Pierwsza frezarka biurkowa, zaczynam, pomoc.

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
nobile
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 15
Posty: 38
Rejestracja: 30 kwie 2009, 20:43
Lokalizacja: chełm

Pierwsza frezarka biurkowa, zaczynam, pomoc.

#1

Post napisał: nobile » 05 sty 2010, 23:50

Przymierzam sie do budowy CNC, bedzie to moja pierwsza frezarka cnc.
Dlatego jak kazdy poczatkujacy mam kilka pytan do doswiadczonych osob.

jakis czas temu skompletowalem taki zestaw:

TRAFO: MOC: 250VA; na 6 i 24V
STEROWNIKI: SSK-MB? (na ukladach TOSHIBA TA8435H)
KROKOWCE: 24V; 2.0A; 1.8DEG

(sorry za jakosc, baterie padły w cyf. i robione fonem)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z zalozenia miala to byc frezarka do lekkiej roboty "biurkowa" (plytki PCB, jakies tworzywo), ale milo by bylo gdyby dala cos wiecej z siebie. Nie wiem na co stac taki zestaw ktory skompletowalem. Zakladane pole robocze mialo oscylowac w granicach formatu A4 (mile widziane troche wieksze). Dobrze by bylo gdyby dala "wyryc" cos w metalu.

Co do konstrukcji wstepnie miala by byc stalowa z ksztaltownikow. Prowadnice to lozyska liniowe(fi ok 15-16, jeszcze nie kupione), ale jeszcze nie doczytalem jak z luzami na tych lozyskach(mile widziana byla by propozycja tanszych prowadnic).

Prosze was o uwagi i rady jakiej wielkosci frezarke "pociagnie" posiadany juz komplet aby dawala rade w miare szybko i precyzyjnie dzialac. Co kupic, co samemu wykonac. Zaproponujacie jakiego typu konstrukcji urzyc (brama ruchoma, blat ruchomy? jakas propozycja z forum?)
aktualnie ucze sie wiec moj budżet nie jest zbyt wysoki, ale jesli ma cos dzialac lepiej jestem w stanie go nadwyrężyć ;]

Z gory dzieki za wszelka pomoc.



Tagi:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#2

Post napisał: gmaro » 06 sty 2010, 05:46

nobile pisze:Zaproponujacie jakiego typu konstrukcji urzyc (brama ruchoma, blat ruchomy? jakas propozycja z forum?)
Przy takim małym polu to raczej stała brama a ruchomy stolik.

Przykłady jakie można polecić konstrukcji to sprawa kłopotliwa bo czasem nie wiemy co autor maszyny na niej wykonał i nie chce nam powiedzieć, pochwalić się .Warto trochę przeglądnąć tych maszyn na forum jest sporo w tutaj Frezarka - konstukcja metalowa .
nobile pisze:aktualnie ucze sie wiec moj budżet nie jest zbyt wysoki, ale jesli ma cos dzialac lepiej jestem w stanie go nadwyrężyć ;]
Jeśli ma być to szkoleniowa maszynka to nie ma co nadwyrężać budżetu.Jeśli natomiast maszyna ma działać i służyć ci w pracy to warto ciut zainwestować .
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
nobile
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 15
Posty: 38
Rejestracja: 30 kwie 2009, 20:43
Lokalizacja: chełm

#3

Post napisał: nobile » 06 sty 2010, 09:25

Twoja konstrukcja kolego gmaro bardzo mi sie podoba, ale odrazu czuje ze nie bedzie mnie stac na konstrukcje aluminiowa. Materialyt i narzedzia jedynie do wykonania konstrukcji stalowej posiadam, tylko nie wiem czy silniki z tym sterownikiem beda sobie radzily z nia. Łozyska to chyba liniowe z obudowa jest na rozsadniej urzyc ( http://allegro.pl/item866676649_lozysko ... loter.html ) tylko nie wiem czy jak do tego lozyska fi 16 urzyje walka fi 16 czy n ie bedzie luzow i czy prowadnica nie bedzie sie wyginala przy tej wielkosci frezarce (nie wem jaka jest sprezystosc tych walkow-prowadnic). Na blat trzeba bylo by urzyc 4 lozysk liniowych z obudowa na os X 4 lozysk lin.(chyba ze wystarczy mniej np. 3) i na os Z chyba 2-4 (czyli 12 lozysk) tylko ze gdyby dobrze sie sprawowalo rowniez lozysko w tej postaci http://allegro.pl/item866677586_lozysko ... u_cnc.html na osie X i Z to znacznie zredukowalo by koszty.

Chcialbym zeby frezaka miala bardziej praktycznie zastosowanie, dlatego zalealo by mi na sztywnosci a co za tym idzie precyzji frezarki, szybkosc to rzecz drugorzędna. Czyli bardziej ma "dzialac i słuzyc"


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#4

Post napisał: Leoo » 06 sty 2010, 10:49

Napięcie transformatora jest trochę za wysokie dla TA8435.


Autor tematu
nobile
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 15
Posty: 38
Rejestracja: 30 kwie 2009, 20:43
Lokalizacja: chełm

#5

Post napisał: nobile » 06 sty 2010, 11:14

Wg danych tego sterownika http://www.ottop.republika.pl/sterownik8435.shtml to 24-40V max czyli chyba dobre... wg karty katalogowej tez sie zgadza 5V elektronika i 24V silniki

[ Dodano: 2010-01-06, 11:40 ]
Chcial bym wykanoc frezarke podobna do tej kolegi gmaro Obrazek

i mam do niego pytanie, jaki jest koszt wyciecia konstrukcji aluminiowej razem z materialem do ten frezarki? Orjetacyjne (200-500-1000-2000zł) jesli nie jest zbyt wysoki to wole zamowioc i poskrecac tymbardziej ze w takiej konstrukcji jest latwiej osacdzic elemety (chodzi o precyzje wykonania) jak nie to bede robil z blachy i ksztaltownikow.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#6

Post napisał: zacharius » 06 sty 2010, 11:53

dla TA8435 wg noty katalogowej 40V absolutne maksimum natomiast 24V zalecane napięcie pracy.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#7

Post napisał: gmaro » 06 sty 2010, 11:59

nobile pisze:Chcial bym wykanoc frezarke podobna do tej kolegi gmaro

i mam do niego pytanie, jaki jest koszt wyciecia konstrukcji aluminiowej razem z materialem do ten frezarki? Orjetacyjne (200-500-1000-2000zł) jesli nie jest zbyt wysoki to wole zamowioc i poskrecac tymbardziej ze w takiej konstrukcji jest latwiej osacdzic elemety (chodzi o precyzje wykonania) jak nie to bede robil z blachy i ksztaltownikow.
Ja zrobiłem ciut inna maszynę opartą o swoja wersje tego rozwiązania.
Maszynę zrobiłem z blach stalowych , konstrukcję ofrezowałem a wszystko oparłem o wałki podparte fi 16 , łożyska LM16OP ,śruby trapezowe , silniki 1,89 Nm, Kress 1050W całość możemy zamknąć w kwocie 5000 tys jako działająca maszyna.

Na końcu tematu napisałem że jestem w trakcie wykonania maszyny o tej konstrukcji tylko z aluminium,prowadnice prostokątne liniowe oraz śruby kulowe aby podnieść użyteczność tej maszyny. Cena póki co nie jest znana finalnego wyrobu. A o zmaganiach poinformuje na forum lada dzień :mrgreen:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#8

Post napisał: zacharius » 06 sty 2010, 12:56

Gmaro umówmy się, nie każdy ma dojścia do takiego parku maszyn za free :)
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
nobile
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 15
Posty: 38
Rejestracja: 30 kwie 2009, 20:43
Lokalizacja: chełm

#9

Post napisał: nobile » 06 sty 2010, 18:11

Moze bede zadawal pytanie pokolei:
jak uwarzacie czy taki rozstaw lozysk liniowych jest wystarczajacy do tej frezarki (prosze brac pod uwage ze chcial bym aby dawala sobie rade z drobnymi pracami w metalu)

Obrazek

przy okazji czy nie bede mial luzow na tych lozyskach (lozyska liniowe z obudowa fi 20 (lub 16) obudowa zamknieta)oczekuje znacznej precyzji przy lekkich pracach np plytki drukowane PCB

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#10

Post napisał: gmaro » 06 sty 2010, 18:18

Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”