uchwyt mocowania wierteł do PCB

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

Autor tematu
pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

uchwyt mocowania wierteł do PCB

#1

Post napisał: pukury » 10 maja 2007, 18:59

witam !! zmuszony smutną koniecznością wykonania nowej wiertarki stanąłem przed koniecznością wykonania nowego uchwytu do wierteł . nie jest to oczywiście rozwiązanie profesjonalne - ale może naprowadzi kogoś na jakiś pomysł . jeżeli ktoś będzie chętny to mogę podać szczegóły mojej walki . w końcu mocowanie wiertła musi być w miarę możliwości " mało krzywe " :lol: . pozdrawiam !!
Załączniki
chap.zip
(60.29 KiB) Pobrany 686 razy


Mane Tekel Fares

Tagi:

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#2

Post napisał: markcomp77 » 10 maja 2007, 19:12

temat bardzo mnie ciekawi
ja ma taką wiertareczkę z statywem (samoróbka) na której udaje mi się wiercić wiertełkami 0.5-0.6mm (większymi również)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#3

Post napisał: Leoo » 10 maja 2007, 20:58

Kolega mocuje uchwyt do osi z pomocą "robaczka". Osobiście zastosował bym tu ciasne pasowanie i montaż na gorąco bez wkręta, który wywołuje miejscowe niesymetryczne naprężenie materiału. Oczywiście jeśli cały uchwyt trzeba zmieniać to zastosował bym rozwiązanie podobne do mocowania wałków prowadnic ale w formie symetrycznej tj. dwa wkręty, uchwyt przecięty w połowie (w takim układzie naprężenia mocujące są symetryczne).
Tulejki są prawie wzorcowe a co najważniejsze nacięte w sześciu miejscach, a nie wczterech jak to robi spora część producentów wiertarek zabawkowych (mam jedną taką). Jedyna usterka, którą dostrzegam to brak stożka na całej długości tulejki. Niestety część walcowa nie będzie podlegała samocentrowaniu a wręcz przeciwnie, w związku z tym, że musi mieć mniejszą średnicę niż gniazdo. Profesjonalne mocowania są całostożkowe.
Jeszcze jedna sprawa. Wykończenie powierzchni stożkowej gniazda uchwytu powinno odbywać się po jego zamocowaniu w wiertarce.
Przydało by się jeszcze nacięcie pod klucz w obudowie oprawki.
Poza tym wszystko jest OK.


Autor tematu
pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 10 maja 2007, 21:08

witam !! a więc w czym problem ? . dla mnie podstawowy problem polegał na tym że oś silnika ma wymiar Φ 5 mm . oczywiście 5mm minus 2 setki . i tu problem - po rozwiertaku ( jakim dysponuję ) było trochę za luźno . więc zastosowałem wiertło 5mm - dobrałem go sobie w sklepie . niestety wiertła nominalnie 5mm mają np. plus 2 setne - i kicha - luz . dopiero wiertło tzw. kobaltowe miało 5mm i 3 setki w minusie . ale i tak dawało za duży otwór . ale zrobiłem tak - najpierw wierciłem wiertłem 4,5mm , następnie 4,9 mm i na koniec 5mm . z tym że na małych obrotach i na olej . udało się zrobić tak że wchodzi płynnie ręką ( z małym oporem ) . a ! - stożek wejściowy ( do zacisku tulejki ) zrobiłem nawiertakiem ( po nim wierciłem ) . jeżeli są jakieś pytania to służę . pozdrawiam !! dodaję - nie będę pisał postu pod postem a post Kol. napisał szybciej niż ja napisałem odpowiedź . co do " robaczków " to właściwie są zbędne - zabezpieczają właściwie nie wiem przed czym . uchwyt wchodzi na oś ciasno ( wystarczająco ) . co do wymiany uchwytu - to nigdy nie będzie wymieniany . wszystkie wiertła którym " dałem radę ' nie stępiły się tylko je zręcznym ruchem złamałem - to widia więc kruche . na tulejkach stożek jest jaki jest a część cylindryczna jest wytoczona z luzem około 1- 2setki - więc może być . reasumując - do wiertarki płytek PCB to i tak przerost formy nad treścią . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#5

Post napisał: rockykon » 10 maja 2007, 23:20

ja ma taką wiertareczkę z statywem (samoróbka) na której udaje mi się wiercić wiertełkami 0.5-0.6mm (większymi również)
?? ja wierce "z ręki" dlatego bo o wiele szybciej, pozatym wierce (widią) 0.3 mm i az tak czesto nie pekają, uzywam głównie 0.7 i juz nie pamieam kiedy ostatnie złamałem ( podczas wiercenia)

udawało mi sie tez wywiercic kilka dziurek 0.1 mm !! ale to było zwykłe ( nie widiowe wiertło) a uzywam zwykłego (firmowego) dremelka.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#6

Post napisał: markcomp77 » 11 maja 2007, 11:11

rockykon pisze:
markcomp77 pisze:ja ma taką wiertareczkę z statywem (samoróbka) na której udaje mi się wiercić wiertełkami 0.5-0.6mm (większymi również)
?? ja wierce "z ręki" dlatego bo o wiele szybciej, pozatym wierce (widią) 0.3 mm i az tak czesto nie pekają, uzywam głównie 0.7 i juz nie pamieam kiedy ostatnie złamałem ( podczas wiercenia)

udawało mi sie tez wywiercic kilka dziurek 0.1 mm !! ale to było zwykłe ( nie widiowe wiertło) a uzywam zwykłego (firmowego) dremelka.
ja tylko ruszam raczką - choć podobno można jeszcze bardziej to zautomatyzować ;)
Obrazek

a w tym łapię wiertełka 0.5...0.6mm i większe
Obrazek

jakoś do tej pory mniejszych niż 0.5mm nie potrzebowałem
niestety widiowe wiertełka mi się pokończyły... i ostatnio nie udało mi się zdobyć nowych :(

może ktoś zna źródło malutkich widiowych wiertełek (0.6 0.7 0.8) ?
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#7

Post napisał: gmaro » 11 maja 2007, 11:12

jaki silnik to napędza i jakie obroty uzyskujesz ?
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#8

Post napisał: markcomp77 » 11 maja 2007, 11:17

gmaro pisze:jaki silnik to napędza i jakie obroty uzyskujesz ?
to ustrojstwo ma ze 20-30lat...
obrotów nie mierzyłem - ale dobrze wierci ;)
zrobił to mój staruszek... silnik jest cichy - asynchroniczny (bez komutatora)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#9

Post napisał: gmaro » 11 maja 2007, 11:29

markcomp77 pisze:silnik jest cichy - asynchroniczny (bez komutatora)
czyli tylko świst wydaje przyjemny dla ucha a tak na marginesie taki staruszek to skarb ..
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#10

Post napisał: markcomp77 » 11 maja 2007, 11:32

gmaro pisze:taki staruszek to skarb ..
wiem...
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”