przekladnia pasowa z pasem klinowym

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
19stasiu90
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 132
Rejestracja: 10 mar 2012, 19:33
Lokalizacja: Niedaleko

przekladnia pasowa z pasem klinowym

#1

Post napisał: 19stasiu90 » 06 gru 2013, 13:39

Witam, Mam pytanie odnosnie obliczania przekladni pasowej. Obliczam ja wg ksiazki Mazanka. Moja przekladnia pasowa ma dodatkowo napinacz i moje pytanie brzmi czy i w jakim miejscu uwzglednia sie ten napinacz?



Tagi:

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#2

Post napisał: dudis69 » 06 gru 2013, 14:14

Witam.
19stasiu90 pisze:czy i w jakim miejscu uwzglednia sie ten napinacz?
Funkcję napinacza może stanowić bezpośrednio jedno z kół pasowych w przekładni.
Napinacz stosujemy w przypadku gdy koła przekładni są w stałym połażeniu
wobec siebie.
Napinacz stosujemy w celu zwiększenia przenoszonego monentu na kole pasowym,
poprzez wudłużenie odcinka opasania koła.
W zależności od ustawienia napinacza możemy układ ściskać (skracać pasek),
lub rozciągać (wydłużać pasek), wszystkie metody są prawidłowe i skutkują pozbyciem się nadmiernego luzu.
Teoretycznie nie ma konkretnych wskazań co do stosowania i umiejscowienia napinacza.
Przekładnia pasowa może przecież posiadać więcej niż dwóch odbiowników które potrzebujemy
napędzić, dlatego stosuje się oprócz napinacza rolki prowadzące stałe,
zmieniające wyktorowy układ pasa napędowego.
Jako konstruktora ogranicza cię tylko wyobraźnia i ilość potrzebnego miejsca do zabudowy przekładni. :wink:
Pozdrawiam Sławek



Autor tematu
19stasiu90
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 132
Rejestracja: 10 mar 2012, 19:33
Lokalizacja: Niedaleko

#3

Post napisał: 19stasiu90 » 06 gru 2013, 14:27

no u mnie jest przelozenie rowne 1.
To czyli w wielkim skrócie: nigdzie nie uwzgledniam go w obliczeniach?


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

Re: przekladnia pasowa z pasem klinowym

#4

Post napisał: trzasu » 06 gru 2013, 14:35

19stasiu90 pisze:Witam, Mam pytanie odnosnie obliczania przekladni pasowej. Obliczam ja wg ksiazki Mazanka. Moja przekladnia pasowa ma dodatkowo napinacz i moje pytanie brzmi czy i w jakim miejscu uwzglednia sie ten napinacz?
Z teoretycznego punktu to napinacz ma wpływ na rozkład sił w przekładni pasowej, gdy wprowadzisz dodatkowy napinacz zmienia się nieco układ sił działających na koło pasowe, zmieni się nieco wypadkowa którą liczy się gdy chcemy znać wartość reakcji na wał a dalej na łożysko które jest osadzone na wym wale.

Układ siła w przekładni pasowej bez napinacza:

Obrazek

Przekładnia z dodatkowym napinaczem, jak widać pasy układają się nie co inaczej przez co siły pochodzące od pasów (S1, S2), działające na koło również inaczej oddziaływają na koło pasowe (wał, łożyska), w niewielkim stopniu ale jednak, wypadkowa działająca na wał zmieni się nieco, wartość i kąt jej działania.


Obrazek


Autor tematu
19stasiu90
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 132
Rejestracja: 10 mar 2012, 19:33
Lokalizacja: Niedaleko

#5

Post napisał: 19stasiu90 » 06 gru 2013, 14:41

jawiem jak wyglada sprawa z napinaczem. tylko mnie interesuje czy obliczenia gdzies sie zmieniaja od obliczen przekladni pasowej bez napinacza?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#6

Post napisał: RomanJ4 » 06 gru 2013, 14:57

Może być inna długość opasania kół α1, α2 (i kąty γ) przez pas, jak to jest na rysunku dolnym kolegi trzasu i poniżej, więc i tarcie będzie inne.

Obrazek Obrazek

może tu poszperaj
http://e-katalog.home.pl/CX_VBELTS/pora ... od=4&sub=1
http://www.kbiem.pb.edu.pl/dydaktyka/pasowa/obl.htm
http://chomikuj.pl/sylass88/Podstawy+Ko ... nia+pasowa
pozdrawiam,
Roman


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#7

Post napisał: trzasu » 06 gru 2013, 16:15

19stasiu90 pisze:...interesuje czy obliczenia gdzies sie zmieniaja od obliczen przekladni pasowej bez napinacza?

W moim opisie napisałem iż zmienią się obliczenia związane z obliczeniami dotyczącymi siły wypadkowej działającej na wał, siła ta powstaje na skutek sił S1 oraz S2, gdy dodasz napinacz kierunki tych sił zmienią się, co skutkuje zmianą kierunku działania wypadkowej na wał i jej wartości, z tego co ja pamiętam to w przypadku obliczeń przekładni tą siłę tez się liczyło ... więc w przypadku zastosowania napinacza jak na moim drugim rysunku wzór na siłę wypadkową (Q) prawdopodobnie ulegnie zmianie.

Jak słusznie kolega RomanJ4 zauważył zmienią się tez wartości kątów opasania przekładni, w zależności jaki napinacz zastosujesz ...

Może ci się przydać, dobry poradni producenta pasów klinowych ...

http://www.stomilsanok.com.pl/upload_mo ... 012_pl.pdf


Filys
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:00
Lokalizacja: Wawa

#8

Post napisał: Filys » 07 gru 2013, 12:15

Warto pamiętać o tym, że w przypadku stosowania napinacza. Gdy jest on umieszczony tak jak na rysunku Kolegi trzasu od zewnętrznej strony pasa, to części paska pomiędzy średnicą skuteczną pasa (na średnicy skutecznej nie występują naprężenia w wyniku zginania) będą raz ściskane, a raz rozciągane. Z punktu widzenia wytrzymałości jest to niekorzystne i taki pasek starcza na krócej.

Czyli aby nie narażać paska na tak niekorzystne działanie naprężeń zmęczeniowych lepiej aby napinacz był umieszczony od wewnątrz pasa.


Autor tematu
19stasiu90
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 132
Rejestracja: 10 mar 2012, 19:33
Lokalizacja: Niedaleko

#9

Post napisał: 19stasiu90 » 07 gru 2013, 15:31

interesuje mnie przypadek taki ze jednego kolo jest na gorze a drugie pod nim . Oba te koła musza obracac sie przeciwnym kierunku. (patrz załącznik). W dodatku mało tego. koło pasowe na dole musi byc ruchome tzn poruszac sie w dół. W ktorym miejscu powinien byc waszym zdaniem napinacz? a moze jakos inaczej da sie rozwiazac ten problem niz stosowac przekładnie pasowa? tylko jak?
Załączniki
kola.png
kola.png (8.84 KiB) Przejrzano 9734 razy

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#10

Post napisał: RomanJ4 » 07 gru 2013, 23:29

19stasiu90 pisze:Oba te koła muszą obracać się przeciwnym kierunku.
wystarczy zastosować układ b jeśli konstrukcja pozwoli.

Obrazek

Jeżeli dolne koło ma mieć możliwość przesuwania się po osi pionowej, to napinacz (lub kilka jeśli zakres przesunięcia ma być duże) też musi być ruchomy (np na obrotowej dźwigni, napinający pas za pomocą sprężyny, hydraulicznie, czy pneumatycznie. Albo jak na rysunkach poniżej
Obrazek Obrazek

albo taki odwracający obroty układ, w którym koła Pb i Pr mogą być jednocześnie napinaczem, jak poniżej..

Obrazek
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”