Ukośnica do drewna a cięcie metalu.

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Ukanio81
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 38
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:07
Lokalizacja: Mielec

Ukośnica do drewna a cięcie metalu.

#1

Post napisał: Ukanio81 » 07 kwie 2018, 08:48

Panowie, od czasu do czasu coś tam sobie spawam w przydomowym garażu. Potrzebuje czasem pociąć a to profile a to płaskownik albo pręta. Strasznie wkurza mnie ręczna kątówka mnie wkurza bo ani to równo ani wygodnie. Myślę nad zakupem stołowej maszynki za +-200 zł. Ale myślę też o ukosnicy do drewna posuwem. I właśnie tu moje pytanie czy ktoś używał tego tez do metalu po wymawia tarczy/piły ? Da się ? Uciągnie ? Może ktoś miał podobne doświadczenia. Ukosnica raczej marketówa w okolicach 500.




rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Ukośnica do drewna a cięcie metalu.

#2

Post napisał: rdarek » 07 kwie 2018, 09:14

Ukanio81 pisze:
07 kwie 2018, 08:48
Panowie, od czasu do czasu coś tam sobie spawam w przydomowym garażu. Potrzebuje czasem pociąć a to profile a to płaskownik albo pręta. Strasznie wkurza mnie ręczna kątówka mnie wkurza bo ani to równo ani wygodnie. Myślę nad zakupem stołowej maszynki za +-200 zł. Ale myślę też o ukosnicy do drewna posuwem. I właśnie tu moje pytanie czy ktoś używał tego tez do metalu po wymawia tarczy/piły ? Da się ? Uciągnie ? Może ktoś miał podobne doświadczenia. Ukosnica raczej marketówa w okolicach 500.
Poszukaj na forum, znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania bo temat już poruszany. Przez naszego "guru" :mrgreen: na "S" również naznaczony. Na szybko powiem tak zależy jaka i jaka tarcza nie każda się nadaje (tarcza i ukośnica) typów nie podam bo nie utrwaliłem sobie tego.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ukośnica do drewna a cięcie metalu.

#3

Post napisał: strikexp » 07 kwie 2018, 09:25

Teoretycznie da radę na tarczy z węglikiem za np 60zł marki Globus. Ale to zależy też od ukośnicy, musi mieć sporo mocy. Mam też obawy czy na pełnej prędkości nie połamie zębów, albo nie uszkodzi delikatnej konstrukcji ukośnicy. Bardziej widziałbym użycie regulatora za 20zł z allegro, ale on ogranicza doprowadzaną moc.
Mam porządną ukośnicę, zdarzyło mi się starą tarczą przeciąć gwóźdź wzdłuż bez większego problemu. Tylko iskier było tyle że aż mnie poparzyły.
Na youtube jest film jak tną profile poszukaj bo testują z powodzeniem:
- wyrzynarkę
- przecinarkę tarczową
- piłę szablastą

Jeśli chcesz jedynie mieć w miarę równo to dobra wyrzynarka zamocowana podobnie jak piła taśmowa powinna cię zadowolić.
A za nieco ponad 500zł to można już wyrwać używaną piłę ramową albo taśmową


zbudujmeble
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 25 mar 2018, 08:37
Lokalizacja: Lublin

Re: Ukośnica do drewna a cięcie metalu.

#4

Post napisał: zbudujmeble » 07 kwie 2018, 09:34

ukosówka z odpowiednią tarczą tnie aluminium więc pewnie poprzecina i profile ale moim zdaniem trzeba zwrócić uwagę na jej konstrukcję coby się nie okazało, że po przecięciu kilku profili jakieś elementy plastikowe są ponadpalane od iskier

opcjonalnie do rozważenia: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2742855.html

co do ukosówki do domowego warsztatu np: http://www.hiperpromo.pl/promocja_lidl- ... 66839.html


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ukośnica do drewna a cięcie metalu.

#5

Post napisał: strikexp » 07 kwie 2018, 09:45

Taki statyw na szlifierkę mam, jest do lipny. Lepiej dołożyć i kupić przecinarkę za około 250zł. Tyle że w niej tarcza też się wygina i idealnie równo nie będzie.


Ja35
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 82
Rejestracja: 24 mar 2018, 22:12

Re: Ukośnica do drewna a cięcie metalu.

#6

Post napisał: Ja35 » 07 kwie 2018, 10:44

Obrazek Obrazek
Da się ciąć ale to niebespieczne maszynki do drewna są plastikowe i łatwo je uszkodzić. Ja zrobiłem z przecinarki za 35zł używka przetoczyłem tulejke aby tarcza 230 mm 1.6 sie zmieściła, wywaliłem osłone coś tam podszlifowałem i wzmocniłem poprzeczke. Jeżeli chodzi o profile i cienkie płaskowniki to powoli można je przeciąć. Dwuteownik 100mm chciałem przeciąć i klapa brak mocy iskry ida silnik sie grzeje całość się gnie ale nie idzie tym przeciąć nic o ściance powyżej 4 mm leżacego płasko bo w pionie sie da. Przy takiej maszynie też trzeba częściej zmieniać tarcze bo orginalnie jes piła i nikt nie myślał o jej zużyciu bo ona sie nie ściera. Ja ogólnie zrobiłem sobie na tym łake z regulacją do sztangi i jeszcze kilka rzeczy tak więc można ale nie dał bym komuś ciąć na tym bo ja robie to powoli i ostrożnie i na władną odpowiedzialność. Raczej odradzam Ci takiej konstrukcji aktualnie czekam na ukośnice do metalu pewnie źle napisze ale ma to być erbauer fiury zielony bez prowadnic do posuwu. A jak naprawie tokarke to bym se zrobił piłe taśmową lub jakąś wyremontował to jest super sprzęt.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

Re: Ukośnica do drewna a cięcie metalu.

#7

Post napisał: upanie » 07 kwie 2018, 11:29

Ukośnice do drewna mają chyba za mała moc na tarcze ścierne. Tarczy z "zębami" nie puściłbym na 4500 obrotów.
Generalnie lepsza jest w mojej ocenie taśmówka a przynajmniej bezpieczniejsza.
czilałt...


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ukośnica do drewna a cięcie metalu.

#8

Post napisał: strikexp » 07 kwie 2018, 15:05

Moja ukośnica jest stalowo-aluminiowa, waży też swoje. Przeciąć dla niej 100mm bal z drewna to tyle co pierdnąć. Ale taka tania z supermarketu to badziew co z drewnem ledwo sobie radzi.

Jest jeszcze alternatywa w postaci frezów tarczowych HSS do metalu. Ale wtedy trzeba sobie samemu dorobić wolnoobrotową piłę z imadłem.

Ja po rożnych próbach stwierdziłem jednak że szlifierka to jest ekstra narzędzie. Nawet mała piła taśmowa nie jest tak uniwersalna jak szlifierka mocy 1kW albo taka przecinarka korundowa na tarczę 355mm.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”