prośba o sprawdzenie rysunku, wymiarowanie

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
byGucio
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 17 kwie 2014, 15:03
Lokalizacja: brodnica

prośba o sprawdzenie rysunku, wymiarowanie

#1

Post napisał: byGucio » 21 kwie 2014, 15:06

Witam
Mam do sprawdzenia koło zębate zamocowane na wałku z wpustem, a wałek jest obustronnie podparty na łożyskach. Chciałbym żebyście sprawdzili czy rysunek jest prawidłowo zrobiony i wymiarowany.Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

Adam_Blayer
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 44
Rejestracja: 17 mar 2014, 18:53
Lokalizacja: Kraków

#2

Post napisał: Adam_Blayer » 21 kwie 2014, 21:34

Sprawdziłem. Mam zastrzeżenia, ale brakuje mi masę informacji na temat Twojego zadania i nie wiem co właściwie masz zrobić. Musisz powiedzieć czy masz zrobić rysunek wykonawczy czy złożeniowy. Co dokładnie masz zwymiarować? Co oznacza, że masz sprawdzić koło zębate?


Autor tematu
byGucio
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 17 kwie 2014, 15:03
Lokalizacja: brodnica

#3

Post napisał: byGucio » 21 kwie 2014, 21:54

ok. W szkole mam przedmiot rysunek techniczny, mam do narysowani koło zębate zamocowane na walku, a wałek ma być osadzony na łożyskach tocznych. Rysunek ma być zlozeniowy (chociaż nie było określone). O wymiarowanie to ,,potrzebne'' wymiary do wykonania. I się zastanawiam czy nie trzeba zrobić przekroju by pokazać wpust.


Xprot
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 97
Rejestracja: 24 gru 2008, 14:08
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: Xprot » 22 kwie 2014, 09:08

lozysko 20,6? jestes pewien ze to dobry wymiar a nie do srodka zaokraglen?


Autor tematu
byGucio
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 17 kwie 2014, 15:03
Lokalizacja: brodnica

#5

Post napisał: byGucio » 22 kwie 2014, 12:31

wymiar jest dobry po do zewnętrznych krawędzi łożyska, cad takie mi zrobił więc powinno być ok. powiedzcie czy trzeba robić przekrój by podać wymiar wpustu? i jak wymiarować koło zębate- te wcięcia czy muszą być do średnic czy mogę zrobić od fi 102 w dół pociągnąć bo jak by trzeba od średnic to przeszkadza łożysko lub będzie przecięcie z wałkiem.


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1246
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#6

Post napisał: rc666 » 22 kwie 2014, 14:26

byGucio pisze:...O wymiarowanie to ,,potrzebne'' wymiary do wykonania.
Co masz do wykonania?? Walek tylko? czy kolo zebate rowniez??
Jezeli walek masz do wykonania to musisz osobno narysowac ten walek i wtedy zwymiarowac.

Na rysunki zlozeniowym podaj oznaczenie lozyska i kola zebatego.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


Autor tematu
byGucio
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 17 kwie 2014, 15:03
Lokalizacja: brodnica

#7

Post napisał: byGucio » 22 kwie 2014, 14:51

do wykonania nic, tylko podać potrzebne wymiary.




Obrazek

może być tak wymiarowany?

Awatar użytkownika

Adam_Blayer
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 44
Rejestracja: 17 mar 2014, 18:53
Lokalizacja: Kraków

#8

Post napisał: Adam_Blayer » 23 kwie 2014, 21:28

@byGucio.

Są problemy z komunikacją ponieważ pytamy Cię o jedno a rozumiesz to na swój sposób.

1. Jeśli jest to rysunek złożeniowy to proszę odnajdź w literaturze lub internecie definicję. Druga rzecz, to przykłady rysunków, które znajdziesz w książkach. Ja bym to koło narysował bez rzutu po prawej a jeżeli już to zastosował jakieś wyrwanie albo widok na ten wpust. Nie ma sensu zakreskowywać połowy kartki. Z literatury polecam Tadeusza Dobrzańskiego "Rysunek techniczny maszynowy", ale inne książki też dadzą radę.

2. Jeśli złożeniówka to robisz tabelkę z listą części w złożeniu, tam wpisujesz na liście m.in. wpust i jego wymiary zgodnie z obowiązującymi normami dla wpustów. Przykładowy przykład

3. Bardzo częsty i poważny błąd jaki robią początkujący to wiara, że program robi coś dobrze. To że program Ci coś tam zaznaczył należy zweryfikować czy zrobił to dobrze. Na podstawie symbolu łożyska i średnicy wału postaraj się znaleźć w jakimś katalogu łożysk czy wymiar jest OK, bo wygląda na wyssany z palca.

4. Wymiary. Jeżeli złożeniówka to powinny pojawić się wymiary gabarytowe, dotyczące montażu poszczególnych części w całość, a także jeżeli występują połączenia pasowne (np. łożyska na wałku) to należy je oznaczyć. Rodzaje pasowań oraz ich stosowanie znajdziesz w literaturze.

5. Nie byłem na tej lekcji i nadal nie wiem co nauczyciel miał na myśli mówiąc o wymiarach potrzebnych do wykonania. Czy myślał o wykonaniu złożenia (raczej tak) czy wykonaniu jakiegoś elementu z tego złożenia (być może). Na tym rysunku są tylko dwie części, do których może być potrzebny jakiś dodatkowy rzut w ramach dolepionego rysunku wykonawczego. Są to wałek (to na pewno) i koło zębate. To drugie nie musi, bo bardzo często kupuje się z katalogu takie rzeczy i wówczas podaje numer katalogowy a nie rysunku na liście części.


Jak o czymś zapomniałem to proszę się upominać, ewentualnie mnie uzupełnić lub poprawić. ;)


000andrzej
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 104
Rejestracja: 28 lip 2004, 15:00
Lokalizacja: KrakĂłw

#9

Post napisał: 000andrzej » 24 kwie 2014, 21:07

Gratuluję, jeśli Ci się to złoży w tej tolerancji (czyli ogólnej). Pasując średnicę pod łożysko należy określić tolerancję, tak samo średnica pod koło zębate, podobnie tolerujemy wpust i otwór w kole. Nie zauważyłem też klasy chropowatości powierzchni.
Jeśli to ma być tylko złożenie to koledzy już wcześniej napisali jak powinno wyglądać. Tylko wymiary dotyczące złożenia oraz, oczywiście co wchodzi w skład i na jakim rysunku jest rozrysowane. Zastanawiam się też po co podawać średnice zewnętrzną koła i dp. zęba skoro nic nie wiemy o module i ilości zębów. Pewnie domyślnie można to aproksymować do najbliższych modułów, ale to są tylko domysły.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”