Prosze o pomoc w dokończeniu sterowania do plotera

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

Prosze o pomoc w dokończeniu sterowania do plotera

#1

Post napisał: ambrosius » 24 sty 2012, 23:53

Witam serdecznie. Mam prośbę do kolegów z forum o sprawdzenie i wszelkie uwagi dotyczące zamieszczonych zdjęć. Robię mój drugi amatorski ploter w życiu, pierwszy raz składam sam sterowanie.
Pierwsze sterowanie zrobił mi w 95% ktoś inny. Teraz chcę zrobić coś samemu. Ze względu na powolne kończenie mechaniki zająłem się sterowaniem.

Po krótce:
-3 x M880+ jeden inny sterownik 7,2A do ewentualnej osi obrotowej(silniki 12,5NM)
-2 układy zasilania z softstartami (po 2 sterowniki)
-2 x transformator 800VA - 55V=około 77V DC
-zrobiłem wymuszony obieg powietrza(jedne wciągają, drugie wyciągają), zastosowałem wentylatory od serwerów, niesamowity przeciąg dają w środku. Ze względu na ilość wentylatorów i pobór mocy tych dużych 0,6A zasiliłem je z zasilacza komputerowego zamieszczonego u góry.
-2 x radiatory od CPU z wentylatorami do chłodzenia mostków prostowniczych
-od strony wciągania dałem filtry na kurz, z drugiej siatkowe tylko


Zestaw działa, silnikami mogłem sobie pokręcić.

Moje pytania:

1.Do silników dałem kabel sterowniczy ekranowany LIYCY 4 x 1,5mm2,ekran połączyłem z '-' w układach zasilania, od strony silników nigdzie nie podłączony, czy dobrze zrobiłem?

2. Instalacja u mnie jest 2 przewodowa, czytałem dużo na ten temat i w końcu nie wiem jak zrobić, czy łączyć 'bolec' gniazda z przewodem 'Zero' czy też nie.


3. Czy jeśli połączę 'bolec' z 'zerem' to wtedy ten 3 przewód połączyć z minusami zasilaczy sterowników oraz obudowy skrzynki i do całej maszyny?

4. Mam problem z falownikiem i zasilaniem jego. Wrzeciono będzie 3kw Chińskie, boje się o zakłócenia pracy silników i czujników indukcyjnych (home - bardzo ważne dla mnie dokładne pozycjonowanie), jak rozwiązać tą kwestię, jaki przewód zastosować, jaki przekrój..... w tą chińską wtyczkę nie wejdzie raczej więcej niż przekrój 1,5mm2. Czy po porostu kabel zasilania wrzeciona dać zupełnie oddzielnie ( ze sufitu;D? ) Co mam zrobić....

5. Kable zasilajcie sterowniki, czujniki indukcyjne, krańcówki będą w tych samych prowadnikach.... nie będzie zakłóceń? tylko kable od silników są ekranowane....

6. Czy w skrzynce takie ułożenie może być, nie nie będzie kolidowało z niczym? Czy chłodzenie wystarczy?


Jestem amatorem, przepraszam za mój kolokwialny język, staram się wytłumaczyć najlepiej jak potrafię;-)
Z góry dziękuję za sugestie

Poniżej zdjęcia, wstępnie już większość połączona..



Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#2

Post napisał: skrzat » 28 sty 2012, 13:28

ambrosius pisze:1.Do silników dałem kabel sterowniczy ekranowany LIYCY 4 x 1,5mm2,ekran połączyłem z '-' w układach zasilania, od strony silników nigdzie nie podłączony, czy dobrze zrobiłem?
masz tam zasilanie symetryczne? chyba miales na mysli mase?
ambrosius pisze:2. Instalacja u mnie jest 2 przewodowa, czytałem dużo na ten temat i w końcu nie wiem jak zrobić, czy łączyć 'bolec' gniazda z przewodem 'Zero' czy też nie.
nie laczyc, obudowe podlacz do masy urzadzenia
ambrosius pisze:5. Kable zasilajcie sterowniki, czujniki indukcyjne, krańcówki będą w tych samych prowadnikach.... nie będzie zakłóceń? tylko kable od silników są ekranowane....
kable od czujnikow rowniez powinny byc ekranowane, inaczej nie ma szans zeby to dzialalo, od krancowek tez powinny byc ale jest szansa ze nie bedzie sie zaklucac
ambrosius pisze:6. Czy w skrzynce takie ułożenie może być, nie nie będzie kolidowało z niczym? Czy chłodzenie wystarczy?
w skrzynce ze sterowaniem kable sygnalowe i pradowe powinny byc prowadzone oddzielnie, jak najdalej od siebie, inaczej raz bedzie dzialac a raz nie - zaklocenia, u Ciebie wszystko wisi w powietrzu


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

#3

Post napisał: ambrosius » 30 sty 2012, 09:33

witam, dziękuję koledze na odpowiedź.

Ekrany silników podłączę do obudowy skrzynki, kable od silników indukcyjnych też wymienię na ekranowane i ekrany też połączę do obudowy skrzynki. Skrzynkę przykręcę do maszyny.

W skrzynce spróbuję oddzielić kable sygnałowe od prądowych... chodzi o prądowe do zasilania silników czy również zasilanie elektroniki tez oddzielić?

A co falownikiem? Chyba nie warto dawać go w prowadnikach, tylko może że sufitu oddzielnie, maszyna nie ma wielkiego pola pracy wiec jest to możliwe. Tylko jakie kabel i jaki przekrój?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”