Gięcie blachy domowym sposobem - długa linia - jak ?!?

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.
Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#21

Post napisał: triera » 03 kwie 2006, 23:45

ta przynajmniej jest wiotka. górna belka Y powinna być również sztywna,
przeniesienie napędu dolną w tej formie może nawet doprowadzić do utraty stateczności.
W niektórych hurtowniach alu jest dostępny "Podręcznik konstruktora" firmy SAPA.
Można znaleźć w nim wiele przykładów technologicznego wykorzystania profili
zamkniętych (itd.) Nie znajduję trudności w posługiwaniu się kluczem typu imbus.
Po gięciu zapewne pozostają jakieś naprężenia?



Tagi:


Autor tematu
Ksawery
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 24
Rejestracja: 01 kwie 2006, 23:06
Lokalizacja: Warszawa

#22

Post napisał: Ksawery » 03 kwie 2006, 23:51

I tu pojawia się kolejny problem - o ilę blachę mogą mi pociąć laserem i pogiąć, o tyle, jeżeli kupię profile zamknięte, to nie ma mi ich kto obrobić (powiercić otworów i pociąć).

Może ktoś podać ceny przykładowych profili zamkniętych ?

Chyba, że ktoś z forum sie zadeklaruje i na podstawie przesłanych rysunków i po wcześniejszym uzgodnieniu zakupi odpowiednie profile i wykona dla mnie konstrukcję bramy, a potem to pchnie paczką pocztową do mnie... Oczywiście na materiał mogę wpłacić zaliczkę...

Najpierw jednak muszę ustalić parametry profilu (jego wymiary i grubość ścianki) -
To jak towarzysze? Pomożecie ?!


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1546
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#23

Post napisał: upadły_mnich » 04 kwie 2006, 00:02

dziś już idę spac.
Pomożemy :D
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#24

Post napisał: triera » 04 kwie 2006, 00:09

jeśli zastosujesz typowe profile alu, to w hurtowni kosztuje ok. 16-20zł/kg netto.
Główni producenci to Kęty, Sapa, Copal, Foga.
W sieci są dostępne katalogi, jednak w hurtowniach jest co jest...
Czasem trzeba trochę pojeździć i radzić sobie z tym co jest dostępne.
Można zastosować oczywiście profile Maytec, Item, Kanya....
ale to już zupełnie inna klasa cenowa (jednak łatwiej się buduje).


Autor tematu
Ksawery
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 24
Rejestracja: 01 kwie 2006, 23:06
Lokalizacja: Warszawa

#25

Post napisał: Ksawery » 04 kwie 2006, 00:11

Myślę, że mi wystarczy najprostszy profil - prostokąt... Tylko jakie mam założyć wymiary, aby to było wystarczająco sztywne? Długość profilu (wysokość bramy) ~400 mm...

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#26

Post napisał: triera » 04 kwie 2006, 10:59

- nie da się nic założyć nie odwiedzając hurtowni.
Zwykle minimalna długość to 1-2m danego profilu.
Najlepiej jak najwięcej elementów wykonać z jednego.
Przyjmując nietypowy profil,
może okazać się konieczny zakup w ilościach hurtowych... dziesiątki kg.


Autor tematu
Ksawery
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 24
Rejestracja: 01 kwie 2006, 23:06
Lokalizacja: Warszawa

#27

Post napisał: Ksawery » 04 kwie 2006, 18:18

O ile wiem to tutaj - http://www.kafra.pl/start.html docinają na wymiar...
Profile które mi pasują to:
ceownik-A9810; 80/40/4
ceownik-09.0017; 120/40/3
ale to jak wiadomo nie są zamknięte...

+ rura prostokątna 100/25/2/3; A6907 - jedyny zamknięty który mi pasuje...

Niestety wypada, że będzie pracować w niekrzystnym położeniu czyli któtszym bokiem do działania siły... ponieważ ze względu na silniki i sposób ich mocowania minimalna szerokość profilu u mnie to ~70 mm...

Z kolei w http://www.profmetkoldetal.com.pl/alumin.html znalazłem profil 70x70 i tylko tyle narazie wiadomo... ogółem na stronie zero informacji...
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2006, 18:46 przez Ksawery, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#28

Post napisał: DZIKUS » 04 kwie 2006, 18:43

jesli chodzi o grawerowanie aluminium to jakos to bedzie dzialac. jesli chcesz frezowac to blachy powinny byc zdecydowanie grubsze no i prowadnice maja zbyt mala srednice, chyba, ze obszar roboczy bedzie naprawde malutki (kilkanscie cm w kazdej osi)

projektowanie specjalnie pod laser i gietarke krawedziowa cnc faktycznie ma sens, gdy sie nie ma innych mozliwosci wykonawczych. oczywiscie gotowe profle walcowane (np ceowniki lub katwoniki) byly by o wiele lepsze, ale fakt, ze trzeba je miec gdzie obrobic lub za to zaplacic. profile aluminiowe "typowe" czyli okragle i prostokatne nie nadaja sie do takich rzeczy. jesli cos ma byc aluminiowego ze wzgledu na latwosc obrobki to lepeij uzywac pelnych plaskownikow i pretow niz profili ktore sicanki maja rzadko grubsze niz 5mm.

mimo wszytsko uwazam, ze lepeij jest to zrobic z ceownikow (zakldadajac, ze ma to byc skrecane) i wiecej zaplacic za obrobke skrawaniem, niz wchodzic w aluminium ktore w obrobce jest latwiejsze, ale za to spporo drozsze od stali, przy stzywnosci 3krotnie nizszej.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


Autor tematu
Ksawery
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 24
Rejestracja: 01 kwie 2006, 23:06
Lokalizacja: Warszawa

#29

Post napisał: Ksawery » 04 kwie 2006, 19:03

Dzięki dzikus właśnie chwilę temu o tym myślałem i doszedłem do wniosku, że przemyślana konstrukcja z blachy (z odpowiednimi usztywnieniami) będzie sztywniejsza od profili alu dobranych jak za PRL - a bo akurat taki jest to bierzemy...

A może jednak aluminium - powiedzmy płyty grubości 20 mm... - taki element jak ten mój zrobiony z alu będzie ważył... (solid w użyciu) - bardzo około <lol> 2.2kg co daje :( 50 zeta za jeden + obróbka :(... Odpada...

Chyba pozostanę przy stali... choć ciężka brama to też niedobrze bo trzeba dawać grubsze prowadnice...
Co do ceowników to faktycznie, pomyślę jeszcze o tym...

Oby tylko nie doszło do tego, że odgrzebię swój poprzedni projekt z nieruchomą bramą i ruchomym stołem... wtedy praktycznie zmniejszy mi się powierzchnia robocza, ale dodatkowe 50 cm prowadnicy wyjdzie mi taniej niż robienie bramy z alu tylko żeby była lekka. Przy nieruchomej bramie mogę dać bramę nawet z blachy stalowej 10 mm hehe i mi to ryba...

[ Dodano: 2006-04-09, 22:22 ]
A może coś takiego ?!
Załączniki
009.gif
009.gif (33.38 KiB) Przejrzano 5094 razy


m7chau
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 15 mar 2010, 15:51
Lokalizacja: Częstochowa

#30

Post napisał: m7chau » 30 mar 2010, 08:54

samodzielne gięcie zawsze kończy się tragicznie, kiedyś wyginałem "na dłuto" stukając delikatnie w miejsca zagięć, później szczypcami kowalskimi i na imadełku wyginając elementy wcześniej zakładając gumą, żeby nie porysować, ale nigdy nie były one tak wygięte jak po prasie. Poza tym trzeba pamiętać że profil gięcia - długość - nieznacznie się zmniejsza przy gięciu, przy małej odległości nie ma to znaczenia, ale przy większej ilości gięć już tak.

ja teraz oddaję materiał do firmy, i średnio wychodzi mnie 10-20 zł od sztuki z wierceniem i wygięciem elementu, czasami spawaniem. I zdecydowanie polecam znalezienie profesjonalnej firmy i dogadaniem się ;)

Na Śląsku polecę wam firmę Częstochowską, przyjmują projekty 3d ja wysyłam w Cad/Corel:

+ 48/34 323 44 33
+ 48/34 323 68 88
e-mail: [email protected]
Internet: www.emoneon.pl

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”