Czy warto dorobić wczytywanie formatu GERBER

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czy warto dorobić wczytywanie formatu GERBER

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 05 sie 2010, 00:12

Witam Kolegów,

Tak się zastanawiam, czy warto jest dorobić wczytywanie formatów GERBER - generowanych przez większość programów do tworzenia PCB - przez STEP2CNC?

Potrzebuję przynajmniej 10 zainteresowanych.


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#2

Post napisał: rockykon » 05 sie 2010, 10:36

OCZYWIŚCIE ŻE TAK !!
przydało by sie to, + ewentualnie moduł do frezowania PCB, np z BMP, PDF.... tylko fajnie jak by to było jakoś optymalizowane, (obrys, a potem wybieranie) a nie samo wierszowanie.
Puki co nie znalazłem żadnego fajnego programu do frezowania PCB, każdy ma jakieś minusy, a generowanie jednej płytki w kilku programach (i robienie tylko wybranej operacji) mija sie trochę z celem.


wificnc
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 101
Rejestracja: 21 sty 2006, 18:09
Lokalizacja: Wlkp

GERBER

#3

Post napisał: wificnc » 05 sie 2010, 22:31

Oczywiście że tak

Płytki wykonuję w programie do PCB PROTEL99SE i cały czas czekam na taką opcję
Przesyłałem do Pana nawet pliki i cały czas czekam czekam czekam
Myślę że w wersji czteroosiowej powinna być taka opcja
Wiem że dużo kolegów pracuje w Protelu i na pewno będą "chylić czoła" przed taką możliwością


Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 06 sie 2010, 08:52

Koledzy - dwa głosy są - potrzebne jeszcze 8.

1. Sprawa interpretacji plików Gerber nie jest problemem. Problemem będzie ich właściwe przygotowanie z wyjściem na grawerkę cnc. Jeśli pliki przygotowane będą pod naświetlarkę - nic z tego nie wyjdzie. Chcę, żebyście mieli tego świadomość.

W takim przypadku trzeba będzie skorzystać z wydruku do BMP i skorzystać z konwertera.

2. Konwersja BMP->CNC nie jest także większym problemem. Napisałem kiedyś wstępnie taki program IMG2PLT, opisuję go w wątku: https://www.cnc.info.pl/topics51/nowy-p ... vt3235.htm

Ta konwersja będzie dla tych, którzy będą dysponowali jedynie wersjami rysunkowymi.

Pozdrawiam, PR
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#5

Post napisał: jarekk » 06 sie 2010, 14:24

Format pliku gerbera to pikuś. Tak jak kolega rockykon wspominał naprawdę przydatne rozwiązanie powinno:
- umożliwiać frezowanie po obrysie, dopiero potem wierszowanie
- umożliwiać frezowanie różnymi frezami ( podanymi wcześniej) aby zaoszczędzić czas (frez do obrysu powinien być jak najmniejszy, do wierszowania powinien być większy)
- sprawdzać czy daną płytkę da się wyfrezować, wskazywać miejsca niemożliwe do wyfrezowania ( ze względu na rozmiar freza)
- dawać możliwość wyboru miejsc gdzie wystarczy tylko frezowanie po obrysie

Jakby jeszcze do tego razem czytany był plik Excelona ( do wierceń) to by już można fabrykę otworzyć :-)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: Piotr Rakowski » 06 sie 2010, 17:04

A ile taki program miałby kosztować? Bo jeśli tylko tyle, co STEP2CNC - to nie widzę możliwości. W odpowiedzi:

- opcja pierwsza - do zrealizowania na podstawie mapy bitowej.
- no ale nie koniecznie to spełni funkcjonalność, o jaką chodzi. Przy większym frezie będzie problem z miejscami, których nie da się wybrać.
- opcja 3 - nie chce mi się tego liczyć...
- opcja 4 - można przygotować oddzielnie pliki grawerowania obrysu i oddzielnie grawerowania wybierania. To akurat jest bardzo proste. Większy problem to właściwe odzwierciedlenie mapy bitowej. Przy 72 dpi mamy 0.353 mm / linię. Czyli trzeba pracować frezem albo 0.4 mm (utopia), albo frezem stożkowym odpowiednio zagłębionym.

Do wierceń można także DRILL.

Chyba, że macie jakieś inne propozycje.
===============
Dodałem:
===============
Pierwsze próby konwersji zrobione. Dysponowałem jedynie plikami dla naświetlarki, ale oto efekt jest taki, jak na zdjęciu.
=====================================================
:!: Ale, ale :arrow: PRZYSZEDŁ MI DO GŁOWY KAPITALNY POMYSŁ: zastosowanie specjalnego flamastra olejnego. Te ścieżki można byłoby przecież narysować tym flamastrem przy pomocy plotera na płytce laminatu! Będzie to tak, jakby działała naświetlarka :!:
=====================================================
Załączniki
PCB.png
PCB.png (24.6 KiB) Przejrzano 1371 razy
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#7

Post napisał: jarekk » 07 sie 2010, 12:28

Piotr Rakowski pisze:Będzie to tak, jakby działała naświetlarka
Niestety prawie :-( - bo ciężko będzie znaleźć taki dobry cienki flamaster ( chyba odpadają scalaki z rozstawem nóżek 0.5 .. 0.7 mm w tej technologii)

[ Dodano: 2010-08-07, 12:33 ]
Załączam plik do testów - mało skomplikowany projekt z procesorem

DO oglądania gerberów ja lubię używać darmowego programu z:
http://www.pentalogix.com/index.php?opt ... &Itemid=55
Załączniki
top_routing_glowna.ger.txt
Top routing
(26.46 KiB) Pobrany 251 razy

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Post napisał: Piotr Rakowski » 07 sie 2010, 22:46

Wczytałem Pański plik bez najmniejszego problemu Panie Jarku. Pewnie użycie pisaka bardziej nadaje się do metody przewlekanej, ale...

... gdyby tak wykorzystać mój laser do tego celu? Pokryć płytę z miedzią preparatem typu TherMark albo LaserMark do miedzi, zgrawerować i wytrawić. Następnie zmyć laserunek jakimś zmywaczem. Powinno się udać.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#9

Post napisał: jarekk » 07 sie 2010, 23:00

Tak faktycznie by można. Byłoby to dużo lepsze od grawerowania.
Tyle że to już byłby całkiem klasyczny lasero -foto - ploter.


Załączam dwa pliki gerbera do testowania "granic". Tych już by się nie dało tak naprawdę wyciąć.


A co do lasera - to można by go wykorzystać jeszcze lepiej . Nie do płytek, ale do szablonów.
To tego trzeba by wczytać gerbera "paste mask" i wyciąć w blasze 0.2mm.
Albo jeszcze lepiej - nie w blasze ale takiej folii polimerowej. Jest to bardzo tanie w USA, u nas rzadko kto ją używa,
Załączniki
top_1_routing_controller.ger.txt
top
(143.01 KiB) Pobrany 232 razy
bot_4_routing_controller.ger.txt
Bot
(64.2 KiB) Pobrany 248 razy

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Post napisał: Piotr Rakowski » 08 sie 2010, 06:55

Tak robi p. Krzysztof z firmy M I X P O L. Maski do nakładania pasty lutowniczej SMD wycina właśnie laserem w cienkiej folii poliestrowej.

Czyli - nie ma sensu, jak widzę działania z GERBERami.

Poniżej plik bot_4_routing_controller.ger.txt (Bot) we wstępnej interpretacji. Linie białe prowadzą do punktów. Zielone są ścieżkami.
Załączniki
PCB.png
PCB.png (21.84 KiB) Przejrzano 1375 razy
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”