NAJLEPSZA rama

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D

Autor tematu
G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

NAJLEPSZA rama

#1

Post napisał: G3d » 13 lis 2013, 08:57

Czolem koledzy :)
Czy na bazie doswiadczen lub nawet czesania netu jestescie w stanie ocenic jaka jest najlepsza konstrukcja ramy drukarki 3d?

No i ogolnie, ktore rozwiazania sa najlepsze [ekstruder, hotend - ja planuje ekstruder bezposredni + aluminiowy hotend - calosc frezowana].
Od jakiegos czasu dlubie w temacie frezarek, do drukarki sie przymierzam juz dluzsza chwile i nie wiem w ktora strone isc.

Mam wrazenie ze 3/4 konstrukcji jest za wiotka i delikatna, ale moze sie myle?



Tagi:

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#2

Post napisał: Zienek » 13 lis 2013, 09:44

Drukarki nie rypią ostrzem freza 20 tys. razy/min o twardą powierzchnię. Raczej rozmazują gluta.
W związku z tym sztywność wystarczająca ta taka, która przy takim jałowym ruchu nie powodują uginania się konstrukcji pod własnym ciężarem.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#3

Post napisał: zacharius » 13 lis 2013, 10:02

IMHO rama akurat musi być dość sztywna choćby z powodu że te drukarki jeżdżą dość szybko a coś jednak to waży.
zastanawiałem się nad konstrukcją w której jest po jednej szynie takiej np HGR15 na oś + rama np z tych profili szybkiego montażu tylko że kosztorys skacze w gorę jak zawodowiec z NBA przy takim rozwiązaniu
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: G3d » 13 lis 2013, 10:12

Mam miniaturowe 15 thk i profil a'la bosh. Dokladnie taki mam plan :)

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5

Post napisał: zacharius » 13 lis 2013, 10:28

a może jakieś zbędne tez się znajda?
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Zaremba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 276
Rejestracja: 14 lip 2011, 21:42
Lokalizacja: Z daleka

#6

Post napisał: Zaremba » 13 lis 2013, 11:08

zacharius pisze:IMHO rama akurat musi być dość sztywna choćby z powodu że te drukarki jeżdżą dość szybko a coś jednak to waży.
Święta racja.
Drukarka z gwintowanych drucików to było dobre 5 lat temu, jak nie było innych rozwiązań.
Czytałem na necie, że drukarki typu i3 mają problem. Za mało punktów podparcia w dodatku źle rozmieszczone i przy szybszym druku biegają w prawo i lewo.
Także mocowanie bramy jest do kitu. Np. na aukcji Alle nr: 3681145002 gość dorabia jakieś "stabilizery" żeby brama się nie wyginała.
Ramowe - (zdj 1) też mają problemy ze sztywnością bramy, szczególnie po jakimś czasie użytkowania. Wiadomo, drukarka to nie obraz który wieszamy na ścianie i wisi ileś lat nieruszany. Bywa, że się ją przenosi, przewozi, przestawia i brama się zaczyna "gibać".
Dość solidne są takie jak na zdj nr.2 i 3.
Ja kupiłem aluminiową z Alledrogo (nazwa na V) i na razie jestem zadowolony.
Nie muszę poziomować stolika za każdym razem bo mam oś Z "sprzęgniętą" i napędzaną 1 silnikiem.
Na razie się uczę.
Załączniki
1.JPG
2.JPG
3.JPG


Autor tematu
G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: G3d » 13 lis 2013, 12:11

zacharius pisze:a może jakieś zbędne tez się znajda?
Obawiam sie, ze predzej zabraknie :)


Ja jakas taka zosia samosia jestem, ze mi sie duzo pomyslow nie podoba i musze sprawdzic swoje :)
Bedzie sztywno i precyzyjnie :)

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#8

Post napisał: syntetyczny » 13 lis 2013, 21:44

Najlepsza rama to rama mendel90, albo mendel max 1.5. Ja sprzedaję takie cuda:
Obrazek
To jak to pracuje itd. to już inna kwestia, ale dokładność drukarki nie jest głównie w konstrukcji drukarki, a w poprawnej kalibracji. Ta drukareczka moja ma przejazdy 180mm/s a drukuje z prędkością 60-70mm/s obrys ,a cała jest na wałkach fi8. Dokładność wg mnie wysoka:
Obrazek
Jeżeli chcecie zrobić pożytek z tych hiwinów, to najlepiej zbudować Rostocka i cieszyć się najlepszą kinematyką do drukarek 3d.

Najlepszy ekstruder do 3mm to yruds/yegah, bezpośredni działa na granicy momentu trzymającego, gdyż przy 1.75mm potrzebne będą większe prędkości i jeżeli jakość drutu nie będzie wysoka, to będzie się wszystko zacinało.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#9

Post napisał: kubus838 » 13 lis 2013, 22:40

Witam
Rama do drukarki może być i profili aluminiowych i ze sklejki. Ja wiem niektórzy koledzy piszą o dużych prędkościach wydruku i co z tego. Proszę zwrócić uwagę na stare drukarki igłowe firmy Oki. Tam prowadnice były z plastiku a jednocześnie elementem obudowy a jakie prędkości te drukarki osiągały i nierzadko takie drukarki pracują do dziś a mają po 20 lat. Ale prosze mi powidzieć kto drukuje tworzywem z prędkością 100mm/s? Posiadam drukarke może ze trzy tygodnie i zdążyłem zaobserwować, że czym mniejsza prędkość przesuwu extrudera tym ładnieszy wydruk. Więć w przypadku drukarek 3d na rame, brame i cały układ posuwu ektrudera aż takie siły nie dzialają jak w przypadku obrabiarek cnc. Dlatego moim zdaniem kupowanie prowadnic podpartych, srub trapezowych i całego osprzętu jest niepotrzebne, bo i tak nikt ich nie wykorzysta. Nawet nie ma sensy "produkować" ram super wytrzymałych bo to też nie większego sensu. Chyba, ze ktoś ma takie rzeczy (tzn nie musi wydawać na to kasy) luźne bez przeznaczenia i może sobie złożyć z tego drukarke 3d.

robert


Autor tematu
G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: G3d » 14 lis 2013, 11:07

syntetyczny pisze: Jeżeli chcecie zrobić pożytek z tych hiwinów, to najlepiej zbudować Rostocka i cieszyć się najlepszą kinematyką do drukarek 3d.
Mozesz rozwinac temat :) ?
Tzn. czemu uwazasz, ze to najlepsza kinematyka do drukarki?
Faktycznie sa jakies korzysci?
Jak ze sterowaniem, jest wszystko dostepne?
Wybacz ze pytam zaniast grzebac net, to nie lezy w mojej naturze... ale jestem w pracy, a ciekawosc i przemyslenia mam na bierzaco ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”