Sterownik CNC USB 4 osie TB6560

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7884
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#21

Post napisał: tuxcnc » 27 paź 2013, 18:29

mc2kwacz pisze:Procesor na płycie na pewno jest zabezpieczony przed odczytem. Nie ma możliwości obejścia zabezpieczenia w sposób elektryczny. Chyba że producent ma jakąś furtkę w postaci niejawnego protokołu.
nie jestem tez przekonany, czy współczesne pamięci flash da się tak łatwo odczytać podłączając się pod układ, jak to się odbywało 20 lat temu, czyli przez podłączenie się sondami pod strukturę pamięci. Obszary pamięci mają warstwowa strukturę i "dobranie się" do wyprowadzeń może zniszczyć całą konstrukcję. Takie rzeczy robi się inaczej. Podpina się pod magistrale systemu i na działającym układzie stopniowo wypełnia się luki w programie. Albo nawet jeszcze mniej inwazyjnie, analizuje się pobór prądu przez poszczególne obszary jednostki.
Tyle że wszystko to są kosztowne zabiegi i nie mają sensu w przypadku urządzeń za 30$. Po co, skoro można po prostu napisać program który będzie działał niemalże identycznie. To nie jest klasa urządzeń których stworzenie czy oprogramowanie jest dla specjalistów w tym fachu jakimkolwiek wyzwaniem.
Z tego co wiem, to w tak prostych kontrolerach otwiera się obudowę i naświetla fusebity ultrafioletem.
To jest rutynowy zabieg i jak jest czym, to zajmuje kilka minut.

.



Tagi:


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#22

Post napisał: mc2kwacz » 27 paź 2013, 18:52

Pytanie, czy wiodący producent jednoukładowców, który co chwila wprowadza nową lepszą technologię, jest tak naiwny, że przez 20 lat rozwoju własnych konstrukcji nie doszedł do takiego skonstruowania i umiejscowienia fusebitów, żeby nie dało się ich naświetlić bez uszkodzenia czegoś więcej. Może, ale nie obstawiał bym tego.
Pierwsze flashe były prostą kontynuacją technologii eeprom. Ale od tamtej pory bardzo wiele wody w rzekach upłynęło. Nie tylko potężnemu zagęszczeniu uległa podstawowa technologia upakowania ale również struktury zeszły "w głąb" krzemu.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7884
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#23

Post napisał: tuxcnc » 27 paź 2013, 19:25

mc2kwacz pisze:Pytanie, czy wiodący producent jednoukładowców, który co chwila wprowadza nową lepszą technologię, jest tak naiwny, że przez 20 lat rozwoju własnych konstrukcji nie doszedł do takiego skonstruowania i umiejscowienia fusebitów, żeby nie dało się ich naświetlić bez uszkodzenia czegoś więcej. Może, ale nie obstawiał bym tego.
Producent ma zasadniczo ten problem w głębokim poważaniu, układ ma być na tyle zabezpieczony żeby się nie przestał sprzedawać i nawet centa więcej producent na lepsze zabezpieczenie nie wyda.

.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#24

Post napisał: mc2kwacz » 27 paź 2013, 19:38

Pewnie że nie wyda. Tyle że to akurat dokładnie nic nie kosztuje. Zero. Za to rozprzestrzeniająca się w świecie odbiorców dużych i średnich informacja, że np procesory Microchipa Chińczykowi jest 2x łatwiej odczytać niż procesory Texasa, to mogłoby być na dzisiejszym rynku gwoździem do trumny, nawet dla Microchipa.
Jakość ochrony programu jest istotnym parametrem właściwości układu programowalnego. A na ile znam postęp w zabezpieczeniach kolejnych generacji PIC-ów, to Microchip nie "olewa" tego problemu, bynajmniej.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#25

Post napisał: markcomp77 » 27 paź 2013, 22:41

może być też tak, że kiedyś chip był zaprogramowany w wadliwej serii chipów...
a wadliwość serii polegała na nie obecności zabezpieczeń (parę razy przytrafiło się to czołowym producentom)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


wdzieg
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 41
Rejestracja: 20 paź 2013, 19:40
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

#26

Post napisał: wdzieg » 10 lis 2013, 13:13

A jak wygląda sprawa w sterownikach 4 osiowych made in china gdy korzysta się tylko z osi a czwarta nie ma podłączonego silnika, czy nic się nie spali ewentualnie czy da się driver wyłączyć w takiej elektronice?

A wracając do tego "chińczyka" to na chińskim alledrogo - http://www.aliexpress.com/item/4-axis-U ... 13298.html
można już kupić z kontrolerem za ok. 270 zł z przesyłką, właśnie czekam na paczkę. W międzyczasie zrobię jakieś zasilanie z dwóch zasilaczy ATX - powinno styknąć pod 3 silniki 23km-k035-58v. Konstrukcja maszyny ciągle w budowie ...


banditosp
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 44
Rejestracja: 10 paź 2009, 10:34
Lokalizacja: Radziejowice

#27

Post napisał: banditosp » 31 sty 2014, 11:30

I przyszedł koledze ten sterownik ?
Jakieś wrażenia z działania .
Jaki najlepiej kupić do niego zasilacz ?

Awatar użytkownika

corano
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 324
Rejestracja: 30 paź 2007, 20:40
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

#28

Post napisał: corano » 03 gru 2014, 12:04

Obrazek


Przesyłka 8 dni.. prosto z Chin. Zasadniczo rewelacja - mały, zgrabny i prawie bezproblemowy. Jedyny kłopot jaki napotkałem to brak softu - czyli bez kodu aktywacyjnego kompletna klapa. Wniosek? Mam zabawkę za 205zl. wrr

"Please install the software totally from our CD,Remember"


Trudno mi powiedzieć dlaczego ale możliwe ze już mailem zainstalowany nowszy soft i mimo nadpisania straszą wersja softu wyszła tragedia ..


wdzieg
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 41
Rejestracja: 20 paź 2013, 19:40
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

#29

Post napisał: wdzieg » 04 gru 2014, 21:39

corano pisze:


Przesyłka 8 dni.. prosto z Chin. Zasadniczo rewelacja - mały, zgrabny i prawie bezproblemowy. Jedyny kłopot jaki napotkałem to brak softu - czyli bez kodu aktywacyjnego kompletna klapa. Wniosek? Mam zabawkę za 205zl. wrr

"Please install the software totally from our CD,Remember"


Trudno mi powiedzieć dlaczego ale możliwe ze już mailem zainstalowany nowszy soft i mimo nadpisania straszą wersja softu wyszła tragedia ..
Napisz dokładnie co zrobiłeś bo to na końcu to jakiś bełkot z którego nic nie rozumiem, soft to nie problem mogę podesłać wraz z keyem - napisz od kogo kupiłeś i gdzie ale w zasadzie wszystkie chińczyki usbcnc mają taki sam key. Jeśli nie wgrywałeś przez program nowego wsadu do procka to nie powinno być problemu z uruchomieniem. Dodam jeszcze że do programu sterującego można dodać język ojczysty tylko trzeba by przetłumaczyć jeden plik z języka rosyjskiego. Dla chętnych mogę podesłać.


Cezary2528
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 73
Rejestracja: 01 sty 2012, 01:26
Lokalizacja: Mrągowo

#30

Post napisał: Cezary2528 » 21 gru 2014, 22:39

Działą u kogoś już ten sterownik? Warto do zastosowań amatorskich?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”