Zabezpieczenie przed włączeniem tokarki cnc z kluczem uchw.

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
strzeniu
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 35
Rejestracja: 25 cze 2009, 18:10
Lokalizacja: Nadarzyn
Kontakt:

Zabezpieczenie przed włączeniem tokarki cnc z kluczem uchw.

#1

Post napisał: strzeniu » 25 lis 2012, 18:41

Siemanko siemanko,

Od pewnego czasu, to jest od momentu kiedy przerobiłem na krokowce swoją pierwszą tokarkę, nurtuje mnie temat jak zabezpieczyć się przed uruchomieniem cyklu toczenia kiedy klucz jest w uchwycie tokarki. Przykładowo mam zlecenie na 100sztuk, cykl trwa np 60 sekund, więc co 60s podsuwam materiał, może się zdarzyć że za szybko wcisnę start zapominając wyciągnąć klucz z uchwytu. Przy wielu powtórzeniach łatwo o błąd prawda?

Tokarka TUM25B, silnik 3KW, uchwyt 200, może narobić krzywdy. Sterowanie mach.

Normalnie w tokarce jest osłona uchwytu, na osi osłony jest stycznik, osłona otwarta - silnik nie rusza. Ale skąd program sterujący ma o tym wiedzieć? Jak i gdzie podpiąć czujnik osłony w płycie sterującej i skonfigurować program żeby nie startował cykl?

Jest prosta możliwość podpiąć czujnik (np krańcówkę) w przewód sterujący startem wrzeciona, jesli osłona otwarta - wrzeciono nie ruszy, ale cykl ruszy i połamią się noże.

Inna opcja - czujnik osłony podpiąć z razem z e-stopem, ale wtedy przy każdej zmianie materiału musiałbym resetować program, to też bez sensu.

Temat jest chyba uniwersalny - chodzi o podpięcie czujnika osłony, gdzie w które piny i jak przypisać w machu żeby nie pozwalał uruchomić cyklu jeśli osłona jest otwarta. Może to dotyczyć także innych maszyn mających osłony.

Macie jakieś rozwiązanie? Jak zabezpieczyliście to na swoich maszynach?



Tagi:

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#2

Post napisał: skoti » 25 lis 2012, 19:48

Widzę ze nowe klucze sprzedawane do chińczyków maja sprężyny . Pewnie wkurzające ale skuteczne ?
Załączniki
5e2152b1c8d53fc994a03ffbb40612d825453.jpg
5e2152b1c8d53fc994a03ffbb40612d825453.jpg (78.29 KiB) Przejrzano 1813 razy
Ostatnio zmieniony 25 lis 2012, 19:50 przez skoti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#3

Post napisał: dudis69 » 25 lis 2012, 19:49

strzeniu pisze:Macie jakieś rozwiązanie? Jak zabezpieczyliście to na swoich maszynach?
Załóż sprężynę na koniec klucza, i nie będzie mowy o pozostawieniu go w uchwycie, sprężyna za każdym razem wyrwie klucz z gniazda. :wink:
Pozdrawiam Sławek



1q1q1q1q
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 145
Rejestracja: 07 sty 2011, 17:48
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: 1q1q1q1q » 25 lis 2012, 19:57

Ja w swojej mam zalozona na uchwyt osłone zeby wlozyc klucz musze ja podnies a na koncu mam wyłacznik wrzeciona . jak jest podniesiona nie mozna wlaczyć obrotów .. Stary sprawdzony sposób.. :grin:


Autor tematu
strzeniu
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 35
Rejestracja: 25 cze 2009, 18:10
Lokalizacja: Nadarzyn
Kontakt:

#5

Post napisał: strzeniu » 25 lis 2012, 20:01

Dzięki ale mi chodziło o rozwiązanie programowe. Patent ze sprężyną jest fajny ale moi operatorzy zdejmą to jak tylko się odwrócę. I zabezpieczenia nie będzie. Lepiej żeby mach reagował na otwartą osłonkę jak np. na najazd na krańcówkę.

Jakieś inne rozwiązania?


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2828
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#6

Post napisał: koala.g » 25 lis 2012, 20:28

Przycisk start jest na kompie czy w sterowniku ?

Jeśli jest fizyczny po sygnał pościć przez krańcówkę.
Jeśli założy się krańcówkę dwustanową to do drugiej odnogi można puścić brzęczyk.
Więc jeśli osłona otwarta i wciskamy start to usłyszymy buczenie...


dawca87
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 260
Rejestracja: 15 mar 2010, 21:38
Lokalizacja: Osw wlkp

#7

Post napisał: dawca87 » 26 lis 2012, 06:02

Nie wiem skąd taka panika z tym kluczem w uchwycie. Kilka razy udało mi się tak uruchomić tokarkę i jakoś tragedii nie było. W opowieści jak przeleciał 20m i wbił się w ścianę nie uwierzę. U mnie zawsze lądował niedaleko a i o łoże nigdy nie zachaczył. Tak samo często zostawiam go w uchwycie. Jedyne co to to ze jestem tylko hobbystą i mam ten luksus ze mogę mieć w poważaniu BHP. W firmie bym na takie coś nie pozwolił. No i nigdy przy włączaniu maszyny nie stoje na kolizyjnej.

Edit: Według BHP tokarka nie może ruszyć z podniesioną osłoną. Rozwiązaniem kolegi problemu bedzie krańcówka osłony i stycznik do silnika. W przypadku uruchomienia programu nóż może się uszkodzić ale to i tak lepiej niż kluczem dostać ;). Pozatym jest szansa ze operator zauważy że wrzeciono nie ruszyło i estop zbije. Ma kolega jakiś filmik z pracy maszyny? I jakie krokówki tam są?


Dagome
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 197
Rejestracja: 10 lis 2011, 16:03
Lokalizacja: Jeżograd

#8

Post napisał: Dagome » 26 lis 2012, 07:21

W tym Machu niema możliwości podprowadzenia sygnału od osłony?
Może oprócz stycznika od silnika daj stycznik na sygnał Enable do silników?
Benjamin Franklin pisze:Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.
Terry Pratchett pisze:Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.


Autor tematu
strzeniu
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 35
Rejestracja: 25 cze 2009, 18:10
Lokalizacja: Nadarzyn
Kontakt:

#9

Post napisał: strzeniu » 26 lis 2012, 11:35

Dzięki za podpowiedzi w temacie, każda z nich w znacznym stopniu zabezpiecza przed niepożądanym uruchomieniem wrzeciona z kluczem. O następstwach tegoż nie ma co dyskutować, jednym uda się 1000 razy bez konsekwencji, innym się coś stanie. Tokarz z którym współpracuję nie ma 2 palców u jednej ręki właśnie przez taki wypadek, więc ryzyko jest. Wypadek miał w latach 70-tych ale maszyny są przecież takie same. I ma taki zwyczaj że jak zakłada materiał to najpierw odłącza napęd wrzeciona dzwignią od reduktora(oboczki).

Uruchamianie wrzeciona jest z ekranu klikając przyciskiem myszki. Więc tu nie wstawię krańcówki osłony.

Chętnie przejdę na uruchamianie cyklu przyciskiem zewnętrznym jeśli jest taka możliwość w machu, ale póki co nie znalazłem. Na frezarce do uruchamiania cyklu mam założoną dodatkową klawiaturę numeryczną usb i przez keygrabber jednym z przycisków uruchamiam cykl. Ale w takim rozwiązaniu nie wstawię krańcówki.

U klientów w dużych firmach widzę codziennie maszyny w których są osłony bezpieczeństwa i otwarcie ich przerywa cykl, albo wejście w barierę świetlną unieruchamia posuw lub cykl. Coś takiego chcę wprowadzić do macha, tylko czy jest taka możliwość? Przeglądam zakładkę port&pins ale nie mogę nic tam znaleźć co by podpasowało pod problem. Naprawdę nikt z was nie ma na maszynach osłon z krańcówkami?

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#10

Post napisał: MlKl » 26 lis 2012, 12:25

a nie da się zasymulować wciśnięcia na stałe pauzy na klawiaturze, gdy osłona otwarta? Pod Linuxem procedura nie rusza, jak trzymam wciśnięte P przy próbie uruchomienia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”