Imak samoróbka na noże 16x16 i 20x20 do LD550/Nutool

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Imak samoróbka na noże 16x16 i 20x20 do LD550/Nutool

#1

Post napisał: m.j. » 22 lis 2009, 18:47

Po wizycie w sklepie handlującym zapasami pomagazynowymi doszedłem do wniosku, że noże 16x16 i 20x20 są łatwiej dostępne, a przefrezowanie noża o większym trzonku na 12mm też kosztuje - w wypadku owych pomagazynowych noży więcej niż sam nóż. Przeglądając stary (ale jary :wink: ) "Poradnik Tokarza" Dudika wpadłem na pomysł skonstruowania (bardzo górnolotne sformułowanie, ale niech tam będzie :lol: ) imaka 1-nożowego. Jako, że po tokarce najbardziej zaawansowanym technicznie narzędziem jest w moim warsztaciku jest wiertarka ręczna Boscha nie miałem zbyt dużych możliwości i jedynym rozwiazaniem była daleko posunięta improwizacja. Gdzieś w moim kuferku pełnym skarbów znalazłem kilkuletni uszkodzony ścisk do stojaków laboratoryjnych. Ścisk miał uszkodzony gwint więc zrobiłem nowy gwint (na fotce widać tam śrubkę na płaski śrubokręt). Ta śrubka dociska nóż. Drugą dziurkę zrobiłem na śrubę kontrującą (ta długaśna na fotkach). Jako, że cały imak jest montowany na śrubie oryginalnego imaka postanowiłem zrobić tulejkę, aby można było skontrować imak o śrubę oryginalnego imaka nie niszcząc gwintu. Oprócz tego lekko podtoczyłem nakrętkę aby też wchodziła w miejsce tulejki i dawała dodatkowe usztywnienie. Jako, że zrobiłem wszystko dość szybko, projekt wymaga dopracowania i chociażby jakieś podkładki zabezpieczającej otwory po oryginalnym imaku przed wpadnięciem doń wiórów. Pierwsze próby jednakże wypadły pomyślnie i całość wygląda na w miarę stabilną. Miałem niestety tylko nóż do gwintów więc nie jestem pewny w 100% stabilności. Przydałaby się nieco większa powierzchnia docisku noża od góry jednak ów ścisk był jedyną sensowną rzeczą jaką udało mi się wygrzebać ze starych szpargałów.
Oto kilka fotek:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak widać na fotkach będzie można stosować noże większe niż 16x16 (widoczny na fotce),a myślę, że spokojnie wejdzie nożyk 20x20, a może i 25x25 (choć tu muszę dokładnie pomierzyć podkładki i myślę, że przy nożach 25x25 musiałbym już podfrezować ścisk).


tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Tagi:


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#2

Post napisał: rynio_di » 22 lis 2009, 19:12

Potrzeba jest matką wynalazków. I ty się w tym sprawdziłeś. Jednak dwie uwagi na temat, dziwne że w PZL Świdnik nie ma już sklepu z materiałami zbędnymi ,ten co był kiedyś przy lotnisku ,sam tam kupowałem .I pomaluj tą wysoką śrubę na czerwono ,bo czoło o nią rozbijesz jak się mocniej pochylisz.

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Imak samoróbka na noże 16x16 i 20x20 do LD550/Nutool

#3

Post napisał: senio » 23 lis 2009, 14:08

m.j. pisze:Jako, że po tokarce najbardziej zaawansowanym technicznie narzędziem jest w moim warsztaciku jest wiertarka ręczna Boscha nie miałem zbyt dużych możliwości i jedynym rozwiazaniem była daleko posunięta improwizacja.
Nie koniecznie. Można opuścić nóż skręcając ze sobą cztery płaskowniki i dorabiając tym samym taki boczny uchwyt noża. Trochę więcej pracy ale można z powodzenie to dorobić tym czym dysponujesz. Taki schemat uproszczony :

Obrazek

Awatar użytkownika

gelorad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 216
Rejestracja: 23 wrz 2009, 13:32
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: gelorad » 23 lis 2009, 16:38



skazi
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 38
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:46
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: skazi » 23 lis 2009, 18:08

gelorad pisze:Czy w Polsce można kupić to?
http://littlemachineshop.com/products/p ... uctID=2461
kupic? nie wiem. ale tradycyjnie, mozna zrobic: http://homepage3.nifty.com/amigos/qctp/qctp-e.htm (wersja jednostronna)

Awatar użytkownika

gelorad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 216
Rejestracja: 23 wrz 2009, 13:32
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: gelorad » 23 lis 2009, 19:56

No tak :D, tyle że nie zanosi się na dostęp do frezarki.


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#7

Post napisał: m.j. » 24 lis 2009, 07:39

Myślałem właśnie o takim bocznym uchwycie do imaka jednak na razie cała sprawa rozbija się o materiał. Zrobiłem z tego co znalazłem w starych rupieciach. Na razie sprawdziłem imak na nożu przecinaku o wysokości 20mm i szerokości jakiś 16mm. Nóż piszczał ale nie ruszał się i był stabilny.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”