Frezarka cnc z profili alu. etap 1. kompletowanie częsci

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
Witalis
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 33
Posty: 59
Rejestracja: 21 mar 2013, 19:50
Lokalizacja: NL-LIMB

Frezarka cnc z profili alu. etap 1. kompletowanie częsci

#1

Post napisał: Witalis » 24 mar 2013, 14:48

Witam. chcę zbudować maszynę cnc. zawsze brakowało funduszów tak też gromadziłem pół darmowe profile oraz skrzynkę trafiłem za free. teraz postanowiłem ujawnić na forum gdyż posiadam już zaoszczędzoną gotówkę (jest to kwota 4 tys zł). pole pracy maszyny jest to 700mm na 600mm z 200mm brama ruchoma.
przeznaczenie to płyty mdf drewno a także metale miękkie takie jak aluminum.

co doradzicie mi względem srub kulowe czy trapezy?
czy taka frezarka z profili alu będzie odpowiednio sztywna?
jakie silniki użyć (moc)?
jakie wałki czy liniowe łożyska ?
jeśli użyje śrub kulowych to czy silnik krokowy 3 nm bądź większy będzie miał dobry hamulec
Obrazek
Obrazek
Obrazek
profile jakie posiadam to 40x40 80x40 45x45, a skrzynka to penie jakis sterownik bramy choć te dwa czerwone przyciski się przydadzą
Ostatnio zmieniony 24 mar 2013, 15:53 przez Witalis, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: 251mz » 24 mar 2013, 15:47

Witalis pisze:czy taka frezarka z profili alu będzie odpowiednio sztywna?
skoro byłeś biernym użytkownikiem forum dlaczego nie czytasz go dokładnie?
jakiś czas temu był temat o frezarce z profili.
kolega robił też ją od początku.
jest tam 99% odpowiedzi na Twoje pytania....

Awatar użytkownika

Autor tematu
Witalis
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 33
Posty: 59
Rejestracja: 21 mar 2013, 19:50
Lokalizacja: NL-LIMB

#3

Post napisał: Witalis » 24 mar 2013, 16:03

wstawiłem teraz zdjęcia bo miałem mały problem z hostingiem. zgadzam się z twoją wypowiedzią ale chodzi mi o to żeby koledzy z forum indywidualnie wyrazili swoje opinie dotyczące tego projektu. jestem otwarty na wszystkie rady, instrukcje montażowe oraz sklepy w których mogę nabyć potrzebne części.

a tak poza tym zna ktoś sposób montażu prowadnic liniowych na profilach alu?

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#4

Post napisał: Zienek » 24 mar 2013, 18:45

Poza ładną skrzynką, to nie zaprezentowałeś żadnego projektu na temat którego mielibyśmy się wypowiadać.

Profile aluminiowe 80x40 nie wróżą dobrze maszynie, która będzie miała ramę o długości ok metra i szerokości 900mm.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#5

Post napisał: Zbych07 » 26 mar 2013, 11:31

Zienek pisze:Poza ładną skrzynką, to nie zaprezentowałeś żadnego projektu na temat którego mielibyśmy się wypowiadać.
No właśnie. A jeśli nie projekt to chociaż fotki czegoś podobnego, które pokażą w jakim kierunku Kolega zmierza.
Zienek pisze:Profile aluminiowe 80x40 nie wróżą dobrze maszynie, która będzie miała ramę o długości ok metra i szerokości 900mm.
Z tym raczej nie do końca się zgodzę. Z tego co widać mamy tu profile typu ciężkiego czyli nie jest źle.
Jakby co, konstrukcję skręcą z profili można usztywnić na wiele sposobów.


Mam nadzieję, że profile zaprezentowane na fotce to tylko mała próbka posiadanych zasobów, bo na maszynkę potrzeba tego sporo więcej.
Ze sterowaniem bym się nie spieszył. To najszybszy do realizacji etap budowy. Bardzo ładnie zaprezentował ten etap bioli68w swoim wątku : ---> Link ,
to praktycznie gotowa, ilustrowana instrukcja złożenia klocków składających się na sterowanie.
Witalis pisze: ....
co doradzicie mi względem srub kulowe czy trapezy?
czy taka frezarka z profili alu będzie odpowiednio sztywna?
jakie silniki użyć (moc)?
jakie wałki czy liniowe łożyska ?
jeśli użyje śrub kulowych to czy silnik krokowy 3 nm bądź większy będzie miał dobry hamulec [/b]
- przy kulowych odpada problem z kasowaniem luzów ( no chyba ze są to cienkie chińczyki - wtedy problem luzów może pozostać );
- sztywność zależy od konstrukcji - na razie nie wiemy jak maszynka będzie wyglądać.
- zależy od tego czego oczekujemy od maszynki, przy maszynce z profili 3,1 Nm powinno być ok. ;
- ( dobry hamulec ???) kulowe nie są samohamowne , jak silnik straci zasilanie to z-ka i tak podda się prawu ciążenia i
jeśli nie będzie np. sprężyny lub przeciwwagi wrzecionko śmignie w dół.
Witalis pisze:a tak poza tym zna ktoś sposób montażu prowadnic liniowych na profilach alu?[/b]
Potrzebne są nakrętki prostokątne widoczne u Kolegi w pudełku.

Zwykle wygląda to tak:



Obrazek

Obrazek Obrazek

Fotki pochodzą z Forum cnczone : ---> Link


Na naszym forum warto zajrzeć tu:
---> ploter-z-ruchoma-brama-670x670x100mm-konstrukcja-skrecana


:wink:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Witalis
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 33
Posty: 59
Rejestracja: 21 mar 2013, 19:50
Lokalizacja: NL-LIMB

#6

Post napisał: Witalis » 27 mar 2013, 21:32

obrazowo ładnie wygląda łączenie prowadnic z profilami, ale zapewne nie jest to tak kolorowe. Czy nie trzeba ich przypadkiem wcześniej frezować od spodu by idealnie spasowały ze szczelina profilu? wiem że u mnie sprawa wygląda tak, że klocek alu 40x40 ma szczelinę 8mm. a 45x45 mają 10mm, plus rowek na głębokość około 2mm. i szerokość 12mm (wzdłuż szczeliny). co do zobrazowania mojego wstępnego pomysłu na maszynę wykonałem poniższy pseudoprojekt w paincie "na szybko" nie chcem tym nikogo urazić bo na forum widziałem mnóstwo pięknych projektów 3D i 2D. Ja tak jeszcze nie potrafię.
Obrazek

zależy mi na spisie wszystkich części jakie potrzebuje gdyż mieszkam w Holandii i chcę za transport zapłacić tylko raz.
profile jakie posiadam to:
Obrazek
Obrazek

alu 40x80
-30cm x2
-25cm x2
-20cm x2
-104cm

alu40x40
-23cm x2
-50cm
-90cm
-85cm

alu45x45
-60cm x2
-110cm x2
-65cm


jak oceniacie ogólne założenie konstrukcji? zda egzamin czy trzeba coś pozmieniać?
na co muszę zwrócić szczególną uwagę przy wyborze części?

posiadam też taką oś nie wiem czy mi się z niej coś przyda ale chyba te dwie krańcówki wykręcę.
Obrazek
Obrazek


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#7

Post napisał: Zbych07 » 28 mar 2013, 09:50

Witalis pisze:obrazowo ładnie wygląda łączenie prowadnic z profilami, ale .....
.......
jak oceniacie ogólne założenie konstrukcji? zda egzamin czy trzeba coś pozmieniać?
na co muszę zwrócić szczególną uwagę przy wyborze części?

posiadam też taką oś nie wiem czy mi się z niej coś przyda ale chyba te dwie krańcówki wykręcę.

obrazowo ładnie wygląda łączenie prowadnic z profilami, ale zapewne nie jest to tak kolorowe.
Czy nie trzeba ich przypadkiem wcześniej frezować od spodu by idealnie spasowały ze szczelina profilu
?

Widziałem niedawno w jakiejś maszynce, że ktoś frezował powierzchnie pod prowadnice - jeśli mamy takie możliwości techniczne i
profile są typu ciężkiego to czemu nie, można to zrobić.
Ja jednak szedłbym tu w innym kierunku - obłożyłbym profil formatkami z alu. coś na podobieństwo tego:

Obrazek Obrazek

Jeśli damy formatki z dobrego źródła uzyskamy dwa w jednym :
- równą powierzchnię pod prowadnice;
- usztywnimy konstrukcję;

Niestety to "dwa w jednym" ma jeszcze jedną wartość dodaną - wzrost ceny

wiem że u mnie sprawa wygląda tak, że klocek alu 40x40 ma szczelinę 8mm. a 45x45 mają 10mm,
plus rowek na głębokość około 2mm. i szerokość 12mm (wzdłuż szczeliny)


Zastosowanie profili z różnych typoszeregów komplikuje konstrukcję, i może powodować wzrost kosztów.
Jeśli już tak jest należy starać się zachować maksimum spójności - jeden typoszereg w jednej osi.

"co do zobrazowania mojego wstępnego pomysłu na maszynę wykonałem poniższy pseudoprojekt w paincie "na szybko"
nie chcem tym nikogo urazić bo na forum widziałem mnóstwo pięknych projektów 3D i 2D. Ja tak jeszcze nie potrafię."


"Pseudo-projekt" to adekwatne określenie. :wink:

"Ja tak jeszcze nie potrafię" - i to trzeba koniecznie zmienić, bez tego nie uda się zrobić dobrego projektu, ale to jeszcze mały problem -
można narysować projekt na kartce papieru, zwymiarować i maszynkę da się zrobić. Mamy maszynkę i...

jak powiedzieć maszynce: "chcę żebyś wyfrezowała mi taki detal" ? :mrgreen:

Bez umiejętności parametrycznego rysowania w 3D będzie trudno.

Osobiście sugeruję:

--->FreeCad ,
---> opis instalacji i pierwsze rysunki ,
,
---> rysowanie tłoka

Dlaczego FreeCad ?
- bo jest za free,
- bo jest dość prosty

bo jak już będziesz miał maszynkę, douczysz się : ---> Heekscnc a ON "przetłumaczy detal" narysowany w FreeCad
na język zrozumiały dla Twojej maszynki.
Na start to wystarczy.

Co do samego "pseudo-projektu" - cienkie podparte na końcach profile + grube niepodparte wałki ?? Obawiam się, że będzie porażka.

Zdecydowanie większą sztywność uzyskasz budując "drewniaka" coś na podobieństwo tego: ----> Link ,
a jeszcze większą sztywność uzyskasz ( jak będziesz miał fart to przy podobnych kosztach) gdy zastosujesz jako podstawę pod maszynkę np. płytę traserską,
jak np. w tym projekcie : ---> Link

Obrazek




zależy mi na spisie wszystkich części jakie potrzebuje gdyż mieszkam w Holandii i chcę za transport zapłacić tylko raz.

Żeby mieć spis wszystkich potrzebnych części są dwie drogi:
- albo, musisz taki projekt zrobić,
- albo, musisz taki zawierający spis detali kupić :???:

Osobiście gotowego ciekawego projektu maszynki z profili aluminiowych nie spotkałem.


"profile jakie posiadam to:"

Cienko to widzę.
Ja, podkreślam ja, mając tylko taki zestaw "klocków", nie myślał bym o maszynce takiej konstrukcji , o tak dużym polu pracy.


Gdyby zamówić np. stalowe detale cięte laserem to ewentualnie można by pomyśleć o czymś na wzór tego:

Obrazek Obrazek

Ja użył bym wałków podpartych.

Bardziej wypasiona, podobna konstrukcja:


Obrazek


lub coś na wzór tego:

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek


Jeszcze bardzo istotne pytania:
- jakim warsztatem dysponujesz ?
- w jakim celu ma powstać ta maszynka : edukacyjnym, modelarskim, bardziej poważnym ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Witalis
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 33
Posty: 59
Rejestracja: 21 mar 2013, 19:50
Lokalizacja: NL-LIMB

#8

Post napisał: Witalis » 31 mar 2013, 19:48

rzeczywiście fajny programik ten FreeCAD. Maszynkę chce zbudować hobbistycznie ale też w późniejszych etapach wykożystać ją bardziej poważnie.

Warsztat jakim dysponuje to wiertarka stołowa solidna ciężka stara konstrukcja. wkrętarka wyżynarka, frezarka ręczna, linijki, kątownik, dremel mini szlifierka, lutownice, opalarka, miernik cyfrowy, ściski kątowe 90 stopni. kombinerki klucze imbusy szczypce itp drobnizna.
to mam prywatne.

a w pracy na innym dziale maja frezarkę dużą do stali, piłę do ciecia metali, tokarkę. prawdopodobnie będę mógł użyć tych maszyn ale nie za często i nie za długo niestety, bo to inny dział i inna firma w tym samym budynku. ja pracuje w firmie montującej elektronikę. teraz mam kurs operowania i programowania SAMSUNGA CP40CV jest to maszyna typu pic and place ale też ma 3 osie X,Y,Z. gdy by ktoś miał jakieś pytania odnaśnie tej maszyny to chętnie pomogę. Wole korzystać ze swojego zaplecza bądź jak jest taka możliwość to zamówić już części obrobione. jak oceniacie mój skromny warsztat. jest coś o co muszę się postarać przed składaniem maszyny?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Witalis
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 33
Posty: 59
Rejestracja: 21 mar 2013, 19:50
Lokalizacja: NL-LIMB

#9

Post napisał: Witalis » 01 kwie 2013, 22:07

Obrazek

podpasuje w ten profil jakąś standardowo dostępną prowadnice liniową np. HIWIN?
tak żeby ni nie frezować?


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#10

Post napisał: Zbych07 » 02 kwie 2013, 00:19

Witalis pisze:

podpasuje w ten profil jakąś standardowo dostępną prowadnice liniową np. HIWIN?
tak żeby ni nie frezować?

Tak. W zestawie swoich aluminiowych klocków mam m.in. podobne profile.
Juro ( a właściwie już dziś :wink: ) postaram się zrobić fotkę i pokazać jak to wygląda.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”