używana maszyna centrum cnc - zakup

Dyskusje o maszynach CNC wykorzystywanych do obróbki drewna, sklejki, płyt wiórowych

Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

używana maszyna centrum cnc - zakup

#1

Post napisał: numerek » 26 lis 2017, 22:23

Witam
czas na zakup maszyny do drewna
przeglądam internet od dłuższego czasu i mam takie spostrzeżenia :

w używanych maszynach wysyp jest maszyn marki biesse
w sieci też jest dużo pytań o awarie, jak sobie poradzić z softem itp
na temat innych maszyn jakoś wyraźnie mniej wpisów

z czego to wynika ?
z popularności maszyn biesse czy też cena czyni cuda
morbidelli, buselatto,ima weeke... patrząc po internecie to albo się nie psują albo jest ich tak mało że i awarii opisywanych prawie nie ma :)

szukam maszyny /centrum 3 osiowego i tak się zastanawiam czy warto iść w jakieś inne marki skoro biesse jest popularne i w zasadzie pomoc można uzyskać w sieci ? a pewnie i serwis poza firmowy tez w Polsce się znajdzie ?


poradzicie coś ?




lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: używana maszyna centrum cnc - zakup

#2

Post napisał: lajosz » 27 lis 2017, 00:22

Żeby się zbytnio nie rozpisywać --> Dyskusja na temat wyboru maszyny


Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

Re: używana maszyna centrum cnc - zakup

#3

Post napisał: numerek » 27 lis 2017, 21:48

tak czytałem... czytałem cały dział :D
jak pisałem nie tyle mi chodzi co kupić ale dlaczego więcej jest biesse niż pozostałych
bo jak już podejmę decyzję o zakupie to będzie to decyzja spowodowana nie marką ale serwisem, narzedziami dołączonymi do maszyny,łatwością obsługi CAMa itp

oglądam soft biesse na youtube i jakoś nie widzę importu geometrii w filmikach , może le

wiecie rozumiecie - tworzę w SW to co mi potrzeba i wrzucam do CAMa i cam generuje kod wrzucam na maszynę i jazda

po prostu ciekawi mnie to zagadnienie


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: używana maszyna centrum cnc - zakup

#4

Post napisał: lajosz » 28 lis 2017, 02:32

numerek pisze:
27 lis 2017, 21:48
wiecie rozumiecie - tworzę w SW to co mi potrzeba i wrzucam do CAMa i cam generuje kod wrzucam na maszynę i jazda
po prostu ciekawi mnie to zagadnienie
SW, to przede wszystkim modeller 3D
Oczywiście nic w tym złego, ale moim zdaniem, niezbyt się nadaje jako program do przygotowywania geometrii dla maszyn do drewna, a to z bardzo prostej przyczyny, otóż "robiąc" w drewnie, zazwyczaj (moim zdaniem w 90% przypadków) nie frezujemy ramiaków czy szafek w gotowej formie :) którą można zaimportować z modellera.
Po prostu frezujemy ramiaki, formatki i inne takie korzystając głównie z grafiki 2D i z narzędzi profilujących.
Większość CAM-ów do drewna, ma swój specyficzny interfejs który jest czymś w rodzaju modellera 3D, ale nim NA PEWNO nie jest.
Dlaczego tak ?
Bo większość rzeczy robionych z drewna (chodzi o zastosowania przemysłowe) ma w zasadzie bardzo podobne kształty, czyli okna, drzwi, meble raczej nie wyglądają jak samolot czy rower, więc zwyczajnie nie ma sensu tworzyć oprogramowania do pełnego 3D.
Natomiast CAM-y do drewna, właśnie z uwagi na powyższe, zazwyczaj mają możliwość parametryzowania obróbki tudzież geometrii potrzebnej do tworzenia tych obróbek w oparciu o zmienne, warunki i funkcje matematyczne i jest to BARDZO POŻĄDANA cecha w przypadku zastosowań przemysłowych, bo wystarczy raz utworzyć program np. do produkcji drzwi (sam tak robiłem) z użyciem posiadanych narzędzi i sparamtryzować go, czyli w skrócie tworzysz program do obróbki np. drzwi/okien/taboretów/szafek itp. w taki sposób, że wpisujesz tylko wymiary, a program według wcześniej zdefiniowanych przez użytkownika w/w parametrów, sam dostosowuje co ma robić, a czego nie, czyli przykładowo masz do wykonania drzwi, które przy przekroczeniu (lub wpisaniu) wysokości/szerokości zdefiniowanej przez użytkownika, powinny mieć nie 2, a np. 3 lub 4 zawiasy tudzież poprzeczki czy kasetony.
Wpisujesz więc wymiar i .... program sam wstawia lub usuwa obróbki jak również decyduje o ich położeniu w elemencie, głębokościach, posuwach, itp. itd.
Taki program (np. do obróbki drzwi) tworzysz tylko raz, a później już tylko korzystasz :)

Oczywiście istnieją dedykowane programy do produkcji np. mebli, okien czy drzwi, z postprocesorami do przeróżnych maszyn i nawet specjalnie CAM-ami ich nazwać nie można, bo wygląda to i działa tak jakbyś w SIMS-ach (taka gra) meblował pokoje, czyli prostu, łatwo intuicyjnie, od razu z podglądem gotowych mebli ustawionych w pokoju/kuchni, czyli możesz przedstawić klientowi wizualizację w czasie rzeczywistym jak będą wyglądały jego meble czy okna, klient akceptuje, a Ty tylko przyciskasz przycisk i ..... wszelkie obróbki są już gotowe, wystarczy tylko zakładać na maszynę poszczególne płyty meblowe czy wcześniej przygotowane formatki i jeśli nie masz zbyt dużo zamówień, to bywa, że klient może odebrać swoje meble jeszcze tego samego dnia :), ale .......... takie oprogramowanie tanie NIE JEST NA PEWNO :)

No chyba, że Tobie chodzi o frezowanie elementów 3D typu płaskorzeźby i inne takie, to w takim przypadku, centrum przemysłowe jest mocno dyskusyjnym pomysłem, bo takie obróbki za każdym razem są inne, więc odpadają zabawy w specjalistyczne CAM-y czy parametryzowanie obróbek.
Jeśli o takie (3D/2.5D) elementy Ci chodzi, to kup jakiegoś chińczyka + do tego jakiś soft do modelowania płaskorzeźb (np. ArtCAM lub Vectric Aspire) i w zupełności Ci to wystarczy.

Na koniec dodam, że (moim zdaniem oczywiście), najważniejsze jest właśnie OPROGRAMOWANIE do maszyn, a nie serwis czy dostępność części które (części/serwis) zawsze można jakoś tam znaleźć.
Natomiast oprogramowanie, to jest to, z czym będziesz maił CODZIENNIE do czynienia i wierz mi lub nie, że jeśli oprogramowanie jest mało intuicyjne tudzież ubogie w funkcje, to prędzej zostaniesz chińskim mandarynem niż polubisz tę pracę, że o zarobkach czy poszarganych nerwach nie wspomnę.


Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

Re: używana maszyna centrum cnc - zakup

#5

Post napisał: numerek » 28 lis 2017, 10:05

aa to taka historia ...
myślałem że to będzie proste jak z frezarkami do metalu albo z laserem
robię plik wysyłam i już ...

no widzę że trzeba się wiele nauczyć ..

jak trzeba będzie robić płaskorzeźby to zakupie jakiś soft odpowiedni
pracuję w SW z wtyczką HMS a jak widzę w 2018 jest nawet CAM z postprocesorem do biesse-rover 23 :)

no dobra czas się rozejrzeć po rynku

chińczyka nie chce ani nic z ploterów udających maszynę do drewna
chcę maszynę dedykowaną

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Maszyny CNC do Obróbki Drewna”