Sterownik silnika krokowego AVT Allegro czy ?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
bison88
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 38
Rejestracja: 24 mar 2016, 12:46
Lokalizacja: Kraków

Sterownik silnika krokowego AVT Allegro czy ?

#1

Post napisał: bison88 » 18 kwie 2016, 14:14

Witam

Zakupiłem 3 silniki 23KM-112-P3V (Minebea)

Jaki sterownik CNC proponowalibyście do tych silników czy coś z Allegro lub innej firmy z akcesoriami CNC

lub może sterownik z AVT

https://sklep.avt.pl/category/kity-avt- ... ontazu-cnc

Czy te sterowniki z AVT mają jakieś ograniczenia zalety lub wady w porównaniu z sterownikami z allegro lub z firm z akcesoriami CNC

Czy np. można którymiś sterownikami sterować z innych programów lub mają dostęp do większej ilości programów ?? ( nie wiem czy to pytanie jest prawidłowe i czy w ogóle
taki sterownik jest uzależniony od programu)



Za wszelkie rady będę bardzo wdzięczny :-)
Załączniki
23kmt-k112-p3v.jpg



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 18 kwie 2016, 15:30

Dobrze widzę że kupiłeś silniki unipolarne? no raczej znacznie łatwiej znaleźć sterowniki bipolarne.
Głownie musisz patrzeć na amperaż oraz na napięcie sterownika (im ono większe tym leprze parametry się osiągnie)
sterować możesz każdym program wszyto zależy co masz miedzy sterownikiem a PC. jak chesz np po USB to musisz mieć np PIKOCNC jak chcesz po LPT to wystarczy zwykła karta opto
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
bison88
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 38
Rejestracja: 24 mar 2016, 12:46
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: bison88 » 18 kwie 2016, 15:48

mają po 2 uzwojenia osobne a każde z nich jest dzielone na połowę


według rysunku wychodzi iż jest to 3 licząc od lewej strony.
Załączniki
Schematyczny-rysunek-silników-unipolarnych-oraz-bipolarnych.jpg

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 18 kwie 2016, 15:53

no to w sumie można go podłączyć bi polarne pomijając środkowe doczepy
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
bison88
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 38
Rejestracja: 24 mar 2016, 12:46
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: bison88 » 18 kwie 2016, 15:56

A co zyskuje a co tracę podłączając go jako bipolarnego ?? ( jakie parametry są lepsze a jakie gorsze ? )

Czy mogę uzwojenia połączyć równolegle ?? czyli A + z A - razem i com

i drugi B + z B - i com ??


A+ A - = 1.9 om ~ 3.8 mH

B+ A - = 1.9 om ~ 3.8 mH

A+ com = 0.87om A - com = 0.87om
B+ com = 0.87om B + com = 0.87 om

A+ com = ~ 1.2mH A-com =~ 1.2mH

B+ com = ~ 1.2mH B-com =~ 1.2mH

waga prawie 0,9 Kg

ilość wyprowadzeń - 6

długość korpusu silnika 6.5 cm

szerokość i wysokość 5.5 cm x 5.5 cm

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#6

Post napisał: adam Fx » 18 kwie 2016, 16:21

Dużo by pisać i było pisane nie tylko na tym forum ale ogólnie podłączając bi łatwiej znajdziesz sterownik
bison88 pisze:Czy mogę uzwojenia połączyć równolegle ?? czyli A + z A - razem i com

i drugi B + z B - i com ??
raczej bez oczepu środkowego tylk A A i BB jeśli bipolarnie ma być tak czy inaczej musisz wiedzieć ile A na silnik żeby dobrać sterownik.

PS. po co kupiłeś lilniki nie mając o tym pojęcia .. przecież wystarczyło podać link i zapytać czy takie silniki są OK
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
bison88
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 38
Rejestracja: 24 mar 2016, 12:46
Lokalizacja: Kraków

#7

Post napisał: bison88 » 18 kwie 2016, 21:01

adam Fx pisze:Dużo by pisać i było pisane nie tylko na tym forum ale ogólnie podłączając bi łatwiej znajdziesz sterownik
bison88 pisze:Czy mogę uzwojenia połączyć równolegle ?? czyli A + z A - razem i com

i drugi B + z B - i com ??
raczej bez oczepu środkowego tylk A A i BB jeśli bipolarnie ma być tak czy inaczej musisz wiedzieć ile A na silnik żeby dobrać sterownik.

PS. po co kupiłeś lilniki nie mając o tym pojęcia .. przecież wystarczyło podać link i zapytać czy takie silniki są OK
Kiedyś byłem już zarejestrowany na forum i każda rada kończyła się odpowiedzią:

Kup dobre silniki o dużej mocy, kup dobre sterowniki,

Niestety ciężko było by się zmieścić w 10 000 zł

Ja wiem że nie kupuje się najtańszego dziadostwa ale budując hobbistyczną maszynę bez sensu ładować dużą kasę w maszynę która będzie raz na jakiś czas używana.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#8

Post napisał: adam Fx » 18 kwie 2016, 21:29

ja tak nie twierdze .... nie pisze ze masz kupić silniki 8,5Nm ... jasne kup takie ok 0,5-1Nm ale niech to będą silniki które bez kombinowania podłączysz i będzie dziać jak np. moja pierwsza

albo ta
a tak no to kupiłeś nieznanie silniki no i od co masz teraz zagadkę jaki sterownik dobrać być może jakiś elektronik jest wstanie sobie to wyliczyć w przybliżeniu przynajmniej.
co do rad "kup drogie silniki i sterowanie" to zależy jak zadałeś pytanie... ostatnio się przewineły 2 tematy z tokarką 0,0001 dokładności i frezarką DIY za prę złoty robiąca miedzy innymi w alu. i stali do 0K0,1 i w takich przypadkach nowi użytkownicy są wielce rozczarowani że nie da sie tego zrobić tanio i łatwo i myślą że my to tylko tak trolujem ... co prawda zdarza się i w drogą stronę że się da (może nie jest to łatwe) ale ludzie co albo nic nie zbudowali lub maja styczność tylko z przemysłowym CNC albo zaczynali od stalowych kolosów twierdza że na frezarce ze śmieci to tylko w styropianie da się robić.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

#9

Post napisał: ajt » 18 kwie 2016, 23:08

No właśnie, z tymi silnikami jest taki problem, że nigdzie nie da się znaleźć ich parametrów. Jakiś czas temu przymierzałem się do ich zakupu, ale właśnie z powodu braku dokumentacji odpuściłem. Kupiłem za to 23KM-K138-P1V, bo o nich coś dało się w sieci znaleźć. Przy bipolarnym podłączeniu mają podany moment 1,25Nm i prąd 2,1A. Zmierzyłem rezystancję uzwojeń między pinami 1-3, miernik pokazał 2,4ohm. W stanie ustalonym, przy prądzie 2,1A, daje to moc 2,4ohm*2,1A*2,1A=12W na fazę. Silnik 23KM-K112 ma zdaje się takie same wymiary, więc można sądzić, że projektanci przyjęli podobną moc rozpraszaną w uzwojeniach. A jeśli tak, to można zmierzyć rezystancję jak wyżej i tak wyliczyć prąd, by wyszło również około 12W. Potem kupić sterownik o odpowiednim prądzie maksymalnym, ale do pierwszych prób ustawić nieco mniejszy :)

W innym wątku przeczytałem, że zmierzyłeś i jest 1,9ohm szeregowo. Czyli przyjmując 12W, wychodzi 2,5A.

A odnośnie pytania o połączenie, to uzwojeń nie można połączyć równolegle, bo są one wewnątrz już połączone szeregowo. Czyli jedno uzwojenie to (na 99,9%, analogicznie jak w innych, znanych mi silnikach Minebea), 1-początek, 2-środek, 3-koniec, drugie 4-5-6. Czyli do bipolarnego sterownika dajesz 1 i 3 jako jedno uzwojenie, 4 i 6 jako drugie, a środki pozostają nigdzie nie podłączone.


Autor tematu
bison88
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 38
Rejestracja: 24 mar 2016, 12:46
Lokalizacja: Kraków

#10

Post napisał: bison88 » 19 kwie 2016, 10:09

ajt pisze:No właśnie, z tymi silnikami jest taki problem, że nigdzie nie da się znaleźć ich parametrów. Jakiś czas temu przymierzałem się do ich zakupu, ale właśnie z powodu braku dokumentacji odpuściłem. Kupiłem za to 23KM-K138-P1V, bo o nich coś dało się w sieci znaleźć. Przy bipolarnym podłączeniu mają podany moment 1,25Nm i prąd 2,1A. Zmierzyłem rezystancję uzwojeń między pinami 1-3, miernik pokazał 2,4ohm. W stanie ustalonym, przy prądzie 2,1A, daje to moc 2,4ohm*2,1A*2,1A=12W na fazę. Silnik 23KM-K112 ma zdaje się takie same wymiary, więc można sądzić, że projektanci przyjęli podobną moc rozpraszaną w uzwojeniach. A jeśli tak, to można zmierzyć rezystancję jak wyżej i tak wyliczyć prąd, by wyszło również około 12W. Potem kupić sterownik o odpowiednim prądzie maksymalnym, ale do pierwszych prób ustawić nieco mniejszy :)

W innym wątku przeczytałem, że zmierzyłeś i jest 1,9ohm szeregowo. Czyli przyjmując 12W, wychodzi 2,5A.

A odnośnie pytania o połączenie, to uzwojeń nie można połączyć równolegle, bo są one wewnątrz już połączone szeregowo. Czyli jedno uzwojenie to (na 99,9%, analogicznie jak w innych, znanych mi silnikach Minebea), 1-początek, 2-środek, 3-koniec, drugie 4-5-6. Czyli do bipolarnego sterownika dajesz 1 i 3 jako jedno uzwojenie, 4 i 6 jako drugie, a środki pozostają nigdzie nie podłączone.

Jeśli dobrze kojarzę to 1.49 Nm dla 3A lub 1.77 Nm dla 2.1 A.

powyżej to sa dane dla Twojego silnika.

czyli podając większy prąd zmniejsza się Nm ?? - silnik wtedy chodzi na wyśrubowanych parametrach ?? Czy sterownik automatycznie obniża napięcie żeby nie przegrzać uzwojenia ?

Na co wpływa parametr Nm ?

Czy kupować sterownik z zapasem prądowym ??

zawsze mozna przecież wymienić silniki ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”