Polskie topowe tokarki.

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

panzmiasta
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 29
Posty: 788
Rejestracja: 17 gru 2011, 18:13
Lokalizacja: MALBORK

#291

Post napisał: panzmiasta » 13 gru 2014, 09:51

zibi201 pisze:Już myślałem, że Zienek pozbywa się TUE, a to tylko ktoś podkradł fotę:
http://allegro.pl/tokarka-sutrixpower-4 ... 22121.html
Już nie przesadzaj , Zienka tokarka nie jest aż tak zła :mrgreen: , o tyle ciekawe że to kolejne kretyńskie ogłoszenie , wystawia ktoś z zerowym kontem i od razu sru , kup teraz , oczywiście kupuję też ktoś z zerowym kontem ... a jeszcze 3szt zostały jak by ktoś chciał :lol:
Podstawowe zalety : Obecnie niesprawna. Skorodowane cześć, brak zębatek, brak silnika. Nieużywany od około 10 lat. Siedziała w stodole. Dokładność drążenia +-3mm. Brak automatyzacji. Uszkodzone mocowania blatowe.Cena za sztukę to 4000zł (brak możliwości negocjacji) posiadam 4 egzemplarze
Przynajmniej wysyłka tania :twisted: ewentualni kurier w cenie 60zł - z dopiskiem chyba że kurier inaczej wyceni :shock:

PS: A ta Twoja tokarka to coś już toczy, temat jak by się zaciął ?


perfekcyjna B. S. , OUS 1 - Oświęcim 1066/72r; Pozdrawiam

Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 116
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#292

Post napisał: Zienek » 14 gru 2014, 11:29

Na razie mam zlecenia na profilki, które robię na nowej hali.
TUE jeszcze w garażu. Czeka aż znajomy lifta 1000kg założy do ciężarówki, ale ma takie urwanie gitary w firmie, że nie ma czasu.

Mi też się nie spieszy, żeby płacić jakieś 200zł za przewóz.

Może do świąt się uda.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 116
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#293

Post napisał: Zienek » 08 sty 2016, 23:38

Mały update :)

Koniec pitolenia.
SPRZEDAM GITARE!


Awatar użytkownika

Mat3ys
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 22
Posty: 1911
Rejestracja: 26 lis 2011, 18:44
Lokalizacja: Toruń

#294

Post napisał: Mat3ys » 09 sty 2016, 10:26

Klasyczną czy elektryczną ? :D

Jaki koszt całego zestawu do przeróbki ? :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 116
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#295

Post napisał: Zienek » 09 sty 2016, 18:56

Na razie 0zł.

Miałem kupić w Technicalu kołą i pasy HTD, ale nie mieli rozmiaru 5M na stanie i dobrze wyszło, bo bym 200zł wykasztanił, a poradziłem sobie chwilowo przydasiami.

Obawy: Norton jest luźny i jak się go przydusi parametrami, to bierze urlop i zaczyna rechotać. Przydałoby się koło zębate z rączki lepiej osadzić, bo ma luzy.

Zaraz jadę walczyć dalej, tym razem X idzie na robotę. To będą Gasparowe stare szpeje.
Jak złożę coś działającego do kupy, to stanę z arkuszem i wyliczę jaki koszt mi wyszedł z przydasiów, a ile musiałbym wydać kupując podzespoły.

[ Dodano: 2016-01-09, 23:24 ]
Druga oś do montażu.


Awatar użytkownika

Autor tematu
Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 116
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#296

Post napisał: Zienek » 12 sty 2016, 22:24

Jestem poirytowany na LinuxCNC. Cały dzień dziś zmarnowałem, żeby coś wycisnąć z portu LPT starego poleasingowego komputera.

W końcu poszukałem co tam w trawie piszczy z ESTLcam i też na początku myślałem, że tym wszystkim pier i sobie życie na nowo ułożę.
Najnowszy soft ESTLcam 8 nie potrafił nagrać prawidłowo wsadu do Arduino.

Ściągnąłem wersję 7 i jakoś poszło z górki.

Efekty? Jak na filmie.

[youtube][/youtube]

https://youtu.be/joJFFUQj3uU


Co do przydasiów i wymiarów.
Silnik krokowy do Z to ten nieszczęsny 11Nm, który zamontowałem swego czasu do frezarki.
Chwilowo działa i jestem z niego dumny. W dolnych rejestrach parszywy. Jak się nieco rozbuja, to działa przyzwoicie.
Zastępuje gitarę. Obiawiam się tylko jak długo Norton wytrzyma i jak go w razie czego z'bypass'ować.

X jest full pro. Robota Gaspara ze starych czasów, kiedy jeszcze spędzał czas nad CNC popołudniami, a nie na cały zawał ;)
Chińska kulówka. Na suporcie poprzecznym w miejsce dodatkowych sanek obrotowych wsadziłem 4 śruby i do nich przymocowałem blachę 25mm trzymającą wózki liniowe THK 25.
Stary posuw poprzeczny jest ustawiony tak, żeby wózki były w miarę blisko osi wrzeciona przez co nie ma żadnej dźwigni i daje to dużą sztywność.
Prowadnice liniowe są przykręcone do płyty około 15mm. Całość w takiej konfiguracji jest około 30mm poniżej osi wrzeciona.

Zostaje toczenie długich detali nie grubszych niż 60mm. Na szczęście przy krótkich detalach bez podpierania nadal można korzystać z całej średnicy TUE.

Wracając do softu.
ESTLcam.

Na wersji 8 nie udało mi się zaprogramować wsadu do Arduino. Na końcu pojawiał się komunikat, że stracono połączenie z Arduino czy coś w ten deseń.

Poszło w wersji 7, która jest jeszcze dostępna na stronie internetowej.

Wersja 7 ma wspólne ustawienia parametrów posuwu do wszystkich osi.
Na pierwszą robotę mogę sobie na piechotę przeliczyć i przeskalować to i owo.
Jeszcze nie próbowałem odpalić tego sterowania z wsadem z 7 na programie w wersji 8.

Jak wrażenia innych użytkowników ESTLcam?
Na której wersji pracujecie?
Muszę poczytać o wrzucaniu programów w g-code do pracy.

Jutro ciąg dalszy walki :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#297

Post napisał: steff.k » 12 sty 2016, 22:58

Widocznie masz jakaś dziwną wersję Arduino, mi na ostatniej wersji programu chodzi wszystko jak należy.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#298

Post napisał: 251mz » 12 sty 2016, 23:15

Zienek pisze:ESTLcam
Czy ja ślepy jestem?
Parzyłem w programie ale widzę obsługę tylko frezowania?


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#299

Post napisał: steff.k » 12 sty 2016, 23:20

251mz pisze: Czy ja ślepy jestem?
Parzyłem w programie ale widzę obsługę tylko frezowania?
Oficjalnie to oprogramowanie do frezarek, ale tokarkę też nim można wysterować.
[youtube][/youtube]


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#300

Post napisał: ezbig » 12 sty 2016, 23:24

Zienek pisze:Na wersji 8 nie udało mi się zaprogramować wsadu do Arduino. Na końcu pojawiał się komunikat, że stracono połączenie z Arduino czy coś w ten deseń.
Estl nie wszystkie klony arduino lubi. Muszą być jak najbardziej zgodne z oryginałem. Niektóre klony mają inny bootloader i nie obsługują transmisji 500kb/s, tylko max 115. Problemem może być też kiepskiej jakości kabel. Ja tak miałem. Co prawda nie było problemów z wgrywaniem, ale zdarzało się mu nie zaskoczyć za pierwszym razem lub rozłączało przez zakłócenia od maszyny. Takie rozłączenie jest o tyle wkurzające, bo program nie próbuje ponownie się połączyć i trzeba go restartować (w odróżnieniu od np. grbl i pochodnych. gdzie jest przycisk "conect").

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”