przekaźnik jako włącznik - ogólne podłączenie

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
5er
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 maja 2008, 13:43
Lokalizacja: Katowice

przekaźnik jako włącznik - ogólne podłączenie

#1

Post napisał: 5er » 20 maja 2008, 14:04

Witam
otóż mam takie pytanie.

Poskładałem płyte SSK-MB2, która ma dwa przekaźniki.

chciałem sie dowiedziec dokładnie jak podpiac najprostszy włącznik/wyłacznik pod jeden z tych przkaźników, aby włączał i wyłaczał zasilanie modułu do sterowania temperatura drutu oporowego.

mozliwe ze pokomplikowałem sprawe ale chodzi o to ze tą płytke do sterowania temperatura drutu oporowego wykorzystałem do sterowania elektromagnesem, przy czym problem jest nastepujacy: płytka nie pozwala na kompletne wyłaczenie zasilania w moim przypadku magnesu, przez co cały czas przyciaga. Własnie dlatego sądze, ze gdy odetne zasilanie płytki spowoduje to wyłaczenie elektromagnesu (elektromages zasilany jest prądem 40V i 1A) czyli gdybym bezpośrednio przepusił taki prad przez przekaźnik poszedłby z dymem.
Takie roziwązanie ma sens? i czy jest mozliwe w realizacji
Prosiłbym o szybką odpowiedź na to pytanie.
Pozdrawiam 5er



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 20 maja 2008, 17:04

5er pisze:chciałem sie dowiedziec dokładnie jak podpiac najprostszy włącznik/wyłacznik pod jeden z tych przkaźników, aby włączał i wyłaczał zasilanie modułu do sterowania temperatura drutu oporowego.
Może Kolega wykorzystać jeden z przekaźników ale generalnie ich styki nie są przystosowane do częstego rozłączania obwodów zawierających dużą indukcyjność. Oczywiście jakiś czas to popracuje. Proponuję całkowicie pominąć moduł sterowania drutem i elektromagnes włączyć bezpośrednio do przekaźnika. Styki przekaźnika należy zrównoleglić dla zwiększenia trwałości.


Autor tematu
5er
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 maja 2008, 13:43
Lokalizacja: Katowice

#3

Post napisał: 5er » 20 maja 2008, 17:51

przy czym przekaźniki są przystosowane do 12V a ja potrzebuje elektromagnes zasilic 40V


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#4

Post napisał: Leoo » 20 maja 2008, 18:36

5er pisze:przy czym przekaźniki są przystosowane do 12V a ja potrzebuje elektromagnes zasilic 40V
Cewka przekaźnika zasilana jest z 12V, natomiast styki mogą pracować przy znacznie wyższym napięciu - taka jest idea przekaźnika.
Może Kolega podłączyć tak, jak opisałem wcześniej


kasjo
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 323
Rejestracja: 23 lis 2005, 18:07
Lokalizacja: Białystok

#5

Post napisał: kasjo » 20 maja 2008, 20:02

Nie zapomnij zabezpieczyć styków przekaźnika poprzez podłączenie diody spolaryzowanej zaporowo, równolegle do styków przekaźnika. Bez tej diody styki przekaźnika skleją ci się bardzo szybko.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#6

Post napisał: Leoo » 20 maja 2008, 22:47

kasjo pisze:Nie zapomnij zabezpieczyć styków przekaźnika poprzez podłączenie diody spolaryzowanej zaporowo, równolegle do styków przekaźnika.
Kolega pewnie miał na myśli diodę zaporowo-równoległą ale cewki elektromagnesu. Łączymy ją równolegle do zacisków cewki a nie styków przekaźnika (klucza). Jeśli Kolega ma wątpliwości, to proszę sprawdzić jak analogicznie zabezpiecza się tranzystor sterujący cewką przekaźnika. Dodatkowo dla ochrony styków wskazany byłby gasik RC.


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#7

Post napisał: ma555rek » 20 maja 2008, 22:52

Gasik oczywiście dobry jest do gaszenia iskrzenia ale nie do rozładowania cewki elektromagnesu stałoprądowego wyjdzie trochę duży - dioda lepsza.
Pasjonat


Autor tematu
5er
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 maja 2008, 13:43
Lokalizacja: Katowice

#8

Post napisał: 5er » 22 maja 2008, 14:18

szczerze powiem ze sie juz pogubiłem... moglibyscie mi to jakos rozrysowac jak to popodpinac dokładnie do tej płytki ??

najlepiej jakbyscie mi mogli to na tym zdjeciu narysowac jak ja te kable mam popodpinac i gdzie te diody

Obrazek

[ Dodano: 2008-05-27, 11:02 ]
pomoze mi to ktoś podłaczyc??
bardzo prosze

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”