Komputer + monitor w minusowych temperaturach...

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rayford
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 846
Rejestracja: 03 paź 2006, 20:45
Lokalizacja: Gołdap

#21

Post napisał: Rayford » 28 lis 2011, 17:57

Z podgrzaniem komputera żaróweczką czy inną gorzałeczką na termostacie to jest jakieś rozwiązanie, ale co z monitorem, pomijając elektronikę czy zamrożony wyświetlacz LCD będzie w stanie coś wyświetlić ...?



Tagi:

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#22

Post napisał: Zienek » 28 lis 2011, 18:05

Chyba jedyne sensowne rozwiązanie, to gdzieś ze szpitala wygrzebać inkubator i wsadzić tam komputer i monitor :roll:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#23

Post napisał: tuxcnc » 28 lis 2011, 18:15

Rayford pisze:Z podgrzaniem komputera żaróweczką czy inną gorzałeczką na termostacie to jest jakieś rozwiązanie, ale co z monitorem, pomijając elektronikę czy zamrożony wyświetlacz LCD będzie w stanie coś wyświetlić ...?
Styropianowe pudło załatwi sprawę.

.


orzel10000
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 212
Rejestracja: 30 paź 2011, 08:32
Lokalizacja: lubelskie

#24

Post napisał: orzel10000 » 28 lis 2011, 18:17

styropian od izoluje ale nie utrzyma całą noc temperatury w komputerze

[ Dodano: 2011-11-28, 19:42 ]
myślę ze to by było naj lepszym rozwiązaniem koszt 39zł plus przesyłka na allegro


Grzałka 12 V z termostatem do obudów zewnętrznych
Stosowana w obudowach zewnętrznych.
Zasilanie 12 V AC /DC , 1 A
Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rayford
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 846
Rejestracja: 03 paź 2006, 20:45
Lokalizacja: Gołdap

#25

Post napisał: Rayford » 28 lis 2011, 20:04

orzel10000 pisze: Grzałka 12 V z termostatem do obudów zewnętrznych
Stosowana w obudowach zewnętrznych.
Zasilanie 12 V AC /DC , 1 A
To byłoby idealne, mam taką grzałkę w kamerze zewnętrznej, grzałka nie jest długoterminowa przepala się i trzeba dość często wymieniać, ale jak by włączać ją na 2h wcześniej powinno być dobrze ...


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#26

Post napisał: Leoo » 28 lis 2011, 20:04

Ciepło zawsze kieruje się ku górze. Żeby go nie tracić proponuję monitor położyć na PC (wskazana odpowiednia przekładka ochronna dla ekranu monitora) i całość nakryć grubym pokrowcem czy przykrywką ze styropianu, jak radził tuxcnc. Grzałkę chyba najtaniej skonstruować z żarówek, jednak osobiście nie montował bym ich we wnętrzu PC, lecz w dodatkowej podstawce. Ciepło rozłoży się równomiernie płynąć od dołu. Unikniemy w ten sposób budowania drugiej instalacji 230V w PC. Wskazane jest użycie termostatu, by nie marnować energii.


orzel10000
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 212
Rejestracja: 30 paź 2011, 08:32
Lokalizacja: lubelskie

#27

Post napisał: orzel10000 » 28 lis 2011, 20:14

Leoo pisze:Ciepło zawsze kieruje się ku górze. Żeby go nie tracić proponuję monitor położyć na PC (wskazana odpowiednia przekładka ochronna dla ekranu monitora) i całość nakryć grubym pokrowcem czy przykrywką ze styropianu, jak radził tuxcnc. Grzałkę chyba najtaniej skonstruować z żarówek, jednak osobiście nie montował bym ich we wnętrzu PC, lecz w dodatkowej podstawce. Ciepło rozłoży się równomiernie płynąć od dołu. Unikniemy w ten sposób budowania drugiej instalacji 230V w PC. Wskazane jest użycie termostatu, by nie marnować energii.
ja bym do tego dołożył wyłącznik czasowa za dwie dychy co by się włączał co godzinę na 15min i masz cały czas gotowy komputer do pracy

[ Dodano: 2011-11-28, 21:54 ]
zrób se ze sklejki lub z jakichś starych mebli skrzynkę w środku półkę z otworami na monitor pod spodem komputer drzwiczki otwierane tak byś widział cały monitor od środka obłóż styropianem coś takiego jak małe biurko zamykane i wtedy włóż do środka komputer monitor tą grzałkę i wyłącznik czasowy podobnie jak na tym zdjęciu ale drzwiczki wykorzystujesz jako podstawa na klawiaturę i mysz i masz problem z głowy
Obrazek


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#28

Post napisał: jacek-1210 » 30 lis 2011, 16:10

qqaz pisze:W pomieszczeniach z ujemną temperaturą nie uświadczysz w powietrzu żadnej "wilgoci" - tak samo na dworze w mroźny dzień.
Jedynym źródłem wody jest niezamarznięty kran.
Ja nie twierdziłem że ta wilgoć była w ujemnych temp. :smile: . Wilgoci było pełno kiedy kadra w pocie czoła ostro pracowała przez 8 godz a w pomieszczeniu było +20 stopni a wentylatory w komp. mieliły to powietrze w obudowach. Po zakończeniu pracy pomieszczenie stopniowo wychładzało się, wychładzało się również powietrze w dyskach. Skoro wychładzało się, to również zmniejszało swoją objętość co powodowało zasysanie wilgotnego powietrza z zewnątrz dysku. Do takiego właśnie wyrównywania ciśnień potrzebne są w dyskach te specjalne uszczelki na których pisze "dont remove !". Uszczelka nie przepuści kurzu i wilgoci do środka dysku, ale wilgoć osiądzie na uszczelce, może częściowo wejść w mikropory i jeśli zamarznie, to wyrównanie ciśnień może nastąpić jedynie poprzez ... brak uszczelki czyli jej wypchnięcie, bo wessać do środka to raczej się jej nie da :wink:


Jakimś wyjściem jest zostawiać sprzęt włączony na noc, tyle że to generuje koszty. Najprościej tak jak pisali poprzednicy zrobić jakieś ciepłe pudło + szybka z pleksy tyle, że... wszyscy tu martwią się co też stanie się z elektroniką komputera, a kto pomyślał czy elektronika sterowników to nie będzie protestować ?
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:


habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#29

Post napisał: habit_m_ » 17 gru 2011, 21:13

Ja proponuję moją metodę garażową. Złożyć sobie kompa do CNC za 35 złoty albo kupić polisingowca na allegro za 49,99 i sie nie przejmować tym zbytnio. A monitor zamiast LCD do garażu może być jak u mnie stara koneskopowa pietnastka za free pod każdym śmietnikiem albo od kogoś ze strychu. (choć jak ma się miejsce w tym garażu to lepiej siedemnastka kineskopowa za 12 złoty na allegro;). I nie mówię tu o jakimś kompie wraku co zbyt mocy na nic nie ma, mi się udało zmajstrować za 35 złoty (oczywiście części allegro z odbiorem osobistym u mnie w mieście-przy okazji bez kosztów) - procek barton 1,6 gh, płyta główna jakaś siakaś z lpt, pamięci 2 x 256 mb - 12 złociszy, dysk twardy 8 gb za 12 złociszy, grafika jakaś na agp bez wentylatorka vanta czy inna za góra 5 złoty.

Składasz i olewasz a jak się coś rypnie to sięgasz na allegro i startujesz w licytację za złotówkę. I myślę że wyjdzie taniej niż grzanie nawet tą żarówką.

pozdrawiam maciej

ps. przy starej obudowie AT dało się to wszystko upchnąć z 4 sterami m542, płytą główną i trafo 9A oraz wszystkie przewody. Fajnie wygląda jak skończę przewody to pokażę...
Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#30

Post napisał: podrzeźbi » 18 gru 2011, 01:09

Od siebie mogę powiedzieć tyle, że nagrywarki płyt DVD-R bardzo nie lubią niskich temperatur. A w monitorach CRT jak są bardzo zimne to obraz skacze. Poza tym umiarkowanie niska temperatura jest dobroczynna dla tych współczesnych podkręconych kompów.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”