Segregacja pierza

Niskiej wydajnóści urządzeni do segregacji pierza

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

Segregacja pierza

#1

Post napisał: 2jacks » 11 maja 2019, 16:25

Witam. Chcę zapytać i kilka spraw. Jak zabrać się do zlecenia komuś skonstruowania maszyny do segregacji pierza? Chodzi o oddzielenie pierza od puchu. Na rynku są tylko ogromne przemysłowe urządzenia, których schemat działania jest powszechnie znany. Chodzi jednak o to, że ja bym potrzebował urządzenia niskiej wydajności. Po prostu na swój użytek, no chyba że cena takich rzeczy jest zbyt wysoka.

Moje pytanie. Gdzie można z takimi pytaniami się zgłaszać? Czy są jacyś freelancerzy, którzy coś takiego by mogli wykonać? A jeśli odzywać się do biur projektowych, to jak napisać zapytanie żeby być potraktowanym poważnie? Jestem osobą prywatną. Może po prostu sobie temat odpuścić? Jestem też w posiadaniu książki z 1970 roku, w której zasada działania takich urządzeń jest opisana, więc jest pewnego rodzaju pomoc.




koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Segregacja pierza

#2

Post napisał: koala.g » 11 maja 2019, 20:35

Możliwe że konstrukcja ma 2 pietra wysokości bo inaczej się tego nie da zrobić.

Awatar użytkownika

MiziAir
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 137
Rejestracja: 31 gru 2018, 13:20
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Segregacja pierza

#3

Post napisał: MiziAir » 11 maja 2019, 22:18

E tam, bez przesady, pewnie się da.... a sposób może okazać się banalny. Tęsknie za czasami studenckimi, kiedy się miało czas na takie swobodne eksperymentowanie, dziś pewnie bym się nie podjął opracowania technologii nie mając pewności, czy ktoś za to dobrze sypnie kasą ;)
Znając stałe cechy odróżniające frakcje, można zaprząc fizykę by ta robiła swoje.


Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

Re: Segregacja pierza

#4

Post napisał: 2jacks » 12 maja 2019, 10:51

No na mój mały rozum, to wszystko powinno załatwiać powietrze. Konkretniej dmuchawa, która powinna być odpowiednio silna, żeby wydmuchać puch i nie wydmuchać pierza. A konstrukcja powinna być tak zaprojektowana, żeby to wszystko jakoś sensownie umożliwić.
No ale jak ktoś ma głowę, robił takie lub podobne rzeczy, lubi kombinowanie i zna się na różnych możliwych, dostępnych opcjach jakie można wykorzystać, to ktoś taki może wymyślił by coś innego. Generalnie wiedza ile co waży jest wiedzą specjalistyczną, ale dostępną. Chodzi mi oczywiście o wagę pierza, puchu itd...

@MiziAir
Jest dokładnie tak jak piszesz. Ta sprawa to taki czysty problem do rozwiązania. Łamigłówka, która daje w zasadzie nieograniczone możliwości do kombinowania. Jest pkt A w postaci dość ogólnych założeń, wymogów..pkt B w postaci rezultatu jaki się chce osiągnąć, a pomiędzy hulaj dusza.

A ile twoim zdaniem kosztowałby taki proces projektowania takiej maszyny? Kto mógłby się go podjąć? Czy mogą to być tylko i wyłącznie biura projektowe, czy są może ludzie którzy są jeszcze gdzieś na dorobku, ale mają już jakąś wiedzę i doświadczenie i takie mikro-tematy mogłyby ich zainteresować? Jacyś freelancerzy? absolwenci którzy na uczelniach podobnych projektów się podejmowali?

Jak byś miał to wycenić to twoim zdaniem ile by to kosztowało? Dodam jeszcze, że książka do mnie idzie i w owej książce z tego co rozumiem szczegółowo jest opisana metoda na zasadzie jakiej działają te ogromne urządzenia przemysłowe. Pytam o cenę bo nie bardzo jestem świadom ile projektowanie czegoś trwa i ile wysiłku trzeba włożyć.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Segregacja pierza

#5

Post napisał: jasiu... » 12 maja 2019, 11:39

zobacz filmik 1.19 min.

Może się mylę, ale wygląda, jakby te pręty podrzucały cięższe elementy wyżej i w ten sposób odbywa się segregacja. Jak coś jest leciutkie, to nawet jak to uderzysz, to nie poleci do góry tak, jak cięższe elementy, które mają masę większą i mogą więcej energii przejąć. To tak, jak kopiąc piłkę, poleci dalej, niż kopiąc balon, który jest lżejszy. I teraz tylko z poszczególnych wysokości trzeba "sprzątnąć" odpowiednie sorty.

Inny temat, czy technologie w tej branży nie są przypadkiem obwarowane patentami?


Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

Re: Segregacja pierza

#6

Post napisał: 2jacks » 12 maja 2019, 12:44

No tak. Widac tutaj na tym filmiku jak ogromne są te wszystkie maszyny. Jeśli chodzi o segregację, to nie sadze żeby to był wynik podrzucania czegoś, bo jednak widać na filmie że całe pierze w tych ogromych komorach unosi się w sposób nieregularny, jakby od dołu był po prostu nadmuch. Takie mam wrażenie, ale może się mylę. Książka powinna u mie być w poniedziałek/wtorek więc tam pewnie będzie więcej info

A co do patentów:)....mi chodzi o coś na własny użytek. Nie wiem czy mnie patenty obowiązują, bo z powietrza nie można korzystać? Bez przesady? Na pewno szczegółowe rozwiązania już są pewnie opatentowane, ale jak na razie nie planuję ekspansji na rynku urządzeń i maszyn przemysłowych. Chodziło mi raczej o urządzenie do segregacji pierza w ilościach gospodarskich.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 4698
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Segregacja pierza

#7

Post napisał: pitsa » 12 maja 2019, 12:56

1 etap - darcie pierza ;-)
2 etap - te pręty na filmie rozpraszają - rozprowadzają równomiernie materiał sortowany, który unoszony jest w pionowej kolumnie.
Kolejne etapy to klasyfikacja (i tu jest pole do popisu wykorzystania zjawisk fizycznych), zagęszczanie i pakowanie...
Na filmie widać, że tych pionowych kolumn o różnych prędkościach ruchu powietrza unoszącego pierze jest kilka. A tu widać więcej:

zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

Re: Segregacja pierza

#8

Post napisał: 2jacks » 12 maja 2019, 13:36

No tak. Pewnie z grubsza tak to wygląda..jest to wznoszone w komorze do góry, a potem idzie dalej i tam jest sortowane na 4 czy ileś tam grup. No ja bym tylko chciał 2 grupy...w takim sensie, że chciałbym oddzielić puch od pierza...czyli tak jakby wyodrębnić najmniejsze elementy całej mieszanki. W tych komorach pierze jest chyba segregowane jeszcze na kilka kategorii..no ale jak?:). A może elektrostatyka była by tutaj też przydatna?

Awatar użytkownika

MiziAir
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 137
Rejestracja: 31 gru 2018, 13:20
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Segregacja pierza

#9

Post napisał: MiziAir » 12 maja 2019, 14:41

2jacks pisze:A ile twoim zdaniem kosztowałby taki proces projektowania takiej maszyny? Kto mógłby się go podjąć? Czy mogą to być tylko i wyłącznie biura projektowe, czy są może ludzie którzy są jeszcze gdzieś na dorobku, ale mają już jakąś wiedzę i doświadczenie i takie mikro-tematy mogłyby ich zainteresować? Jacyś freelancerzy? absolwenci którzy na uczelniach podobnych projektów się podejmowali?

Jak byś miał to wycenić to twoim zdaniem ile by to kosztowało?


Jeżeli chciałbyś to zlecić firmie projektowej, to raczej kosztuje bardzo dużo, nikt nie spędzi kilku miesięcy bez zapłaty za projekt, który z resztą i tak może się nie powieść. A jak się uda znaleźć sensowne rozwiązanie, firma przejmuje prawa patentowe i wyłączność na produkcję wynalazku.
Gdyby nie praca i własne projekty to sam bym się podjął. Lecz niestety już nie te lata, nie ten łeb, a w dobie brakuje godzin. Może gdzieś znajdziesz jakichś zdolnych studentów... ale znając dzisiejsze podejście młodych ludzi to nie wiem czego się spodziewać.

Na dziś to mogę tylko rzucać pomysły, niesprawdzone hipotezy. Więc proszę się nie śmiać ;) Jak wcześniej pisałem, znając stałe cechy frakcji, można sprawić by zadziałała fizyka w swój przewidywalny sposób. Widzę, że ogólnie korzysta się z faktu wynoszenia lżejszych piór i puchu w komorach laminarnych, po nadaniu im pewnej energii. A ja myślę że można pójść w mniej oczywistym kierunku, np. pierze umieścić w zbiorniku z roztworem kilku różnych cieczy tworzących tzw. gradient gęstości, zamieszać, poczekać aż fazy się rozdzielą i obserwować czy pióra też się posortują w gradiencie. Jeżeli tak, to ze zbiornika od góry zbieramy frakcję podbierakiem, płukamy i suszymy. Podobnie sortuje się plastiki (patrz: magnetyczne sortowanie tworzyw sztucznych), oraz w skali mikro - frakcje komórkowe (biotechnologia).
Być może puch wynoszony jest na wierzch wody przez pianę jakiegoś detergentu, a większe piórka nie, trzeba by po próbować w jakiejś wanience.
Można spróbować elektrostatyki jak piszesz, zdobyć zasilacz wysokonapięciowy 80kV taki jak np. do flokowania, umieścić pióra w polu miedzy elektrodami i obserwować co się wydarzy.


Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

Re: Segregacja pierza

#10

Post napisał: 2jacks » 12 maja 2019, 15:12

Rozumiem że bardzo dużo to pewnie sumy rzędu 10tek tysięcy zł...Poczytałem o tych komorach laminarnych i jeśli to są takie komory, to prawdopodobnie gdzieś tam, w pewnym momencie, materiał o pewnej konkretnej charakterystyce musi być ściągany i tym samym sortowany.

ale tego pomysłu z tym gradientem i cieczą to nie załapałem. Że niby w jakiejś cieczy pierze od puchu samo by się rozdzieliło?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”