Tokarka do drewna, jakie łożyska i wrzeciono do uchwytu

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Twain
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:32
Lokalizacja: Warszawa

Tokarka do drewna, jakie łożyska i wrzeciono do uchwytu

#1

Post napisał: Twain » 11 mar 2014, 23:44

Witajcie,
jestem tutaj nowy i rozglądam się powoli za zbudowaniem prostej tokarki.


Chciałbym toczyć elementy do ok. 60 cm średnicy, czyli dość spore, myślałem o napędzie silnika trój fazowego o mocy ok. 3 kw. Chciałem przenosić napęd na wrzeciono za pomocą pasów klinowych i w zależności od potrzeb zmieniać koła pasowe aby zmieniać przełożenia na wrzecionie.

Zastanawiam się tylko, z jakich lożysk najlepiej skorzystać i gdzie takowe najlepiej kupić wraz z oprawkami , żeby zapewnić wrzecionie stabilną pracę. Dodatkowo chciałbym zamocować taki uchwyt na wrzecionie:
czy wrzeciono wtedy trzeba robić na zamówienie w zakładzie ślusarskim czy może jest możliwość skorzystania z "gotowców", co mi poradzicie ?



Tagi:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#2

Post napisał: MlKl » 12 mar 2014, 08:27

Taki uchwyt na nic ci się w tokarce do drewna nie przyda. Tam stosuje się kły z zabierakiem, albo planszajbę z otworami, przez które przykręca się materiał.

Dodatkowo - pod takie klocki maszyna musi ważyć z tonę, albo musi być solidnie wbetonowana w podłoże, i regulacja obrotów przydałaby się płynna oprócz zmiany przełożeń.

Na wrzeciono możesz użyć np piasty koła od jakiegoś dostawczaka.


Autor tematu
Twain
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:32
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Twain » 12 mar 2014, 10:27

Dzięki za odpowiedź,

może trochę przesadziłem, bo nie podałem więcej szczegółów mówiąc o średnicy toczenia,
chciałbym zbudować maszynę mniej więcej w takim celu ale bez konika:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#4

Post napisał: koala.g » 12 mar 2014, 15:57

MlKl pisze:Taki uchwyt na nic ci się w tokarce do drewna nie przyda. Tam stosuje się kły z zabierakiem, albo planszajbę z otworami, przez które przykręca się materiał.
Jednak to jest typowy uchwyt tokarski do drewna.

Gwint T38 M33x3,5 to w sumie standard. A w zasadzie nie robią tych uchwytów pod konkretny gwint, bo mają jeden standardowy a potem w to wkręca się adapter
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”