Wycinarka plazmowa a laser

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
marcog20
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 05 lut 2011, 10:46
Lokalizacja: slaskie

Wycinarka plazmowa a laser

#1

Post napisał: marcog20 » 31 sty 2012, 21:39

Witam

Interesuje mnie opinie i informacje wypalarek plazmowy z gory dzieki za pomocchodzi mi o te najnowszej generacji (wiem jak to wyglada a z tymi przestarzalymi wiec nei wiem jak to jest w tych nowej generacji) a co mnie nurtuje to glownie

1. jakość ciecia - jak wyglądają krawędzie po cieciu czy nie ma przetopów,zadziorów itd? i czy nie ma ukosowania/trapezowania krawedzi blachy? pewnie jakos jest gorsza niz w laserze bo i laser sporo drozszy...

2. Jaka jest dokladnosc ciecia plazmami ,pisza o dokładnosci pozycjonowania 0,05 mm a jak sie to ma do dokladnosci ciecia??

3.Jakie materialy mozemy ciac? (tylko te co przewodza elektrycznosc Stal,Al,Inox,Miedz,mosiadz )

4.jakie max grubosci materiałow mozemy ciac? (to zapewnie zlezy od agregatu plazmowego)

Dzieki za wszelkie informacje,nie znam sie na plazmie wiec prosze o pomoc i wyrozumialosc. Byc moze ktos ma jakas plazme nowej generacji poleci jakas model maszyny, moze jest szansa podjechac zobaczyc jak tnie?


:)

Tagi:


stefan85
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 38
Rejestracja: 15 maja 2009, 13:40
Lokalizacja: PL

#2

Post napisał: stefan85 » 01 lut 2012, 08:07

1. Skosy są tak ok. 10%, otwór w blasze 5mm będzie miał po jednej stronie wymiar ok, a po drugiej 1mm różnicy. Do tego dochodzi bezwładność łuku co się objawia na promieniach i małych otworach (wychodzą jajka). Przetopy są na przebiciach i nie da się chyba tego pozbyć (przynajmniej ja nie mogę).

2. Tu zależy od konstrukcji maszyny, jednak podana przez ciebie dokładność pozycjonowania nie jest większym problemem.

3/4. U mnie w firmie tniemy stal czarną gr 2-16mm.


Autor tematu
marcog20
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 05 lut 2011, 10:46
Lokalizacja: slaskie

#3

Post napisał: marcog20 » 01 lut 2012, 18:36

witam

dzieki za pomoc a te plazmy co macie w firmie to jakiej firmy i kiedy kupione bo z tego co czytalem te nowej generacji to dokladnosc 0,5mm i jkoasc prawie jak laser mzoe macie jakies przestarzal i wysluzone?
:)


pandabera
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 191
Rejestracja: 03 cze 2007, 18:56
Lokalizacja: z Polski

#4

Post napisał: pandabera » 01 lut 2012, 19:56

Marketingowcy będą wciskali Ci różne bajki. Także bierz na nich poprawkę.
nic na siłe


stefan85
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 38
Rejestracja: 15 maja 2009, 13:40
Lokalizacja: PL

#5

Post napisał: stefan85 » 01 lut 2012, 23:05

Plazma to Vanad z agregatem Kjellberg, z tego co pamiętam to była zakupiona w 2009r ale jest dosyć wysłużona.

Jeżeli chodzi o porównanie z laserem to mamy też dwa bystronici i tu wygląda to mniej więcej tak:

1. Skosy są 2-3%, ten sam otwór wypalony w blasze 5mm będzie miał różnicę ~0,2mm, przebicia da się ładnie ukryć i są prawie nie widoczne. Natomiast gorzej się ustawia grubsze blachy na plazmie raczej spawanie się nie zdarza natomiast na laserze tak (ale to kwestia ustawień do danego gatunku stali).
Nie ma problemu z zerwaniem łuki jak w plazmie w przypadku małych niedomkniętych kształtów (przy gięciu często występują podcięcia okrągłe 3/4 okręgu i przy małej średnicy np fi4 plazma często zrywa łuk).

2. Z pozycjonowaniem nie miałem problemów.

3. Na laserze palimy blachy czarne 0,5-15, nierdzewki do 12


RoboVan
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 76
Rejestracja: 07 lut 2008, 20:43
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: RoboVan » 10 mar 2012, 12:18

Zmniejsz Stefan prędkość na okręgach o małej średnicy i skończy się zrywanie. Maszyny z systemem Mefi muszą mieć domknięte kształty, bez tego pojawiają się błędy w kodzie przy np. obracaniu programu o dany kąt i przy wcześniejszym wyłączeniu plazmy (taka funkcja jest w Vanad) maszyna może nie docinać elementu. Funkcja wcześniejszego wyłączenia łuku jest bardzo przydatna i daje świetne wyniki ale przy np. wycinaniu otworów.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#7

Post napisał: cnccad » 22 mar 2012, 20:54

stefan85 pisze:Nie ma problemu z zerwaniem łuki jak w plazmie w przypadku małych niedomkniętych kształtów (przy gięciu często występują podcięcia okrągłe 3/4 okręgu i przy małej średnicy np fi4 plazma często zrywa łuk).
prawdo podobnie za wcześnie się wyłącza źródło lub łuk wpada w szczelinę.
zmiana szybkości w tym przypadku może nie wiele pomóż lub nawet jak sie włączy próbkowanie zniszczyć dyszę.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


RoboVan
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 76
Rejestracja: 07 lut 2008, 20:43
Lokalizacja: Kraków

#8

Post napisał: RoboVan » 31 mar 2012, 23:11

Cytat zawierał słowo "niedomkniętych" może, więc warto je domknąć...

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#9

Post napisał: cnccad » 01 kwie 2012, 09:11

nie chodzi o nie domknięty łuk. To nie ma nic do zerwania łuku.
Linia sie kończy i plazma się wyłącza. Ale nie zrywa łuku. Po prostu przestaje ciąć.
Są często systemy z wcześniejszym wyłączeniem łuku gdzie to się określa w"mm" taką wartość.
Po za tym ...
Fi4mm .... to jest po prostu dziura w materiale dla plazmy więc inaczej brak materiału przewodzącego prąd i wyłączenie plazmy gdzie wówczas następuje zerwanie łuku.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


chlop83
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 267
Rejestracja: 19 sty 2008, 07:54
Lokalizacja: Łódź

#10

Post napisał: chlop83 » 01 kwie 2012, 09:56

tez miałem z tym problem.... naszczęście tylko kilka elementów, zrobiłem najpierw tylko wpalenia tj odcinek długości 2mm w miejscach gdzie potrzebowałem podcięcia, a później kontur. Blacha czarna 5mm, palnik pt-31, dysza 1, ok 40A, powietrze. - więc bardziej amatorsko się nie da :(
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2012, 10:18 przez chlop83, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”