Praca dyplomowa

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#11

Post napisał: ottop » 15 sty 2005, 19:02

Kiedyś zrobiłem taki układzik do sterowania silnika DC 12V, do sterowania wykorzystywał sygnały: kierunku, PWM (można podać sygnał wysoki – silnik będzie się kręcił z max prędkością), hamowania (można pominąć). Konstrukcja niezbyt wymyślna ale działa. Jeśli coś takiego odpowiada mogę przesłać schemat.



Tagi:


Autor tematu
Faya
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 04 sty 2005, 21:52
Lokalizacja: bb

cd..

#12

Post napisał: Faya » 16 sty 2005, 17:50

Będe wdzięczny za wszystkie możliwe schematy. :D


tschaya
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 101
Rejestracja: 10 sie 2004, 23:50
Lokalizacja: Grudzi?dz

Sterownie wrzecionem

#13

Post napisał: tschaya » 30 sty 2005, 13:54

Witam,
Na stronie autora TurboCNC znajduje się opis przeróbki małej tokarki stołowej na tokarkę CNC. Tutaj schemat prostego enkodera, który zamontował na wrzecionie swojej tokaki http://www.dakeng.com/threading.html (wogóle na tej strone jest sporo ciekawych infromacji). A w załączniku schemat sterownia wrzecionem (realy2, realy1) - podobny do tego Faya'i. O elektronice mam blade pojęcie, dlatego proszę przy okazji Szanownych CNC-owników :) o proste (łopatologiczne) objaśnienie tych schematów, zwłaszcza:
1. w realy2 - co to za połączenie od silnika DC (from spindle motor) - czy to przęłączenie do zmiany kierunku obrotów?
2. no i w jaki sposób, Turbo CNC, po odczytaniu danych z enkodera (czy tez czegoś innego) steruje obrotami silnika (jak przy pomcy LPT reguluje prędkość)?

(Wiem, że zamisat zadawać lamerskie pyatnia powinienem iść na kurs elektroniki, ale mimo to prosze o wyjaśnienia!)
pozdrawiam
tschaya
Załączniki
cncsche.zip
(14.82 KiB) Pobrany 242 razy

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 632
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

#14

Post napisał: chaos » 30 sty 2005, 14:37

Witam
W tym schemacie do from spindle motor podłącza się zasilanie DC. Układ służy do zmiany kierunku obrotów zobacz http://www.cnc.elektroda.net/viewtopic.php?t=471 tam umieściłem troche bardziej rozrysowany (czytelnieiszy) układ.
W tych schematach, które umieściłeś nie ma regulatora prędkości silnika.
Akcesoria CNC - EBMiA.pl
Elementy Budowy Maszyn i Automatyki
www.ebmia.pl
MECHANIKA * AUTOMATYKA * PNEUMATYKA * NARZĘDZIA * BHP, CHEMIA * TWORZYWA SZTUCZNE

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 632
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

#15

Post napisał: chaos » 30 sty 2005, 14:37

Witam
W tym schemacie do from spindle motor podłącza się zasilanie DC. Układ służy do zmiany kierunku obrotów zobacz http://www.cnc.elektroda.net/viewtopic.php?t=471 tam umieściłem troche bardziej rozrysowany (czytelnieiszy) układ.
W tych schematach, które umieściłeś nie ma regulatora prędkości silnika.
Akcesoria CNC - EBMiA.pl
Elementy Budowy Maszyn i Automatyki
www.ebmia.pl
MECHANIKA * AUTOMATYKA * PNEUMATYKA * NARZĘDZIA * BHP, CHEMIA * TWORZYWA SZTUCZNE


tschaya
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 101
Rejestracja: 10 sie 2004, 23:50
Lokalizacja: Grudzi?dz

#16

Post napisał: tschaya » 01 lut 2005, 19:19

Podusmowując: moge z pomocą dwóch przekaźnikow kontrolować załączanie wrzeciona oraz kierunek obrotów i bez problemu obsłuży to soft CNC np. TurboCNC (ma obslugę wrzeciona i pompki i inne wejścia). Natomiast o kontrolowaniu, za pomocą np. TurboCNC (lub Mach2) prędkości obrotowej wrzeciona mogę zapomniec bo:
1. silnik DC (lub AC) to nie krokowiec i soft CNC oraz sterownik dir/step go nie obsłuży?
2. bez względu na to czy zastosujemy enkoder, nie uda się go wykorzystać do sterowania obrotami wrzeciona w sprzężeniu zwrotnym, bo nie obsłuży tego soft CNC oraz sterownik step/dir?

Czy jednak się myle i np. mozna w jakiś sposób to połączyć (tzn. enkoder, sterownik step/dir z PWM i np. MAch2)?

pzdrw
tschaya

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#17

Post napisał: ottop » 01 lut 2005, 20:42

Mach2 posiada opcję sterowania obrotami silnika wrzeciona, może to być zarówno silnik krokowy jak i DC lub inny (do dyspozycji mamy sygnał STEP/DIR lub PWM). Program ten posiada również możliwość odczytu prędkości obrotowej wrzeciona, wystarczy wykonać prosty impulsator, np. tarcza z otworem i jakiś fototranzystor z diodą). Nie wiem natomiast (nie sprawdziłem tego na razie) czy pracuje to w sprzężeniu zwrotnym.


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#18

Post napisał: pit202 » 01 lut 2005, 22:04

w mach2 nie ma sprzezenia zwrotnego dla wrzeciona ani zadnej inne osi , jedynie mach3 posiada sprzezenie dla wrzeciona , w opcjach mozna ustawic wlasne opcje P I D
PiteR


lem23
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 10 lut 2005, 16:15
Lokalizacja: KrakĂłw

#19

Post napisał: lem23 » 10 lut 2005, 16:27

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :mrgreen: :| :D :| :?:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”