Witam serdecznie.
Pierwszy element ze zdjęcia (ten czarny) to tyrystor.
Jeżeli Kolega nie jest elektronikiem to zastosowanie dla tyrystora może być trudno mu znaleźć, generalnie może taki element pracować przy prądzie przemiennym (przy prądzie stałym element po włączeniu się nie wyłączy, chyba, że zastosujemy specjalny układ który wytworzy drgania powodujące przejście przebiegu prądu przez zero). Podstawowe zastosowania znajdzie kolega choćby w wikipedii.
Drugi element to tranzystor bipolarny w układzie darlingtona, czyli upraszczając taki o dużym wzmocnieniu. Prawdopodobnie może pracować on przy napięciu do 600[V], przewodzić prąd do około 200[A]. Moc jaka może się na nim wydzielić to prawdopodobnie 1,25[kW].
Może kolega wykorzystać go do przeróżnych celów, mając kilka sztuk tego tranzystora dałoby się sworzyć mostek do zasilania większego silnika choć podejrzewam, że czasowo tranzystor nie koniecznie mógłby się wyrabiać (przy sterowaniu go przebiegiem o zmiennym wypełnieniu (PWM)). Może również pracować w całkowicie klasyczny sposób tj. upraszczając jako regulowany wzmacniacz. Może sobie kolega podłączyć do niego żarówkę, choćby taką na jakieś niższe napięcie, albo jakiś silnik prądu stałego i regulować jasność świecenia lub prędkość obrotową - ot takie proste doświadczenie, a dające dużo radości

.
Zastosowań kolega znalazłby dla niego dużo tylko trzeba się trochę podszkolić z zakresu elektroniki jeżeli kolega się elektroniką za bardzo nie zajmował, i uważać na duże prądy i napięcia (przy jakich może ten tranzystor pracować), choc na początek zalecam pracę przy napięciach względnie bezpiecznych dla życia.
Pozdrawiam, skoczek