Spawarki i zakłócenia kontra sterowanie cnc

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
strzeniu
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 35
Rejestracja: 25 cze 2009, 18:10
Lokalizacja: Nadarzyn
Kontakt:

Spawarki i zakłócenia kontra sterowanie cnc

#1

Post napisał: strzeniu » 22 gru 2012, 11:59

Witam,

Mam następujący problem, mianowicie mam w warsztacie kilka maszyn sterowanych silnikami krokowymi i mam spawalnię. Chciałbym żeby praca w spawalni nie zakłócała pracy obrabiarek. Cały warsztat podpięty jest do jednej rozdzielni.

Po stronie spawalni jest TIG z zajarzaniem łuku HF (Magnum), MIG zdaje się że bez HF (też Magnum) i przecinarka plazmowa CNC ze źródłem Prolox 60 (zdaje się że plazma nie ma HF).

Po stronie obrabiarek są tokarka na krokówkach i frezarka na krokówkach i falowniku.

Chciałbym żeby całe towarzystwo mogło pracować naraz i żeby zakłócenia z pracy spawarki MIG i plazmy nie robiły zakłóceń w pracy frezarki i tokarki i nie uszkodziły mi elektroniki sterującej. TIG możemy pominąć bo mało go używam i ma silny HF, kiedyś już spaliliśmy nim płytę główną LPT i sterownik jednej z osi we frezarce, dlatego wolę nie ryzykować. Aktualnie dzielę prace tak że na czas spawania wyłączam całkowicie maszyny sterowane, na czas wypalania działa tylko wypalarka, a na czas obróbek wyłączona jest spawalnia i wypalanie, co w praktyce powoduje znaczne straty i przedłuża terminy.

Jakie możecie podsunąć sposoby na zabezpieczenie pracy obrabiarek? Filtry 1 i 3 fazowe? Ekranowanie wszystkiego i uziemienia każdej maszyny oddzielnie? Dodatkowo chcę wyposażyć maszyny w smoothsteppery lub csmio i zależy mi żeby nie uszkodziły się od zakłóceń bo tanie nie są. Podpowiecie coś?



Tagi:


piotr_olbrysz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 478
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: piotr_olbrysz » 23 gru 2012, 08:30

strzeniu pisze:Podpowiecie coś?
Powiedział bym brutalnie , używać urzadzeń zgodnych z CE.

Urządzenia używające elektroniki powinny być zasilane przez filtry, Filtry powinny być podłączone do Uziemienia po którym nie biegają śmieci od spawarek.

Jeżeli jednak będzie coś zakłócało pracę tokarki lub frezarki, to trzeba przyjrzeć się jak wykonane jest okablowanie tych maszyn, ( głównie krańcówek, wyłączników itp. podłączanych do sterownika).

W razie problemów proszę mnie szukać do Nadzrzyna k-warszawy mam ok 20 km

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#3

Post napisał: Yogi_ » 23 gru 2012, 10:57

piotr_olbrysz pisze:Powiedział bym brutalnie , używać urzadzeń zgodnych z CE.
Znaczy China Export? :mrgreen:
Pozdrawiam
Krzysiek


Autor tematu
strzeniu
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 35
Rejestracja: 25 cze 2009, 18:10
Lokalizacja: Nadarzyn
Kontakt:

#4

Post napisał: strzeniu » 25 gru 2012, 16:09

To narazie dużo się nie dowiedziałem :-) Jakie filtry użyć? Na wejsciu do skrzynki sterowicznej obrabiarki? Czy na przewodzie zasilającym spawarki? Czy jedno i drugie?

Jaki może być mniej wiecej koszt takich filtrów?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”