Ukosowarka / gratownica / zatępiarka krawędzi

Planuję zaprojektować i wykonać stacjonarne urządzenie do ukosowania blach

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
rudyszatan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 14
Rejestracja: 26 gru 2020, 20:46
Lokalizacja: Sopot

Ukosowarka / gratownica / zatępiarka krawędzi

#1

Post napisał: rudyszatan » 27 gru 2020, 04:08

Hej.
Jest to mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich członków i członkinie forum.

OK, teraz do rzeczy. Nie znalazłem podobnego wątku, więc zakładam nowy.
Chcę zaprojektować i zbudować maszynę (nie CNC) dzięki której będę mógł wykonać ukosowanie krawędzi blach stalowych.
Widziałem w ofercie takie maszyny ale koszt to około 17 000zł - na tyle mnie nie stać. Uważam, że z waszą pomocą będę w stanie zbudować odpowiednik, może nawet lepszy bo bardziej dostosowany do moich potrzeb, za fragment tej ceny. Budżet określił bym na początek na optymistyczne 3000zł z możliwością rozszerzenia do 4000zł.

Maszyna, którą znalazłem w Internecie wygląda tak:
Obrazek
Obrazek

To co planuję wykonać nie będzie się raczej wiele różniło: silnik, stół, regulacja wysokości frezu, coś co będzie spełniało rolę łożyska oporowego.

Wymagania:
1. regulacja prędkości - zakres - jeszcze nie wiem jaki, odpowiedni do obrabianego materiału,
2. możliwość montażu frezów o różnej średnicy (6, 8 i może większych),
3. przystosowana do obrabiania blach narzędziowych o grubości od 3 do 6mm, głównie nierdzewnych w stanie zmiękczonym - przed hartowaniem,
4. możliwość obrabiania zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych krawędzi (łuki, krzywe), minimalny promień wewnętrzny to 3mm, czyli np. otwór 6mm,
5. maszyna nie będzie miała bardzo dużego przerobu, wydajność nie jest najważniejsza,
6. zależy mi na możliwości montażu frezów wykonujących fazę jak i wykonujących "łuczek" na krawędzi,
7. regulacja wysokości frezu lub stołu do kontrolowania geometrii ukosowanej krawędzi,
8. chłodzenie powietrze / chłodziwo??? nie wiem czy jest konieczne,
9. wymiar stołu około 400 x 300mm,
10. zasilana 230V,
11. precyzja, obrabiane elementy muszą wyglądać bardzo estetycznie.


A to zagadnienia, o które chcę was pomęczyć:

Problem pierwszy - jaki silnik zastosować?

- elektrowrzeciono - tu do sterowania obrotami konieczny jest chyba falownik (mam rację?) co sprawia, że jest to raczej drogie rozwiązanie, z zalet to silnik ma uchwyt narzędziowy w zestawie,

- maszyna pokazana na zdjęciach (Facette Star EF - https://www.facettestar.ch/tool-set-facette-star-2) korzysta chyba z bezszczotkowego silnika z regulacją, można go nawet kupić jako część zamienną (https://www.facettestar.ch/mf-v2-500hz- ... efg-fs-300) i do niego jakieś sterowanie (https://www.facettestar.ch/fu-v2-500hz- ... ton-for-ef) więc może coś tego typu? Nie jestem pewien czy ten moduł sterowania to nie jest po prostu też falownik(???),

- opcja trzecia to zakup frezarki tzw. krawędziowej do drewna:
Obrazek

Wiem, że może wydawać się to śmieszne ale na yt facet ukosował takim urządzeniem stal. Taka frezarka jest stosunkowo niedroga, ma regulację prędkości (Makita np od 10 000 do 30 000obr. - ), uchwyt narzędziowy. Pytanie tylko czy bicie wrzeciona jest odpowiednio małe...

- no i oczywiście może być jeszcze inne rozwiązanie, o którym nie mam pojęcia, że istnieje.

Tak więc co myślicie, jaki napęd warto zastosować?

Za kolejne problemy zabrał bym się po wyborze rodzaju napędu...


Pozdrawiam,
Paweł



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Ukosowarka / gratownica / zatępiarka krawędzi

#2

Post napisał: jasiu... » 27 gru 2020, 09:27

Może ci się przyda, wygodniejsza niż wszystkie maszyny



Autor tematu
rudyszatan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 14
Rejestracja: 26 gru 2020, 20:46
Lokalizacja: Sopot

Re: Ukosowarka / gratownica / zatępiarka krawędzi

#3

Post napisał: rudyszatan » 27 gru 2020, 16:05

jasiu... pisze:
27 gru 2020, 09:27
Może ci się przyda, wygodniejsza niż wszystkie maszyny

Dzięki za odpowiedź,
Widziałem takie urządzenia, zarówno zasilane 230v jak i powietrzem. Problemem jest głowica skrawającą, ma świetne płytki tnące ale tuleja oporowa ma średnicę najczęściej koło 20mm, ja potrzebował bym 6mm, ostatecznie 8mm.

Pozdrawiam,
Paweł


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

Re: Ukosowarka / gratownica / zatępiarka krawędzi

#4

Post napisał: bubels » 28 gru 2020, 12:56

Na jakich obrotach ma to pracować ?
Czy to ma być urządzenie przenośne/doręczne?
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....


Autor tematu
rudyszatan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 14
Rejestracja: 26 gru 2020, 20:46
Lokalizacja: Sopot

Re: Ukosowarka / gratownica / zatępiarka krawędzi

#5

Post napisał: rudyszatan » 28 gru 2020, 13:13

bubels pisze:
28 gru 2020, 12:56
Na jakich obrotach ma to pracować ?
Czy to ma być urządzenie przenośne/doręczne?
Hej,
Urządzenie miało by być stawiane na stole warsztatowym z możliwością po prostu schowania go, przeniesienia żeby zwolnić miejsce. Nie musi być lekkie.

Co do obrotów to sam nie wiem, te fabryczne ukosowarki mają różnie, często od kilkunastu tysięcy w górę. Rozmawiałem z facetem który takimi handluje i on twierdził, że do nierdzewki to 6000 jest prawidłowo. Mi chodziło by głównie o to żeby nie palić i nie tępić frezów zbyt szybko, szybkość pracy jest drugorzędna.

Pozdrawiam,
Paweł


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Ukosowarka / gratownica / zatępiarka krawędzi

#6

Post napisał: jasiu... » 28 gru 2020, 13:33

Moment, bo czegoś nie rozumiem. To urządzenie ma być stawiane na stole warsztatowym. Pod spodem jest napęd. To ten stół ma być bardzo niski, czy pracownik bardzo wysoki? I jeszcze jedno, jaka blacha ma być w tym obrabiana, ile kilogramów, jakie wymiary, powierzchnia i jak ma to być przesuwane po stole tej ukosowarki? Bo z tym się wiąże powierzchnia ukosowarki. No tak, ograniczeniem jest tu powierzchnia stołu warsztatowego.

Czyli jeśli to ma być do popierdułek, to wystarczy przecież frezik borazonowy, taki w szpica i szlifierka na powietrze, albo prąd. A blachę w imadło, będzie się trzymać.


Autor tematu
rudyszatan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 14
Rejestracja: 26 gru 2020, 20:46
Lokalizacja: Sopot

Re: Ukosowarka / gratownica / zatępiarka krawędzi

#7

Post napisał: rudyszatan » 28 gru 2020, 13:52

jasiu... pisze:
28 gru 2020, 13:33
Moment, bo czegoś nie rozumiem. To urządzenie ma być stawiane na stole warsztatowym. Pod spodem jest napęd. To ten stół ma być bardzo niski, czy pracownik bardzo wysoki? I jeszcze jedno, jaka blacha ma być w tym obrabiana, ile kilogramów, jakie wymiary, powierzchnia i jak ma to być przesuwane po stole tej ukosowarki? Bo z tym się wiąże powierzchnia ukosowarki. No tak, ograniczeniem jest tu powierzchnia stołu warsztatowego.

Czyli jeśli to ma być do popierdułek, to wystarczy przecież frezik borazonowy, taki w szpica i szlifierka na powietrze, albo prąd. A blachę w imadło, będzie się trzymać.
Urządzenie będzie miało wysokość około 300mm i będzie stawiane na stole warsztatowym, wysokością się nie martw. Stół roboczy około 300x400mm, tak jak napisałem w pierwszym poście. Elementy obrabiane będą niewielkie i lekkie, to urządzenie musi stać nieruchomo a poruszany będzie materiał, nie na odwrót. Mocowanie materiału np w imadle i obrabianie go ręcznym urządzeniem nie wchodzi w grę.

Pozdrawiam,
Paweł

Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ukosowarka / gratownica / zatępiarka krawędzi

#8

Post napisał: Tomciowoj » 28 gru 2020, 15:45

Koledze chodzi chyba o takie urządzenie?
https://www.indiamart.com/proddetail/ma ... 36888.html


Autor tematu
rudyszatan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 14
Rejestracja: 26 gru 2020, 20:46
Lokalizacja: Sopot

Re: Ukosowarka / gratownica / zatępiarka krawędzi

#9

Post napisał: rudyszatan » 28 gru 2020, 16:08

Tomciowoj pisze:
28 gru 2020, 15:45
Koledze chodzi chyba o takie urządzenie?
https://www.indiamart.com/proddetail/ma ... 36888.html
Tak, coś tego typu. Pytałem tego producenta o podobny, trochę bardziej precyzyjny model, koszt koło 27 000zł...
Te ceny są dla mnie nie osiągalne, poza tym uważam że ta maszyna po prostu nie jest tyle warta, dlatego będę budował własną.

Pozdrawiam,
Paweł


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Ukosowarka / gratownica / zatępiarka krawędzi

#10

Post napisał: jasiu... » 28 gru 2020, 17:01

Ja po prostu wychodzę z założenia, że chwytasz to, co ci wygodniej chwycić, a w tym wypadku jeśli blaszki będą niewielkie i lekkie, to może lepiej byłoby chwycić urządzenie, a unieruchomić blachę? Chodzi mi po głowie jakiś pantograf, czy coś podobnego.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”