Chińskie składaki i niespodzianka :)

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#51

Post napisał: strikexp » 27 kwie 2017, 20:48

Petroholic pisze:i podobnych :)
Raczej we wszystkich chinolach do 10k zl. U mnie to jest nawet zwykły silnik komutatorowy. Ale akurat to mnie nie martwi, ponieważ ciężej zdobyć taki silnik komutatorowy w obudowie i na 230V o mocy 0,5kW. Niż wymienić go na silnik 3F podobnej mocy :mrgreen:



Tagi:


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#52

Post napisał: Avalyah » 27 kwie 2017, 21:26

strikexp pisze:W takim razie nie za ciekawie w nutoolu z napędem :wink:
Przede wszystkim, tokarka powinna być napędzana kołem pasowym a nie zębatym.
No i jest koło pasowe, pisałem nawet o tym właśnie dodatkowym "sprzęgle" w moim nutoolu, dzięki któremu te parę razy zatrzymanie wrzeciona nie spowodowało zatrzymania silnika.
strikexp pisze: Wymiana na 3 fazowy o dobrej sprawności, da zauważalny efekt.
A mi np. nie da, bo nigdy jeszcze mocy nie zabrakło. Jak ktoś ma potrzebę, to jak najbardziej. Ale nie ma sensu wydawać tych paru stów, jeżeli i tak się z tego nie skorzysta. Z mniejszym silnikiem można przy okazji zaoszczędzić sobie na rachunku za prąd :mrgreen:


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#53

Post napisał: strikexp » 27 kwie 2017, 21:53

Avalyah pisze: Z mniejszym silnikiem można przy okazji zaoszczędzić sobie na rachunku za prąd :mrgreen:
Na takim nutoolu to za dużo nie oszczędzisz, za mała moc i za krótki czas pracy.
Już nie jestem pewny, bo człowiek co innego robi na co dzień. Ale nawet z logiki by wynikało że silnik pobiera tyle mocy co ma obciążenia na wale. Czyli oszczędność będzie głównie na stratach cieplnych w uzwojeniu a nie na samej wielkości silnika.
Ale już nie chcę twardo bronić tej teorii ponieważ nie pamiętam odpowiedniej charakterystyki :razz:

Inna sprawa że silniki nie są takie drogie, ja na allegro odznaczłem sobie do kupienia taki 1,5kW za 350zł:
http://allegro.pl/silnik-elektryczny-tr ... 54992.html

I odnośnie oszczedności to chciałbym napisać ważną rzecz. Silnik asynchroniczny/indukcyjny 3F nie ma części ulegajacych zauważalnemu zużyciu. Oczywiście poza wymiennymi łożyskami jak na każdym wałku.
Właściwie jedyne co może zniszczyć dobrej jakości silnik w ciągu 20 lat. To jego przeciążanie które powoduje przegrzewanie itp szkody. Dlatego dla małych mocy warto mieć większy silnik z falownikiem i pracować na nieco pomniejszonej mocy. W ten sposób wystarczą wam dwa silniki na całe życie.
A jeszcze lepiej jest mieć dobry falownik, co sam nie pozwala przeciążyć silnika :wink:


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#54

Post napisał: Avalyah » 27 kwie 2017, 22:02

Mam nadzieję, że za kilka lat nie będę już siedział na nutoolu, nie martwię się szczególnie o jego zużycie. Z tą oszczędnością to żart, bo rzeczywiście jest znikoma.

Tylko chciałem zauważyć, że nie trzeba się pakować w zmianę silnika, jeżeli nie ma takiej potrzeby. Są lepsze sposoby wydania tych pieniędzy, jeżeli trójfazowy + falownik miałby być tylko dla ozdoby i spokoju ducha, bo się będzie skrobało aluminium nie za dużym wiórem.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 44
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#55

Post napisał: Petroholic » 27 kwie 2017, 22:03

Avalyah pisze:Z mniejszym silnikiem można przy okazji zaoszczędzić sobie na rachunku za prąd :mrgreen:
A tu byś się mógł zdziwić :) Przeciążony silnik 1f 550W weźmie więcej prądu niż silnik 3f 750W przy tym samym obciążeniu pracy.

Mi 550W do tej pory starczało, ale na parametrach podanych wcześniej uwierz mi, że silnik mało nie wybuchł ale powierzchnia jest o niebo lepsza w ALU. Poza tym jak już gdzieś pisałem w stali łożyskowej strasznie musiałem lizać, a mając 0,75kW 3f już bym coś skrobał chociaż :)

A jeszcze chce zrobić parę gadżetów z tytanu kiedyś :D :D: D


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#56

Post napisał: Avalyah » 27 kwie 2017, 22:16

Przemknęło mi to przez myśl, ale i tak podejrzewam, że różnice są drobne. Pewnie przy silniku 5kW bardziej by to było istotne.

Natomiast jak najbardziej nie chcę zniechęcać do mocniejszych silników z falownikiem, jakbym chciał tytan toczyć, albo nawet poważniej stal, to pewnie pierwszy w kolejce bym się ustawił :razz:


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#57

Post napisał: strikexp » 27 kwie 2017, 22:23

A że tak zrobię offtop, jakie właściwości "maszynowe" ma tytan. Widziałem że chyba właśnie Ty sprzedawałeś i miałem chęć na taki bajer.
Ale na czym to obrabiać potem i jakim nożem. I co potem z tego wyjdzie, miękki metaliczny tytan czy jakiś dwutlenek tytanu :wink:
Podobno tytan taki super wytrzymały a jak wniknąć w szczegóły to sie okazuje że wytrzymałe to są głównie związki tytanu a nie tytan. I w sumie to nie mam pojecia do czego mógłby posłużyć i czym przewyższyłby stal.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 44
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#58

Post napisał: Petroholic » 27 kwie 2017, 22:51

No więc nawiązując do offtopu :)

- nie sprzedawałem tylko sprzedaję i cały czas coś mam na stanie :)
- nie sprzedaję czystego tytanu :) sprzedaję stop Ti6Al4V :)
- właściwości :
chemiczno-fizyczne: https://en.wikipedia.org/wiki/Ti-6Al-4V
zastosowanie: http://winntbg.bg.agh.edu.pl/rozprawy/9740/full9740.pdf
- stal przewyższy współczynnikiem: wytrzymałość/masa
- i właśnie co najważniejsze ma BAJER :D

Można sobie z niego zrobić nawet szczotkę do sracza i będzie się czym pochwalić kumplom co też robią w metalach :D

Awatar użytkownika

Autor tematu
Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 44
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#59

Post napisał: Petroholic » 28 kwie 2017, 22:51

A żeby offtop nie zabił meritum tematu to nowy update dzisiejszej paczki od skośnookich :D

Najpierw się pochwalę:

ObrazekObrazek

A potem kolejna niespodzianka w tej paczce :D :D :D

ObrazekObrazek


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

#60

Post napisał: Blady » 28 kwie 2017, 23:11

Da kolega linke do tej mgieły ?
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”