prądnica pytanie

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
mejson455
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 16 lut 2013, 21:45
Lokalizacja: Poznań

prądnica pytanie

#1

Post napisał: mejson455 » 06 cze 2013, 23:18

Cześć
Mam takie pytanie odnośnie budowy prądnicy znalazłem w necie na yt ciekawy film który mnie zainspirował do zbudowania własnej prądnicy.

Link tylko pytanie jak te kable tam są podłączone bo nie mogę jakoś tego rozszyfrować i jakie to są kable w ogóle ? Czy jak bym chciał podłączyć żarówkę te kable by były takie same ?
Czy jak to z tym jest ?



Tagi:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#2

Post napisał: ursus_arctos » 07 cze 2013, 09:51

Kable mogą być podłączone na wiele sposobów. Z opisu wiemy, że prądnica jest trójfazowa i że na 3 cewki przypadają 4 magnesy. Cewki muszą być grupowane po 3, ale czy te grupy są połączone potem szeregowo czy równolegle, to trzeba autora filmu zapytać.
Czy jak bym chciał podłączyć żarówkę te kable by były takie same ?
To jest poważne pytanie?
Jak chcesz żarówkę podłączać, to na cholerę Ci prądnica trójfazowa?

Jak chcesz robić eksperymenty z elektrycznością z wiatru/wody, to na początek użyj jako prądnicy silnika krokowego (do tego oczywiście 2 mostki prostownicze) - wyjdzie bardzo przyzwoita prądnica DC, prawdopodobnie niewymagająca dodatkowych przekładni aby uzyskać używalne napięcie.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: diodas1 » 07 cze 2013, 17:14

Jeżeli masz przyzwoity wiatrak to możesz wykorzystać alternator samochodowy. Pewnie wyjdzie taniej niż taka samoróbka z wiadra magnesów neodymowych, cewek łożysk i całej reszty


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: diodas1 » 10 cze 2013, 00:47

ursus_arctos Jak by się uprzeć to można przecież zamówić żarówkę trójfazową. Osobiście polecam taką w której włókna żarowe połączone są w gwiazdę i wyprowadzone 4 styki. Dzięki temu będzie możliwość załączania włókien w dowolnej konfiguracji i ustawiać sześć poziomów świecenia. Przy połączeniu w trójkąt tylko dwa. Należy zapytać w OBI i nie dać się zbyć pierwszemu napotkanemu doradcy. Mogą sprowadzić na zmówienie tylko nie zawsze im się chce.

[ Dodano: 2013-06-10, 21:11 ]
Właściwie po co się męczyć przy kręceniu korbą, skoro prąd można mieć dużo łatwiej :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”