MEGAPLOT XMD 32 - jakies opinie

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 27
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#71

Post napisał: gaspar » 28 maja 2012, 22:56

ap47 pisze:Czym różni się 2,5 d od 3 d
Najprościej można to wytłumaczyć tak, że przy 2,5D w płaszczyźnie dwie osie X i Y są sterowane jednocześnie a ruchy osi Z są jakby oddzielnie wykonywane, a przy 3D wszystkie osie pracują w ruchach ciągłych pozwalając robić zaokrąglenia, fazy itp, które się składają miedzy innymi na płaskorzeźbę.
ap47 pisze:A jak się sprawuje XMD 32
Xmd sprawuje się wyśmienicie o ile wywali się z niego jego oryginalne sterowanie i zmieni np. na PikoCNC :grin:


https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Tagi:


JaFuzz
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 46
Rejestracja: 26 wrz 2008, 09:21
Lokalizacja: Gdynia

#72

Post napisał: JaFuzz » 29 maja 2012, 13:42

Witam szanownych kolegów,
Przymierzam się do zakupu plotera XMD46, czyli tego większego. Będzie to moja druga maszyna CNC (pierwsza to ciężka narzędziówka). Czy przy modyfikacji sterowania na PikoCNC można w jakiś sposób dostawić mu 4 oś? Wiem że prześwit bramy nie jest największy, bo tylko 90mm, ale przy wykonywanych przeze mnie elementach do modeli ciężarówek RC, w zupełności by to wystarczyło do wykonania np. obudowy mostów.
pozdrawiam

Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#73

Post napisał: spol » 29 maja 2012, 19:38

JaFuzz pisze:Witam szanownych kolegów,
Przymierzam się do zakupu plotera XMD46, czyli tego większego. Będzie to moja druga maszyna CNC (pierwsza to ciężka narzędziówka). Czy przy modyfikacji sterowania na PikoCNC można w jakiś sposób dostawić mu 4 oś? Wiem że prześwit bramy nie jest największy, bo tylko 90mm, ale przy wykonywanych przeze mnie elementach do modeli ciężarówek RC, w zupełności by to wystarczyło do wykonania np. obudowy mostów.
pozdrawiam
Niestety piko nie obsługuje 4 osi. Nad czym ubolewam.

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 27
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#74

Post napisał: gaspar » 29 maja 2012, 21:23

Dokładnie, 4 oś jeszcze nie jest obsługiwana w piko.
Jedynym rozsądnym wyjściem w tym wypadku to Mach2/3 + XMD46. Oferowane firmowe sterowanie blokuje możliwości maszyny. Praca jej nie jest płynna i brak wizualizacji w trybie rzeczywistym to największy mankament...
Dodatkowo z piko wyciśniesz większe prędkości, gdyż rampa rozpędzania jest lepiej zrobiona. Mam porównanie bo próbowałem pracować na oryginalnym sterowaniu i pracując dotychczas na machu byłem zażenowany dedykowanym do XMD softem. Piko idealnie radzi sobie z takimi maszynkami ale w 3 osiach i nie trzeba wielkiej wiedzy by to obsługiwać razem z pomiarem wysokości materiału itp, a dodatkowe przyciski ułatwiają prace. Sama przeróbka też nie jest trudna.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


JaFuzz
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 46
Rejestracja: 26 wrz 2008, 09:21
Lokalizacja: Gdynia

#75

Post napisał: JaFuzz » 30 maja 2012, 07:48

... no to feler :( dzięki za treściwą odpowiedź... a mógłbym przysiąc, że widziałem info że pikocnc jest już robione tylko na 4 osie... mój błąd... czy w takim razie, przy zastosowaniu Mach2/3 wystarczy zakup tylko i wyłącznie płyty głównej sterownika, czy jeszcze jakieś dodatkowe zakupy muszę poczynić?
Wybaczcie za może lamerskie pytania, ale jak na razie jedyne modyfikacje, które przeprowadzałem, to edycje postprocesorów :D

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 27
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#76

Post napisał: gaspar » 30 maja 2012, 09:55

Pytania nie są lamerskie, głupie to mogą być tylko odpowiedzi :)

Co do przeróbki na macha, to wystarczy zakupić płytkę np od SSK-MB2 (na 4 osie), lub jakiś smoothstepper czy csmio(lpt/usb). Wszystko dostepne np. na akcesoria.cnc
Przy najtańszym, czyli SSK-MB2 maszyna będzie chodzić poprawnie, ale co najważniejsze masz mało wejść/wyjść do wykorzystania i np, nie podłączysz sobie dodatkowych przycisków czy np joga. Ponadto będziesz musiał napisać proste makro do obsługi pomiaru wysokości materiału (w piko standardowy pomiar akurat jest jak by pod tą maszynę).
W skrzynce sterującej XMD32 (pewnie identycznie jest z XMD46) masz sterowniki M542, zasilacze do logiki i sterowników oraz falownik. Do obsługi falownika z poziomu Mach2/3 będzie jeszcze trzeba dokupić moduł spindle control.
W najtańszej opcji przeróbka wyniesie Cię ok. 180zł (SSK-MB2 - 90zł, spindle control - 60zł + 30zł kabel lpt). Do tego oczywiście dochodzi koszt Mach2/3 ale myślę, że warto.

Jak będziesz miał problemy z przerobieniem, to pisz na PW to coś pomogę :)
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


JaFuzz
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 46
Rejestracja: 26 wrz 2008, 09:21
Lokalizacja: Gdynia

#77

Post napisał: JaFuzz » 30 maja 2012, 13:04

... niestety do tematu dołączyłem, więc "pomógł" nie kliknę ;) no może wirtualnie... dziękuje za obszerne informacje; z tego co piszesz, wnioskuję że pracowałeś zarówno z Machem jak i z PikoCNC... jak na razie to cena, ilość obsługiwanych osi, płytki pod Macha przemawia na jej korzyść. Rozumiem że napisanie makra pod czujnik długości materiału, tez nie powinno nastręczyć problemu... jogg i dodatkowe przyciski też jakoś mi nie za bardzo wydają się potrzebne... a na co dzień generuję G-kody za pomocą Mastercama... więc czemu odnoszę wrażenie, że skłaniałbyś jednak do zastosowania sterowania Piko?

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 27
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#78

Post napisał: gaspar » 16 cze 2012, 18:40

W końcu zrobiłem porządek ze stołem i chłodzeniem. Jeszcze nie ma rowków odprowadzających chłodziwo, ale już system montażowy jest zmieniony :)
Oryginalne profile niestety się odginały gdy mocniej się próbowało dokręcić śrubki (za cienkie ścianki rowka T-owego) Oryginalny stół jest z profili alu i do montażu plastyków się nadaje ale do grubszej roboty lepiej go zmienić.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


Autor tematu
oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 45
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#79

Post napisał: oprawcafotografii » 16 cze 2012, 18:50

Skad masz zdjecie mojej maszyny? ;)

q

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 27
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#80

Post napisał: gaspar » 16 cze 2012, 18:56

oprawcafotografii pisze:Skad masz zdjecie mojej maszyny?
:razz:

Oprawca ile już maszyn już u Ciebie pracuje? :)
Jeszcze muszę zrobić zaślepki tych nóg żeliwnych z żebrami pod belką X, bo mnie irytuje syf zbierający się w tamtym miejscu...
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”