potrzebna pomoc - elektroda w NX

jakie operacje zalecacie i jak najlepiej wykonac?

NX CAM/Unigraphics

Autor tematu
kazuya997
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 18 sty 2008, 12:50
Lokalizacja: Rzeszow

potrzebna pomoc - elektroda w NX

#1

Post napisał: kazuya997 » 27 sie 2020, 17:36

Cześć,
mam wykonać elektrodę ze zdjęcia. Materiał to miedź ze średnicy fi100 o długości 60mm (taki dostępny). Długość elektrody to około 96mm, więc wpisze się w materiał. Potrzebuję wysokość około 25 mm, ale proszę o poradę jakimi metodami najlepiej byłoby do tego podejść. Nie mam doświadczenia we frezowaniu elektrod, a nie jestem też zaawansowanym programistą w NX. Dostępna maszyna to frezarka 3-osiowa i zakładałem obróbkę konturu na gotowo metodą Floor_wall lub Cavity_mill na głębokość 25, frezowanie Cavity_mill zgrubnie (z naddatkiem 0,25mm) góry elektrody, frezowanie wykańczające Contur_Area lub Streamline góry elektrody. Użyłbym 3-4 frezów: kontur zgrubnie i góra zgróbnie, kontur na gotowo, wierszowanie góry frezem kulistym na gotowo, frezowanie brzegów frezem kulistym.
Czy ktoś mógłby opisać w jaki sposób zalecałby wykonanie tego? Im więcej szczegółów tym lepiej. Jeśli ktoś mógłby zademonstrować na moim pliku stp metodę wykonania tej elektrody przez Skype, podpowiedzieć mi kilka rzeczy, to jestem w stanie wynagrodzić to finansowo przelewem (1 godz. - kwota do zaproponowania). Czy mogę liczyć na jakieś porady? Widoczna kieszonka nie bierze udziału w drążeniu i można ją zaślepić. Na koniec wytną ją w tym miejscu.
Załączniki
elektroda.jpg
elektroda




mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 618
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

Re: potrzebna pomoc - elektroda w NX

#2

Post napisał: mateu5 » 28 sie 2020, 09:56

Daj ten plik .stp
Mazak -> Fanuc -> Acramatic -> Sinumeric -> Heidenhain -> Mitsubishi meldas -> EdgeCAM -> NX CAM -> Postprocesory.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: potrzebna pomoc - elektroda w NX

#3

Post napisał: Majster70 » 28 sie 2020, 10:51

Ciężko szczegółowo doradzać nie mając modelu z wymiarami przed sobą.
Ja bym proponował:
1. obrobić zgrubnie materiał, żebyś miał bazę do późniejszego zamocowania elektrody, chodzi głownie o płaszczyznę spodu. Jeśli planujesz frezować elektrodę w imadle na frezarce, to wpierw musisz mieć dokładnie "zwinklowany" prostopadłościan co umożliwi ci dokładne mocowanie na drążarce.
Jeśli planujesz frezować elektrodę w uchwycie tokarskim (trochę więcej wiórów - mniej ekonomicznie) to musisz splanować czoło i obrobić boczną powierzchnie walcową.
Zdaje się, że planujesz obrabiać całość w imadle:
1. Frezowanie przygotówki w imadle w celu uzyskania przygotówki z dokładnymi kątami prostymi (zwinklowanej) - mocować obrobioną powierzchnią w stronę szczęki stałej w imadle - frezer powinien wiedzieć o co chodzi.
2. Mocujesz w imadle tak żeby wystarczająco dużo (z małym zapasem) przygotówki wystawało ponad szczęki do obróbki.
3. Obrabiasz Z-levelem powierzchnię boczną (bez promieni), zgrubnie, półgotowo (ok. 0,1m naddatku), mierzysz, ewentualnie korygujesz wymiar i na gotowo. Zaznacz wydłużenie obróbki poza krawędzie, nie mam wymiaru to nie wiem o ile, idea jest taka, że frez w Z-levelu obrabiał powierzchnie boczną przygotówki od poziomu 0, od samego czoła. Frez palcowy walcowy (czyli najzwyklejszy), dobrze jak by nie pracował wcześniej w stali tylko ewentualnie w metalach kolorowych lub nowy.
4. Obrabiasz wierszowaniem same czoło bez promienia kulką , fixed kontur area miling(obróbka obszaru), wierszowanie, wystarczy rzutowanie na powierzchnię nie na część, kierunek wierszowania w poprzek przygotówki, jeśli klasycznie zamocujesz imadło to będzie 90 ° od X. Frez kulka. Te same zalecenia do freza kulistego co wcześniej przy frezie walcowym. Najpierw półgotowo (ok. 0,1mm naddatku) potem na gotowo. Niech frezer ustawi sobie bazę w Z 0,1-0,2mm poniżej powierzchni przygotówki żeby nie zostało niezabielonego materiału.
5. Obrabiasz wierszowaniem promień tą samą kulką , fixed kontur granica lub też będzie dobrze area miling (obróbka obszaru) ale z wierszowaniem wzór słoneczko, środek ustawiasz w środku czoła.
Przy elektrodzie uwzględniasz naddatek na palenie, czyli elektroda musi być troszkę mniejsza.
Mam NX 10, możesz wstawić model to ci prześlę gotowe obróbki z przykładowymi frezami, jak masz wyższą wersję to wstaw x_t (parasolid). Mogę ci to zrobić w dopiero w poniedziałek.


Czoks_cnc_cnc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 06 maja 2020, 09:02

Re: potrzebna pomoc - elektroda w NX

#4

Post napisał: Czoks_cnc_cnc » 04 wrz 2020, 01:19

Witam
Kolego jezeli jest taka możliwość to prosiłbym również na e-maila .prt z obrobioną elektrodą, od niedawna sam próbuję programować(zaczynalem jako ustawiacz i operator) i jestem ciekaw jak by to było zrobione profesjonalnie od starszych stażem i doświadczeniem kolegów z forum , odktórych mógłym sie nauczyć.
Pozdrawiam


Profi_Woj
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 23 wrz 2020, 14:58

Re: potrzebna pomoc - elektroda w NX

#5

Post napisał: Profi_Woj » 13 paź 2020, 10:30

Witam,

Jesteś wstanie zrobić wszystko 2 operacjami, Cavity mill i Face milling.
Najpierw planowanie spodu i obróbka konturu na gotowo.
Odwracamy na druga strone, wybieramy kieszen na gotowo, zbieramy materiał dookoła frezem palcowym aby zostały schodki 0,5 do 1mm
A następnie wykańczamy kulką.
Każdy ma swoje metody obróbki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NX CAM/Unigraphics”