Sterowanie wypalarką plazmową + THC

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu CNConv

Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

Sterowanie wypalarką plazmową + THC

#1

Post napisał: prokopcio » 21 sie 2011, 14:31

Witam.
Wczoraj robiłem pierwszy test sterowania wypalarką plazmową za pomocą CNConv. Pierwszy test urządzenia jeszcze bez osi Z - z prowizorycznie przymocowanym palnikiem ręcznym przedstawiam poniżej.

Teraz kolej na oś Z i dorobienia układu THC. Docelowy kontroler nie będzie we wtyczce USB/LPT tylko z klawiaturką i wyświetlaczem do obsługi plotera. Docelowe połączenie poprzez rs485 lub opcjonalnie światłowodowe (nadal w formie przejściówki z USB na inny/lepszy sygnał) lub - być może - ethernet...

Wszystkie sugestie co do sterowania wypalarkami proszę kierować w tym wątku.

Ostatnio zmieniony 06 wrz 2011, 14:31 przez prokopcio, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#2

Post napisał: pixes2 » 24 sie 2011, 20:28

Witam.
Jak będzie wyglądał plik "wsadowy" , czy wystarczy plik PLT, czy trzeba będzie się wspomóc jakimś CAM-em ? Pytanie pewnie banalne, ale nigdy nie miałem okazji nawet poczytać, jak powinien być taki plik przygotowany pod palnik. Kolega mnie męczy o pomoc w tej materii, ponieważ jego stare, analogowe sterowanie zaczyna oszukiwać i aż się prosi o modernizację. To obecne (Messer...) jest elektrooptyczne - robisz rysunek, kładziesz na stole i po sprawie. Choć niechętnie, pewnie będzie musiał się przesiąść na cnc.
Im prostsze tym lepiej...

Pozdrawiam.
Tomek.


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#3

Post napisał: prokopcio » 24 sie 2011, 22:10

pixes2 pisze:Jak będzie wyglądał plik "wsadowy" , czy wystarczy plik PLT, czy trzeba będzie się wspomóc jakimś CAM-em
wystarczy HPGL (PLT) i z takowego ciąłem na filmiku.

Łukasz


pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#4

Post napisał: pixes2 » 24 sie 2011, 23:04

prokopcio pisze:wystarczy HPGL (PLT)
To bardzo dobra wiadomość. Łatwo będzie mu się przestawić.
Dzięki za szybką odpowiedź.

Pozdrawiam.
Tomek.


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#5

Post napisał: prokopcio » 06 wrz 2011, 14:23

Poniżej przedstawiam prototypowy kontroler THC do zamontowania w przecinarce plazmowej... Układ w swoim wnętrzu posiada następujące bloki:

1. Wielostopniowy bezstykowy układ eliminacji napięcia HV/HF
2. Dzielnik napięcia łuku plazmowego (głównego)
3. Układ filtrów napięcia łuku
4. Mikroprocesorowy układ kontrolno-pomiarowy oraz sterujący
5. podwójna izolowana galwanicznie przetwornica zasilająca
6. potrójny galwaniczny obwód wyjściowy - przekaźnikowy lub optotranzystorowy

Główne parametry pracy:

napięcie zasilania 4,5-35V DC/AC
max pobór prądu 120mA
napięcie pomiarowe łuku plazmowego 0-250V
regulacja napięcia progowego 20-250V
regulacja tolerancji / napięcia histerezy 2-100V (+/- 50V)
dopuszczalne napięcie Łuku plazmowego 300V DC
zdolność eliminacji napięcia Łuku pilotującego 20kV HF
zdolność eliminacji częstotliwość łuku pilotującego >10kHz
wyjścia:
1. Napęcie za niskie - podnieś palnik
2. Potwierdzenie zajarzenia łuku głównego
3. Napięcie za wysokie - opuść palnik

układ jest prototypowy i dopiero testowany więc wszystkie uwagi mile widziane przed ukończeniem finalnej wersji. Cena układu jeszcze nie jest ustalona ale nie powinna odbiegać od dostępnych na rynku układów THC.

Obrazek


Obrazek

---------------------------------INSTRUKCJA ------------------------------
http://proma-elektronika.pl/download/do ... rukcja.pdf

------------------------------------ FILMIK ---------------------------------





Dodano: 2011-09-06, 14:32
ps... teraz muszę skończyć program CNConv bo jeszcze nie ma opcji THC :razz:[/u][/i]
Ostatnio zmieniony 06 paź 2011, 14:07 przez prokopcio, łącznie zmieniany 2 razy.


pulek
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 95
Rejestracja: 14 paź 2009, 12:13
Lokalizacja: NWM

#6

Post napisał: pulek » 08 wrz 2011, 18:11

wygląda naprawdę imponująco w porównaniu do innych tego typu układów. W jaki sposób poradziłeś sobie ze "zgaszeniem" 30kV w tak zwartej konstrukcji - czy to jest napewno bezpieczne ? i w jaki sposób układ W.CZ. i H. V. ci nie zakłóca pracy precyzyjnej elektroniki pomiarowej w odległości kilku cm? Czy mógłbyś nakręcić filmik z pracy wypalarki z uruchomionym THC ?
prokopcio pisze:Cena układu jeszcze nie jest ustalona ale nie powinna odbiegać od dostępnych na rynku układów THC.
TZN ? Ile ? Czy dla forumowiczów będzie zniżka jak w przypadku kontrolera CNC ? lub "darmowe" egzemplarze dla beta-testerów ?


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#7

Post napisał: prokopcio » 08 wrz 2011, 18:27

pulek pisze:wygląda naprawdę imponująco
dziękuję :)
pulek pisze:W jaki sposób poradziłeś sobie ze "zgaszeniem" 30kV w tak zwartej konstrukcji - czy to jest napewno bezpieczne ?
zapewniam, że bardzo bezpieczne, jeśli nawet w jakiś nie-przywidywanych sytuacjach doszło by do przebicia to zadbaliśmy o to aby było to tylko i wyłącznie wewnątrz-obwodowe, niema prawa nic "przeleźć" do części sterowniczej.
pulek pisze:i w jaki sposób układ W.CZ. i H. V. ci nie zakłóca pracy precyzyjnej elektroniki pomiarowej w odległości kilku cm?
oj zakłóca, zakłóca - niektóre modele plazmówek zakłócają elektronikę oddaloną o kilka metrów - z tym też sobie poradziłem choć nie było łatwo niestety nie mogę zdradzić szczegółów konstrukcyjnych.
pulek pisze:Czy mógłbyś nakręcić filmik z pracy wypalarki z uruchomionym THC ?
TAK :) Mógłbym :)
pulek pisze:TZN ? Ile ?
:roll: dokładną cenę podam dopiero po wnikliwych badaniach.
pulek pisze:Czy dla forumowiczów będzie zniżka jak w przypadku kontrolera CNC ? lub "darmowe" egzemplarze dla beta-testerów ?
rabat - tak.

Z bardzo wielu kontrolerów CNConv które rozdałem - 90% leży "u Was" w szufladach nie tkniętych :( z tego powodu wolałbym nie poruszać tego przykrego tematu....

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#8

Post napisał: cnccad » 08 wrz 2011, 19:59

gratuluję projektu , mały zgrabny , mnie sie podoba .... mam też swoje ale są dopasowywane indywidualnie do każdej maszyny , urządzenia z osobna.
Z zakłóceniami żadnego problemu nie mam i nie miałem. To zostało wyeliminowane w cyklach pracy więc rozwiało to szereg problemów.

ale co mnie za interesowało ...

CNConv , nie jestem tu w temacie ale czy to jest programik kolegi do sterowanie CNC :?:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#9

Post napisał: prokopcio » 08 wrz 2011, 20:25

cnccad pisze:Z zakłóceniami żadnego problemu nie mam i nie miałem.
Bo pewnie nie używasz USB ;) toż to "dziadostwo" nie nadaje się do sterowania poważnymi maszynami ;) choć muszę powiedzieć że już nie jest źle... ja w obrębie urządzenia również nie mam najmniejszych problemów (ale miałem w fazie układu testowego na płytce uniwersalnej :( dlatego o tym wspomniałem)...
cnccad pisze:CNConv , nie jestem tu w temacie ale czy to jest programik kolegi do sterowanie CNC
Tak.

Teraz pracuję nad jego jak najlepszym dostosowaniem do owego THC :) oraz nad zgrabnym sterownikiem do niego z wyświetlaczem i klawiaturką ponieważ nie podoba mi się, jak komp stoi przy samej plaźmie.

[ Dodano: 2011-09-08, 20:35 ]
cnccad pisze:mam też swoje ale są dopasowywane indywidualnie do każdej maszyny , urządzenia z osobna.
na czym polega owe dopasowywanie? dopiero w temacie THC "raczkuję" i nie wiem na czym może polegać niedopasowanie - testowałem 6 przecinareczek różnych od najtańszej chińszczyzny do lincolna 120A i wszystkie zachowują się bardzo podobnie oczywiście poza zakresem pracy... jedyna mocno zauważalna różnica jest w napięciach biegu jałowego różnych przecinarek 90-300V :lol: ale to akurat żaden problem dla THC.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#10

Post napisał: cnccad » 10 wrz 2011, 20:17

tak ... USB to fajny port ale nie do maszyn z profesjonalnym sterowaniem. Co prawda jest wykorzystany ale do dosłownie pierdółek ... przenoszenie programów , matryca dotykowa ...

Będę musiał pobrać ten programik. Zaczynam budować ploter szkoleniowy dla obsługi plazmy , gazówki ... testowania sterowników. Ale będą również pokazywane programy sterujące. Nie wiem tylko jak u Ciebie wygląda sterowanie serwami i obsługą enkoderów.
Ale szczerze , podziwiam takich zapaleńców co piszą takie aplikacje. Ja piszę czasami w VB , Turbo Pascal ... programiki pomiarowe. Ale to jest "raczkowanie".

Różnice są takie że nie każdy palnik , źródełko nadaję się do jakiegoś "standartowego" THC. Nie które źródła budują same napięcie ( typowe dla automatyzacji ) żeby utrzymać parametry i jakość cięcia a wówczas takowe THC zacznie podnosić palnik.
A jak masz rozwiązane sterowanie silnikiem :?: Wyjście przekaźnikowe czy może coś innego :?:


Oczywiście nie zmuszam do ujawniania tajemnic , chodź to chyba nie jest tajemnicą :wink:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNConv”