Czujnik krańcowy

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
deemon
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 96
Rejestracja: 26 lis 2004, 06:33
Lokalizacja: Sosnowiec

Czujnik krańcowy

#1

Post napisał: deemon » 27 sie 2005, 22:01

Witam.Do tej pory myslałemże wiem dużo o cnc dzieki wam oczywiście aż tu nagle.
Jeden aspekt o którym nie wiem prawie nic - czujnik połozenia krańcowego - gdzie go umiejscowic, po co i czy jes konieczny.Jakie zalecacie - mam chyba jakies czujniczki z drukarki.Jak podłączyć dodriverów i czy wogóle do driverów sie to podłącza??



Tagi:


Virus_7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2005, 23:00
Lokalizacja: Kanie

#2

Post napisał: Virus_7 » 27 sie 2005, 22:59

Jak nazwa wskazuje na końcu. :P Którym? - Na tym na którym obierzesz sobie początek (np. lewy, górny punkt jest początkiem). Czy jest konieczny? - Tak! Po co? - Skąd komputer ma wiedzieć gdzie się znajduje narzędzie? Jak nie będzie czujnika to może sobie jeździć w jedną i w drugą stronę bez punktu odniesienia. Może też doprowadzić do uszkodzenia maszyny. Czy podłącza się do drivera? - Nie, jest on najczęściej podłączany bezpośrednio do portu LPT, chyba, że masz jakiś specjalistyczny sterownik.

PS To mój pierwszy post na forum. Witam wszystkich! :]

Awatar użytkownika

ludas
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 22 lis 2004, 21:27
Lokalizacja: okolice Poznania

#3

Post napisał: ludas » 28 sie 2005, 11:13

deemon pisze:(...)czujnik połozenia krańcowego - gdzie go umiejscowic, po co i czy jest konieczny
Wydaje mi się, że "czujnik" to zbyt wielkie słowo. Jest to zwykły przełącznik, który zmienia swój stan gdy zostanie osiągnięty jakiś punkt krańcowy.

Virus_7 pisze:Jak nazwa wskazuje na końcu. Którym? - Na tym na którym obierzesz sobie początek (np. lewy, górny punkt jest początkiem)
Nie do końca się z tym zgodzę. Czujniki krańcowe nie służą tylko do określania punktów początkowych (kalibracji urządzenia), ale mają również za zadanie informowanie sterownika (programu sterującego) o tym, że dalszy ruch po osi jest niemożliwy (bo karetka jest już na końcu). Gdy np. wg G-code wrzeciono ma wykonać 1000 kroków na osi x, a oś x ma długość 750 kroków, to po osiągnięciu 750 kroku powinien załączyć się wyłącznik krańcowy informując program o błędzie.


Autor tematu
deemon
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 96
Rejestracja: 26 lis 2004, 06:33
Lokalizacja: Sosnowiec

#4

Post napisał: deemon » 28 sie 2005, 11:13

Virus dzięki za odpowiedź - co do posiadanych czujników t by ły w xerach skąd je wymontowłałem - firma omron, oraz trochę mniejszych z lexmarka i HP też omrony


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#5

Post napisał: pit202 » 28 sie 2005, 12:18

czujniki krancowe moga pelnic role czujnikow referencyjnych ... juz to opisywalem ... https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=853
PiteR


Virus_7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2005, 23:00
Lokalizacja: Kanie

#6

Post napisał: Virus_7 » 28 sie 2005, 12:43

ludas pisze:Nie do końca się z tym zgodzę. Czujniki krańcowe nie służą tylko do określania punktów początkowych (kalibracji urządzenia), ale mają również za zadanie informowanie sterownika (programu sterującego) o tym, że dalszy ruch po osi jest niemożliwy (bo karetka jest już na końcu).
Po przemyśleniu sprawy też do tego doszedłem... :P

Awatar użytkownika

Maciek_S
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2005, 00:01
Lokalizacja: Koszalin

#7

Post napisał: Maciek_S » 29 sie 2005, 00:29

Jako typową krańcówkę powinno się stosować wyłącznik mechaniczny, który zadziała zawsze, nawet w przypadku awarii elektroniki. Stosowanie czujnika indukcyjnego jest tu bezzasadne, poniewaz krańcówka z reguły odpowiada za bezpieczeństwo jakiegoś podzespołu.

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#8

Post napisał: ottop » 29 sie 2005, 00:53

Maciek_S pisze:Stosowanie czujnika indukcyjnego jest tu bezzasadne
No nie wiem, oglądając zwykłe maszyny CNC można odnieś wrażenie że ich konstruktorzy mają jednak inne zdanie i często zamiast mechanicznych stosują w tym miejscu właśnie czujniki indukcyjne.

Awatar użytkownika

Maciek_S
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2005, 00:01
Lokalizacja: Koszalin

#9

Post napisał: Maciek_S » 29 sie 2005, 01:31

Ja doszedłem do takiego wniosku, ponieważ zastosowałem czujnik indukcyjny w spawarce plazmowej i po kilku miesiącach eksploatacji wystąpił jakiś błąd sterownika (zwiecha), co poskutkowało zerwaniem paska zębatego. Przeprosiłem się z zespołami stykowymi i dołożyłem krańcówkę mechaniczną, odcinającą zasilanie silnika.
Przekazuję po prostu swoje doświadczenie.


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

A

#10

Post napisał: anoda » 29 sie 2005, 10:32

Jeżeli zastosujemy wyłączniki krańcowe mechaniczne i podepniemy do ukąldu zasilania to mamy pełną gwarancję, że narzędzie nie wyjedzie nam poza wyznaczony obszar działania. W wielu obrabiarkach mażna się spotkać z tym, że krańcówki realizują funkcję tylko wyłączenia awaryjnego. Poza tym stosuje się krańcówki do precyzyjnego określania punktu położenia narzędzia. Np Omron produk-ował(-uje) przełącznik położenia o histerezie przełączania 1 mikron właśnie do zastosowań w obrabiarkach sterowanych numerycznie . do określania punktu odniesiena.

Pozdrawiam
Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”