ONATOS » 02 kwie 2016, 20:51

Piece indukcyjne to bardzo trudny temat. Musiał byś sięgnąć do literatury. Tutaj raczej w tej dziedzinie nie znajdziesz pomocy, bardziej na elektrodzie. Sam próbowałem powalczyć z tym tematem praktycznie ale ręce opadły.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”