Frezarka z MDF

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 577
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

Frezarka z MDF

#1

Post napisał: mumin » 16 sty 2005, 18:10

Witam i zapraszam do oglądnięcia mojej galeri.

Materiał MDF gr18mm
Pole robocze X=400 Y=300 Z=100 milimetry
Pręty szlifowane SKF fi16
Łożyska ślizgowe w obsadach SKF LUHR16
Śruba napędowa fi 6mm - przy skoku gwintu 1mm łatwy podział w moim przypadku na 200
Przeniesienie napędu ze śruby "gwint drewniany" :) luzy w warunkach amatorskich chyba nie do zmierzenia lub nieistotne mnie się nie udało czujnik 0,01mm trwałość ? pracują od dłuższego czasu i nic im nie dolega . Docelowo zmienię na coś bardziej technicznego 8)
Silniki krokowe SANYO Denki i Vexta ze starych drukarek Brother'a 200kroków na obrót
Wrzeciono Dremel lub silniczek ITT ze starej drukarki Odra - ma tą zaletę że jest cichy i mocny 7000obr/min 42V
Sterownik na scalakach L297 i L298 wg projektu http://www.nc-step.de/
Program sterujący TurboCNC i KCam głównie do wizualizacji i konwersji. Programy pracujące pod windows pracują okropnie, wolno i silniki wydają odgłosy że ... przynajmniej pod XP
Komputer sterujący IBM ThikPad 100Mhz i jest OK

Mumin



Tagi:


guchy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 107
Rejestracja: 04 lip 2004, 22:51
Lokalizacja: Kielce

#2

Post napisał: guchy » 16 sty 2005, 20:19

Witam

Ciekawa konstrukcja i tania. Mam zamiar moją pierwsza maszynke zrobic podobną tylko zastanawiam sie czy nie zastosować zamiast MDF Sklejki.Tylko na początek zastosuje chyba prowadnice z szuflad gorsze ale tańsze w stosunku do wałków i łożysk.
Co do wrzeciona to narazie zastosuje Dremela bo a kurat mam go troche słaby jest 125W ale jakieś drobne żeczy można frezować .
Mam pare pytań do ciebie:
1 Pytanie z jakich ( ze starych drukarek Brother'a) igłowych, laserowych najlepiej jak byś znał model (jest troche modeli tych drukarek).
2 W jakiej cenie około można nabyć takie pręty i gdzie to samo dytyczy łożysk liniowych
3 Nakrętke do przeniesienia napędu wykonałeś z drewna jakiego( ja mam zamiar zrobić jak nie z metalu to z drewna bukowego lub dębowego).

Z góry dziękuje za odpowiedz.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Autor tematu
mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 577
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#3

Post napisał: mumin » 16 sty 2005, 23:00

1. Typu drukarek niestety nie pamiętam (były duże) o ile wiem kilka Epsonów też miało takie silniki. Ja przespacerowałem się na giełdę i organoleptycznie sprawdzałem. drukarki kupiłem jako uszkodzone za 10-20 zł a ile jeszcze z tego części prowadnic w Brotcherach były też enkodery.

2 Ceny niestety nie są niskie płaciłem za wałki około 25zł za metr łożyska to już wydatek około 80 zł za jedno. O ile wiem same łożyska (bez obsad) kosztują około 20zł. Pierwsza konstrukcja jaką zrobiłem miała łożyska cierne z kortalonu robione na zamówienie. Opory jakie stawiały były niestety nie do przyjęcia.

3. Drewno w moim wypadku to topola strasznie twarda nacięty gwint jest gładki i równy wystarczy przesmarować i jazda. Tak nawiasem to nie śmieszy was trochę frezarka numeryczna i drewno :D

Jeszcze jedno Dremel 250W mało :roll: co chcesz frezować ? ja tym małym silniczkiem frezowałem plexi drewno aluminium i było Ok oczywiście wszystko w granicach rozsądku głębokość nie 5mm i posów nie 1m/s.


wiertacz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 11 lis 2004, 17:47
Lokalizacja: knurĂłw

#4

Post napisał: wiertacz » 16 sty 2005, 23:38

A gdzie kupiłeś Wałki i łożyska. Cena którą podałes za wałki i łożyska bez opraw jest bardzo atrakcyjna.


pablo004
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 76
Rejestracja: 14 paź 2004, 22:14
Lokalizacja: warszawa

#5

Post napisał: pablo004 » 16 sty 2005, 23:50

Moc wrzecina ponad 100 W to całkiem nieżle. Ja pracuję na 15 watach , używając frezów V 45 stopni, max głębokość skrawania 0.20 mm , wierszowanie max 0.05 mm prędkość ok 2-3 mm/sek. Tym systemem robię elektrody w miedzi do 5 mm grubości i stemple w stali do ok 2mm. Wymiar mojego obiektu nigdy nie przekroczył wym pudełka zapałek a czas obróbki rzadko jest mniejszy niż 10 - 12 godzin.

Awatar użytkownika

Autor tematu
mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 577
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#6

Post napisał: mumin » 17 sty 2005, 10:56

Zakupy robiłem w firmie Prema w moim przypadku o/Katowice myślę że na łożyska firmy SKF ceny wszędzie będą podobne. Dużo droższe są łożyska np. firmy INA. Jeżeli chodzi o ceny na same łożyska bez obsad to dostałem kiedyś maila z ofertą firmy : "http://www.cx.pl/prow-liniowe.htm . Podali mi nawet przykładową cenę
za LM 20 UU 12,75 PLN netto. To jest na wałek 20mm". Sprowadzają te łożyska prawdopodobnie chin i sprzedają pod własną nazwą.

Mumin


fizyk
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 47
Rejestracja: 27 lip 2004, 22:58
Lokalizacja: Grudziądz

#7

Post napisał: fizyk » 18 sty 2005, 02:18

Czy stół roboczy też wykonałeś z MDFu? Jesli tak to jak naciąłeś rowki Teowe?
Czy zasilasz te silniki zasilaczem od PC tak jak na zdjęciu? Jesli dobrze widzę 125W? Czy on wystarcza?
Pozdrawiam
FiZyK

Awatar użytkownika

Autor tematu
mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 577
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#8

Post napisał: mumin » 18 sty 2005, 07:53

Wiedziałem że zainteresuje kogoś ten stół a jest on wykonany ze ..... starej półki magazynowej :D Zasilacz od PC'ta zasila wszystko sterowanie plus silniki. Silniki nie pracują przy pełnym prądzie i wszystko jest zimne. Przy znamionowym prądzie też nie widzę problemów ale silniki są gorące. Wprawdzie silniki krokowe pracują przy wysokich temperaturach ale ja wolę ich nie dociążać. Podsumowując zasilacz od PC przy tych silniczkach jest wystarczający.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”