Połączenie LPT - sterownik

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Połączenie LPT - sterownik

#1

Post napisał: ottop » 18 cze 2004, 12:43

Chciałbym poruszyć temat łączenia sterownika silnika z portem komputera.
Dokładnie chodzi o izolacje galwaniczną sterownika od komputera. Nie muszę chyba opisywać co może zrobić zasilacz np. 36V o wydajności 16A z komputerem w przypadku jakiegoś "niepowodzenia". Osobiście stosuje rozwiązanie oparte na LTV847 (odpowiednik PC847) i 74LS14 – dla sterownika z półkrokiem wystarczająca szybkość.
Chciałby zrobić jeszcze coś dla sterownika z mikrokrokiem i tu obawiam się, że powyższe rozwiązanie może się okazać za wolne. Byłbym wdzięczny za sugestie dotyczące wykonania takiego interfejsu.



Tagi:


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#2

Post napisał: rchobby » 18 cze 2004, 13:33

W miarę logiczne rozwiązanie, zastosować szybsze transoptory o czasie włącz/wyłącz ok. 1-5us. Zapewni to bezpieczną pracę do 50kHz. Mikrokrok np. 3600k/obr i 10obr/sek to sygnał 36kHz. Ze śrubą skok 2-3mm możesz osiągnąć do 20-30mm/sek, ale maszyna musi być super wypasiona. Jak uda się Ci pracować przy przesuwach 1200mm/min to sukces (skok 2 silnik kręci 10obr/sek, a przy skoku 4 już tylko 5obr/sek-18kHz).
Moim skromnym zdaniem najlepsze rozwiązanie to zastosować oddzielny stary komputer z prockiem P100-P500. Jak dobrze poszukać za 100-200zł można mieć całkiem przyzwoity sprzęt do tych celów. Dobry i szybki transoptorek może też trochę kosztować.
Takie rozwiązanie sam wybrałem, mam P300 i cz-b monitor. Zasilacz ma 14v/14A i 23V/4A, do super bezpiecznych nie należy. Stosuje jedną zasadę, każdy projekt testuję na oddzielnym zasilaczu z generatorem sygnału. Dopiero jak przejdzie te próby, kiedy jestem pewny układu, podłączam PC i sprawdzam w działaniu. Kilka razy popisałem się głupotą. Ostatecznie same układy sterowania np. L297/L298 mają w pewien sposób odseparowane napięcia +5V i +Motor. Inna sprawa przy rozwiązaniach gdzie stosuje się tylko wysokie napięcie a port steruje praktycznie od razu układem mocy, ale takie układy raczej nie pracują z mikrokrokiem. Twoje rozwiązanie wystarczy.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

jarobo
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 39
Rejestracja: 05 cze 2004, 23:57
Lokalizacja: Zielona GĂłra

Re: Połączenie LPT - sterownik

#3

Post napisał: jarobo » 18 cze 2004, 17:14

Witam ja w swoim sterowniku zastosowałem transoptory HP2200 odpowiednik TLP2200
bardzo duża prędkość
wejscie jest podłączone przez rezystor 670 ohm z portem
wyjscie transoptora jest o poziomach logicznych więc bez dodatkowych układów jest połączone z sterownikiem na jednoukładówce

pozdrawiam jarobo
Załączniki
TLP2200.jpg
dane transoptora
TLP2200.jpg (64.59 KiB) Przejrzano 795 razy


Mariusz H.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 15 cze 2004, 18:59
Lokalizacja: KrakĂłw/Bia?ystok

#4

Post napisał: Mariusz H. » 18 cze 2004, 23:07

Ja osobiście załatwiłem jedną płytę i to tylko przez własną głupotę, bo przez zmęczenie niechcący podpiołem wysokie napięci pod port. Naszczęście produkują już drukarki na USB
Ale to był jedyny przypadek przez 5 lat zabawy ze sterowaniem silnikami krokowymi.
Ostatnio mam większy problem bo niestety nie dochodzą mi wszystkie impulsy ( po drodze są strasznie osłabiane) i maszynko moja gubi kroki :(
Może na to ktoś zna jakąś dobrą rade ?? ( zmniejszanie prędkości nie pomaga, a przy 50mm/min frezowanie to już nie zabawa tylko koszmar !!)

Awatar użytkownika

jarobo
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 39
Rejestracja: 05 cze 2004, 23:57
Lokalizacja: Zielona GĂłra

#5

Post napisał: jarobo » 18 cze 2004, 23:31

Mariusz H. pisze:Ja osobiście załatwiłem jedną płytę i to tylko przez własną głupotę, bo przez zmęczenie niechcący podpiołem wysokie napięci pod port. Naszczęście produkują już drukarki na USB
Ale to był jedyny przypadek przez 5 lat zabawy ze sterowaniem silnikami krokowymi.
Ostatnio mam większy problem bo niestety nie dochodzą mi wszystkie impulsy ( po drodze są strasznie osłabiane) i maszynko moja gubi kroki :(
Może na to ktoś zna jakąś dobrą rade ?? ( zmniejszanie prędkości nie pomaga, a przy 50mm/min frezowanie to już nie zabawa tylko koszmar !!)

Witam
Trzeba sprawdzić od którego miejsca są gubione impulsy,
bardzo prawdopodobne jest to że na samym są gubione
napisz z jaką częstotliwością masz wysyłane impulsy lub ilość impuslów /sekunde
jest także możliwe że używasz programu pod windowsem np XP sprubuj programu TURBOCNC pod czystym dosem
możliwe jest też że impulsy zegarowe są zbyt krótkie niektóre programy umożliwiają podanie d ługości impulsu
a może długość przewodów z PC do sterownika jest za długa dla tak wysokiej częstotliwośći

pozdrawiam jarobo

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”